Föld alatti üreg (barlang, bánya, pince) pontos helyét hogy lehet beazonosítani, mennyibe kerül ilyen felmérés?
Van egy beomlott bányatáró a telkem alatt, aminek a pontos helyét szeretném megtudni, hogy markolóssal ki tudjam ásatni.
Hallottam, hogy van földradar vagy földszkenner, ami állítólag valahogy kimutatja a föld alatti üregeket, de már régebben is volt valami módszer, amivel be tudták mérni (pl. az 1956-os forradalom alatt is tudósok állították, hogy a pártház alatt pince van, mert valamilyen anomáliát jelez a "műszer").
Szóval hogy lehet a legegyszerűbben meghatározni, ki foglalkozik ilyesmivel, és mennyibe kerülhet a vizsgálat?
Először én a Magyar Földtani és Geofizikai Intézetnél érdeklődnék, wan netes adatbázisuk is. De még előbb a Magyar Bányászati és Földtani Hivatalnál. Kérhetnek pénzt az adatszolgáltatásért de akkor pontos adatok vannak. Vagy az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóságon. Nekik vannak szintén régi és mindenféle térképtáraik, valamint ahol emberéletről van szó ott vizsgálnak. Egy parkolónál is akkor hagyják pl jóvá az építést ha az olajos esővíz elvezetés nem károsítja a környezetet stb stb.
Köszönöm a hozzászólásokat.
Sajnos az adatbázisok, térképek nem tartalmaznak semmit - a közeli, egyetlen nyitott táróról sincs túl sok információ.
Földradarra, vagy valamilyen hasonló vizsgálatra gondoltam, csak sajnos én sem találtam a vizsgálat árát...
Sajnos a környéken lévő, egyetlen "nyitott" táróról sincs semmiféle információ, egyik térképen sem szerepel, pedig az volt az ország 2. szénbányája, amit Verőcén, Katalin völgyben nyitott a Váci Püspökség az 1700-as években, és Rédei és tsa 1920 környékén még termelt ott szenet...
Neten könnyedén megtalálható, Verőcén ez az egyetlen bánya táró - láthatóan ezt is betemették vagy berobbantották, és csak véletlen, hogy megnyílt az a kis lyuk, amin át be lehet jutni... Voltam bent, kb. 70 méter hosszú, kézzel, vésővel vájták, vége beomlott.
Igen, ilyenre gondolok a telkem alatt is...
A legendákban nem hiszek, de sokat kereskedtem ingatlannal, és sokat túráztam - a telek lejtős területen van, egyenes a felszín (nincsenek árkok, vízmosások), viszont a telek határvonala egy mesterséges "domb" kb. 6 méter széles, 3 méter magas, és 40 méter hosszú, apró vulkáni kövekből áll, biztosan mesterséges, és nem munkagép hordta oda... Szóval vagy a felszín alól termelték ki, vagy valaki egy halomba gyűjtötte a környékbeli felszíni köveket, amiből összejött kb. 300 m3 :)
Segítek de ez az utolsó.
"Sajnos a környéken lévő, egyetlen "nyitott" táróról sincs semmiféle információ, egyik térképen sem szerepel,"
Az általad hozzáférhető térképek szerint. Egy hivatalnál ez térkép adatbázisként működik. Kész pont. Tehát >>> adatszolgáltatást kell kérni a bányászati hivataltól. Érdemes egyből a területihez fordulni de a budapesti is továbbítja a megfelelő körzetnek. Példaképpen a Katasztrófavédelemnél dolgozok és itt mindenféle régi talajvíz és vizes építési térkép megvan komplett külön irattárban. Itt is lehet adatszolgáltatást kérni de ami neked kell az a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal ügye. Nyugodtan hivatkozhatsz a hallomásokra és az esetleges veszélyességére. Az megkönnyíti a dolgukat ha a pontos cím mellett elküldöd a google mapon bejelölve a linkjét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!