Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért szikrázik?

Miért szikrázik?

Figyelt kérdés

Világéletemben városi gyerek voltam, csak 40 évesen költöztem végre vidékre, ahová (szerintem) való vagyok.

Szóval, hogy rövidre fogjam, fa aprításról van szó. Sokszor hallottam, anekdotázni, hogy "hú, baz*meg, olyan kemény volt a tuskó, hogy szikrát hányt, amikor belevágtam a fejszét".

Én ezt mindig afféle költői túlzásnak gondoltam, amivel csak érzékeltetni akarták a fa keménységét. A napokban azonban (közel a 60-hoz) én is belefutottam ilyen jelenségbe. Diófa rönköt akartam hasítani, de szó szerint szikrázott! Sietek leszögezni, nem volt szög, vagy egyéb vasdarab benne, pusztán a nyers fa, és a fejsze találkozása csalta elő a szikrákat.

Ennek a fizikai okára, hátterére lennék kíváncsi.



2017. dec. 31. 17:26
 1/6 anonim ***** válasza:
Valamikor fatuskót vágtam össze szalagfűrésszel és akkor tapasztaltam hogy a fa belsejébe benőve kavics is előfordul. Persze a fűrész is szikrázott tőle.
2017. dec. 31. 17:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Meg közel a fejszéhez, ahol a forgácsok keletkeznek, a súrlódás miatt hő termelődik. El tudom képzelni, hogy egy-egy kisebb forgácsdarab meggyullad.
2017. dec. 31. 18:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Wadmalac ***** válasza:
Én is arra tippelnék, hogy az ütésmunka hője (nagy pontszerű nyomás, nagy súrlódási hő) apró elrepülő faszilánkokat meg tud gyújtani. Sokszor találkoztam már keményfa hasítási felületen barnult, égettnek tűnő kisebb foltokkal.
2018. jan. 2. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Elképzelhető, amit írtok, hiszen a fa tömegének jelentős részét a szén alkotja. Mindazonáltal tudj'isten, én valamiért az elektrosztatikus kisülést sem tartottam kizártnak. Az nem játszhat?
2018. jan. 3. 09:29
 5/6 Wadmalac ***** válasza:

Talán.

De nekem még sosem sikerült olyan jó száraz fát venni. :D

2018. jan. 3. 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Én sem vettem. :-)) A szomszéd néni mondta, hogy hozzam át tőle, mert senki sincs a környezetében, aki felvágná. Évek óta a falnak szorítva tárolt 7db malomkerék nagyságú diófa rönköt. A karácsonyt Mo-on töltöttem, és amúgy is kevés volt a fám, így elkínlódtam vele. Megjegyzem, végül se fejszével, se hasítóékkel nem mentem semmire, láncfűrész kellett hozzá.
2018. jan. 4. 08:36

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!