Miért nem működik a tudományos kisérletem?
Nem volt semmi oka annak, hogy villám keletkezzen. Amint mondtad, az áram a kisebb ellenállás felé törekszik. Az elem egyik végétől a másikig a legkisebb ellenállású út a rézhuzalom át megy, nincs értelme a vas felé kitérőt tenni. Apukád sem áll meg az autópálya minden leállójánál, hogy úgy gyorsabban odaértek (csak, ha valakinek hasmenése vagy extrém cigifüggősége van, de az áramnál ilyesmi nem igazán lép fel).
Off:
"az nem tom mi"
"de mivel én okos vagyok"
Egy igazán okos ember ilyenkor utánanézne, hogy mi az a rövidre zárás.
"Miért nem működik a tudományos kisérletem?"
- Amit több mint 200 éve leírtak már, az minden csak nem tudományos kísérlet. Csak el kell olvasni az erről szóló komplett könyvtárakat, weboldal tömkeleget. Megérteni és kész. Esetleg videón visszanézni.
- Az alatta lévő magyarázó szöveg totális káosz.
Továbbá:
Egy ceruzaelem vagy akár nagyobbacska elem nem igazán fog szikrázni sem, nem hogy "nagy villámot" adni. Ahhoz komoly elektronika kell, ami nagyfeszültséget állít elő az elem kisfeszültségéből.
Mint a sokkolóknál.
Itt van egy kis segítség:
https://www.youtube.com/watch?v=AWcEZyenSsA
Azért, mert ennyire pici feszültséggel nem lehet villámot kelteni.
Ahhoz, hogy normál levegőben EGY cm-es szikrát kelts, kb. 20000V feszültség kell.
Az elemed másfél voltos.
Számold ki, hogy mekkora szikrát tudsz vele kelteni!
Vissza is olvashatnál, mielőtt kérdezel:
https://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__6..
"de mivel én okos vagyok"
Ezt nem zárnám ki, de elektromosságban nagyon-nagyon felkészületlen.
Olvass utána a villámnak, feszültségnek, áramerősségnek, átütési szilárdságnak, fentiek alapján pedig az áramkör, rövidzár fogalmakkal kéne kezdeni.
A jelen kísérleteddel fennálló bajokat is ezekkel lehet csak megmagyarázni.
Az elem nem ad elegendő /feszültséget/ ahhoz, hogy akár milliméteres távolságról is legyőzze a levegő /átütési szilárdsá/át. És még ha erre képes lenne, sem tudna elég /áramerősséget/ létrehozni egy /elektromos ív/, vagyis villám léttrejöttéhez.
A felülről közelített vasat így hiába dugod egyre közelebb, előbb-utóbb csak összeér az elem pólusaival, az elem pólusaival /rövidzárat/ produkál.
Ebből villám nem lesz.
Hozzátenném, hála istennek.
Hát, talán kár is a helyzetet bonyolítani, de ha már szóba került a 20 000 V, akkor hadd jegyezzem meg, hogy az úgy 20, hogy 30. :) Ugyanis a kb 30 kV/cm átütési szilárdság van visszaszámolva szinuszos effektív értékre, az a 20-21, de ugye laposelemnél a szinuszos effektív érték nem sokat nyom a latban.
No meg ugye levegőben 327 V alatt sehogy sem létezik átütés.
És ha létezne is, a 30 kV/cm az egy centiméter körül érvényes, fél milliméternél már 50 kV/cm fölött jár az átütési szilárdság, egytized milliméternél meg már 100 körül.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!