Szobában felkapcsolt villany akkor is fogyaszt, ha kicsavarom az égőt / villanykörtét?
Tehát megnyomom a felkapcsolót (pl szobalámpáét), és ezek után kicsavarom a villanykörtét (vagy inkább fordítva, biztonságtech okokból). Kérdésem, hogy a felkapcsolás miatti érintkezés okozhat-e áramfogyasztás annak ellenére, hogy ki van csavarva a villanykörte?
(Ha igen, arányában mennyit? Kevesebbet, mintha körte is volna benne?)
Feltételezem, hogy van semmit ,vagy alig fogyaszt, viszont szeretném tudni, hogy van-e legalább egy minimális fogyasztás. Pl ha el szeretném kerülni az éjjelre égve felejtett villanykörte esetét, tehát spórolnák az árammal, akkor megoldás-e, ha kicsavarom a körtét? (Van a lakásban egy ritkán látogatott helyiség, ezért a kérdés.)
És létezik-e életvédelmi megoldás a konnektorok vakdugójához hasonlóan? (Azaz kicsavart körte helyére valamiféle műanyagot tenni, stb.)
> „Kérdésem, hogy a felkapcsolás miatti érintkezés okozhat-e áramfogyasztás annak ellenére, hogy ki van csavarva a villanykörte?”
Nem.
> „Pl ha el szeretném kerülni az éjjelre égve felejtett villanykörte esetét, tehát spórolnák az árammal, akkor megoldás-e, ha kicsavarom a körtét?”
Ő… Egyrészt gyakorlatilag semmit nem nyersz vele, kicsavart állapotban is hibán belül annyira 0 lesz a fogyasztás, mint az egyszerűen kikapcsolt állapotban. Másrészt mi a biztosíték, hogy a kicsavarást nem felejted el ugyanúgy, mint a kikapcsolást?
Inkább egy időzített kapcsolót használnék, hogy ha bekapcsolod, akkor utána mondjuk 5 perccel (vagy amennyi tetszik) automatikusan kikapcsoljon.
> „És létezik-e életvédelmi megoldás a konnektorok vakdugójához hasonlóan?”
Elég valószínű, hogy igen. De miután kicsi rá a kereslet, árban az időzített kapcsolóéval egy nagyságrendbe fog esni.
"Kérdésem, hogy a felkapcsolás miatti érintkezés okozhat-e áramfogyasztás"
Az egyszerű válasz a nem, a nem egyszerű válasz: A pénztárcád számára gyakorlatilag nem. Van ugyan a vezetéknek végtelennél kisebb ellenállása, de nem sokkal kisebb. :) Az utolsó magyar szabvány vezetékszakaszra minimum 0,2 Megaohm ellenállást engedett meg, az nagyjából 1 mA, de a szakasz 25 m felettinek volt definiálva, nálad meg ez a tizede, az meg nagyjából évente 6 Ft. De ilyen rossz érték csak tényleg nagyon rossz állapotú vezetékezés esetén fordul elő, az meg ritka, szóval hasraütéssel 6 és 60 fillér között évente.
Köszönöm a hasznos válaszaitokat. :) Mindenesetre (csupán mellékesen) reagálok az egyik felvetésre:
"Másrészt mi a biztosíték, hogy a kicsavarást nem felejted el ugyanúgy, mint a kikapcsolást?"
Mondom, ritkán látogatott helyiségekre gondolok, sőt, olyanokra is, melyek házon kívüliek, ergo elvileg idegenek is hozzáférhetnek (amennyiben a vaskapun beszöknének persze). Azon tanakodom, hogy ritkán látogatott helyiségeken akkor hát kicsavarom a körtét, azonban aggódom, nehogy véletlen hozzáérjek a foglalat érintkezőihez, ha véletlen az amúgy más helyiségben levő villanykapcsoló felkapcsolt állapotban maradnak véletlenül.
Az a probléma tehát, hogy gyakran használt helyiségben található a ritkán használt helyiség kapcsolója, ráadásul másik (gyakran használt) villanykapcsoló mellett! Ergo néha véletlen megnyomom egyszerre a kettőt, de eközben nem látszik,. hogy a ritkán látott helyiségben is felkapcsolódik-e. Ha így marad órákra, sok áramot feleslegesen fogyasztok sajnos.
Egyelőre annyit tettem, hogy naponta többször ellenőrzöm a nem kívánt kapcsolót. Valami hatékonyabb megoldás? Időzítő? Laikusként fel tudom szerelni? És mennyibe kerül? Vagy más megoldás?
...és még kapcsolódó kérdések: a kiégett villanykörte sem fogyaszt?
Valamint van-e számottevő kockázata áram alá helyezett foglalatból (felkapcsolt villanyból) kicsavarni körtét (illetőleg becsavarni)?
Az üveg szigetel, ugye? (Vagy inkább akkor sem javasolt, ha ügyelek, hogy kizárólag a körte üveg részét fogom?)
Lépcsőházi automatának hívják:
Megnyomod a gombot, akkor egy időre felkapcsolja a lámpát.
Az a gond vele, hogy lekapcsolni nem tudod, azaz a beállított ideig égni fog, aztán meg lekapcsol, ha akarod, ha nem, mehetsz megint be, újra bekapcsolni. A másik gond, hogy ez az elektronika is fogyaszt valamennyit állandóan, ráadásul nem is olcsó. Mondanám azt, hogy valamilyen mozgásérzékelős kapcsoló talán jobb lenne:
Árban ezek is ott vannak, de amíg mozgás van, addig nem kapcsolódnak le.
Én inkább ilyet tennék fel, és hogy ne fogyasszon fölöslegesen, meghagynám előtte a kapcsolót, azaz amikor használni akarom a világítást, akkor felkapcsolom (ekkor általában automatikusan be is kapcsolnak egy beállítható időre az ilyen szerkezetek), amíg ott vagyok addig felkapcsolva tartja a lámpát, de amikor megszűnik a mozgás, akkor lekapcsol. Ha úgy felejtem, akkor csak az elektronika fog fogyasztani és jelzi a lámpa felkapcsolásával, ha valaki esetleg beszökik a vaskapun...
Ne csavard ki a körtét. Az ugyanis elsősorban nem érintésvédelmi, vagy fogyasztási probléma, hanem a sok csavargetás nem tesz jót se a foglalatnak, se a körtének (más szóval, mindkettő élettartamát csökkented. Különösen, ha felkapcsolt égőt csavarsz ki).
Túlreagálod a problémát. Ha az idegenek felkapcsolása ellen akarsz védekezni, tégy rá egy burát, amit lelekatolhatsz. Ha a saját felelőtlenséged ellen, akkor a lépcsőházi automata a megoldás (lelakatolva). Azon van olyan kapcsoló is, amivel állandóra teheted a világítást (mintha nem automata volna, hanem közönséges kapcsoló). De gyanítom, bármilyen megoldást választasz, összességében (minden költséget beleszámítva) lényegesen többe kerül, mintha elfelejted a problémát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!