Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hőszivatyúknak mi a maximális...

Hőszivatyúknak mi a maximális elérhető hőmérséklete?

Figyelt kérdés
A lényeg hogy pl 80 C fokból tudna e kivonni hőt és a másikoldalon elérni pl 140 C fokot? Mi a limit?

#limit #Hőszivatyú
2017. nov. 27. 00:51
 1/7 Wadmalac ***** válasza:

Így nézve elvi limit nincs.

Csak hogy tiszta legyen, egy hőszivattyú nem Celsius-fokokat hord egyik helyről a másikra, hanem hőenergiát.

Ahol a kiindulási helyről elhordott hő folyamatosan pótlódik a környezetből, ott elvi akadálya annak sincs, hogy +5 C fokból nyerj túlvégen 140 fokot.

Gyakorlati akadály persze lehet, főleg gazdaságossági, illetve éppen az, hogy a hőelszívási végen akadálya van az elegendő hő felvételének (például állandóan szigetelő jégréteg fagy a hőfelvevő "radiátorra").

2017. nov. 27. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

1.Wadmalac

Ezeket tudom. A fizikális limit a (folyadék, gáz) hővivő anyag limitje ami aggaszt. És esetleg a kompresszornak lenne e baja hogy magashőmérsékletet kell mozgatnia.

És nem +5 fokból akarok 140 et csinálni megha isgen akkor egyértelmű hogy sokkal roszabb a hatásfok, és persze hogy lefagy a hőfelvevő. De én 80C ből 14 et írtam.

2017. nov. 27. 11:46
 3/7 A kérdező kommentje:
14 helyett 140 C akart lenni...
2017. nov. 27. 11:47
 4/7 Wadmalac ***** válasza:

"A fizikális limit a (folyadék, gáz) hővivő anyag limitje ami aggaszt."

Nem értem, milyen tulajdonság limitjére gondolsz.


"És esetleg a kompresszornak lenne e baja hogy magashőmérsékletet kell mozgatnia."

Az könnyen lehet, bizony megfelelő hőtartományban üzemelni képes kompresszor fog kelleni. Léteznek ilyenek, természetesen nem fillérekért.


Maga a 60 foknyi hőkülönbség még nem lenne probléma. Feltéve persze, hogy maga a hőszivattyúban körbepumpált közeg ezt kezelni tudja. Ugyebár akkor a legjobb a hőszállításod, ha nem csak hőmérséklet- és nyomásváltozás van, hanem a szállító közeg a "hideg" és "meleg" oldal közt halmazállapotot is vált.

Megmondom őszintén, fogalmam sincs, hogy a kívánt körülményekre milyen közeg és milyen nyomásokon lenne az ideális.

2017. nov. 27. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Wadmalac

Köszi a 2. választ az én aggodalmam is főként a hővivő anyag korlátai ahogy te is említetted kell hogy halmazálapotot váltson és ugyebár a háztartásba szánt Hőszivatyúk nem 100c fok fölé vannak tervezve.

Esetleges további tanácsokat még várok ha tud valaki többet.

2017. nov. 27. 15:07
 6/7 anonim ***** válasza:
Méretezés és hatásfok a kérdés. Megfelelő közeg választással és megfelelő kompresszorral megoldható. Vévig kéne gondolni, hogy melyik közeg lenne jó erre a célra.
2017. nov. 27. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Elvi akadálya nincsen, de a hagyományos hűtőközegek, és a hagyományos hőszivattyú nem alkalmas erre. Majdnem minden járatos hűtőközeg kritikus hőmérséklete alacsonyabb mint 140 C fok. Pl R410a 71C, R600a 135C, R134a 101C, R407c 87C (ezt használják "hot" hőszivattyúkhoz). Ez azt jelenti, hogy bármekkora is a nyomás, nem fog kondenzálódni a hűtőközeg nedves-gőz a kondenzátorban, és baromira nagy nyomásviszonyok alakulnak ki. Erre találták ki a szuperkritikus hűtőgépeket, ahol a kondenzátorban a hűtőközeg szuperkritikus állapotban van. Ez egy harmadik halmazállapot, ahol a gőz-folyadék határ eltűnik, és elég különlegesen viselkedik az anyag. Az R744-CO2 hűtőközeggel építenek szuperkritikus gépeket. Jellemzőjük az akár 120 bar nyomás, és hogy csak számítógép vezérléssel lehet jó hatásfokkal üzemeltetni. Gyakorlatilag mégsem lehet ilyen hőmérsékletet elérni, mert a legtutibb észterolajok is elkezdenek bomlani 140 foknál, és a kompresszornak kakukk. A másik, hogy még a gőzlécen sem találtam olyan állást ami megmutatná milyen a szuperkritikus CO2 nyomása 160-180 foknál, valószínű valahol 200-250 bar körül lehet. Ahhoz hogy 140 fokot kivegyél a kondenzációs oldalról (kritikus gépnél gázhűtő), a közeg hőmérsékletének legalább 15-20 fokkal többnek kell lennie.
2017. nov. 27. 19:51
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!