Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Bldc motorokban mi a hall...

Bldc motorokban mi a hall szenzorok szerepe, mit írányítanak?

Figyelt kérdés
2017. nov. 22. 19:46
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%

Az elektronika ennek a szenzornak a segítségével tudja pozicionálni a forgórész pólusait az állórész tekercseihez.

Amikor feszültséget adunk egy EC (elektronikusan-kommutált) motorra, akkor látható a tengelyen, hogy először ellenkező irányba mozdul a forgórész, mintegy "megkeresi" a helyes pozíciót, majd csak ezután kezd el forogni a rendes irányba.

2017. nov. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Köszi a választ.És ha egy bldc motorban nincsenek ilyen szenzorok, akkor tude müködni?
2017. nov. 22. 21:27
 3/11 anonim ***** válasza:
100%

Nem tud működni nélküle. Ha az elektronika nem tudja hogy hol van a forgórész aktuális pólusa az állórész aktuális pólusához viszonyítva, akkor semmilyen üzemállapotot nem tud beállítani, mivel a mikrokontroller adatok híján lebénul.

Kb úgy képzelheted el, hogy van egy régi hagyományos 1,9 literes dízel autód mechanikus köradagolóval (ez a kalickás villanymotor) Ehhez az autóhoz még elektromosság sem kellett, csak az önindítóhoz, ha beindult addig ment amíg kifogyott az üzemanyag. Igénytelen volt, megbízható, cserébe nem volt erősebb 80 lónál, és szanaszét füstölte a környezetet. A mostani korszerű 1,9 dízel ugyan annyit eszik mint a régi, de 170 lovas, és megfelelő kipufogóval hegyilevegő jön ki kipufogóból. Ehhez nem kellett más mint egy komputer, száz szenzor, piezo-elektrónikus befecskendezés 1500 bar-on, és olyan szintű folyamat irányítás-beavatkozás, hogy még a befecskendezés ezred másodperces ideje alatt is kb négyszer változtatja az adagolási paramétereket. A BLDC motor is ilyen, mindent egy mikroszámítógép vezérel egy PWM inverteren keresztül, és ezért a motor minden paramétere folyamatosan felügyelve van. Hall szenzorból is egy motorban min.3 darab van, tekercsenként egy, mert olyan szintű a beavatkozás, hogy az állórész egy teljes fordulata már nem elég gyors a motor paraméterezéséhez.

2017. nov. 22. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Értem,viszont úgy tudom,hogy a számítógépben is a ventillátor motorok,vagy a számítógép cd lejátszó motorja is egy bldc motor.Ott is van hall szenzor?
2017. nov. 22. 22:02
 5/11 A kérdező kommentje:
Egy ilyen motorkát úgy tudom 3 kábellal kell bekötni.Ezek valamelyikéhez kapcsolódik a hall szenzor is?Hány hall szenzór van egy ilyen ventillátor motorkában?
2017. nov. 22. 22:24
 6/11 anonim ***** válasza:
Kedves kydegukmvfeahi, miért kérdezel, ha úgysem fogod fel a válaszokat? Az a legnagyobb disznóság, amikor kapsz egy választ, abból megértesz két szót és új kérdést kreálsz belőle. A hozzáértő látja ezekből, hogy semmit sem tudtál kezdeni a válasszal, és arra is lusta vagy, hogy az alapoknak utánanézz, de bátran kérdezel egy még nagyobb blődséget. Sajnos mindig van valaki, aki veszi a fáradtságot és megpróbál neked segíteni...
2017. nov. 23. 00:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

#3: én elektronikaintegrációval foglalkozom, de csak a mechanikával, a villamossághoz nem értek túlságosan, de a kollégáktól hallok ezt-azt. Azért mondom csak ezt, hogy fenntarthassam a tévedés jogát :)


Szerintem nem szükséges fizikai pozíciómérés BLDC-khez. Árammérésből is lehet következtetni a pozícióra (shunt) és lehet arra szabályozni, sőt, még csak nem is szükséges 3 árammérő, elég akár egy is. Nyilván több számítási kapacitást és trükkösebb szoftvert igényel, de kihagyhatóak a drága szenzorok.

2017. nov. 23. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Én is így olvastam egy oldalon, hogy bldc ebike motorok képesek müködni hall szenzor nélkül is.


[link]

2017. nov. 23. 11:28
 9/11 A kérdező kommentje:
2017. nov. 23. 17:18
 10/11 anonim ***** válasza:

Ez leírja merre hova miért.

https://www.youtube.com/watch?v=SEJpvw160aU

2017. nov. 23. 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!