Mi a fizikai magyarázat az alábbi videóban látható jelenségre?
https://www.youtube.com/watch?v=CjDe8gYKJn4
A tippem hogy valahogy a víz felületi feszültségével van összefüggésben.
Hogy befolyásolhatja néhány mozdulat ennyire különbözően és tartósan (mert úgy marad) a víz folyását.
Részletesebb tudományos leírást szeretnék róla, mert csak tippeim vannak.
Igazából nekem úgy tűnik, mintha a víz útját változtatná.
Az egyik eset, amikor a víz folyik és a bukási felület után is megtartja a vízszintes sebességét (vagy legalábbis jobban). Ekkor úgymond nem a falon folyik végig.
A másik eset, amikor az újjával pillanatnyilag visszadúzzaszt, majd a víz emiatt nem maximális (felgyorsult) sebességgel megy át a bukófelületen. Ekkor a ''falon'' folyik. Úgymond új utat járat be a vízzel.
Én azt látom különbségnek, hogy a 2. esetben a víz rákerült a falra, majd a nedvesített közeget követi az utánna jövő víz is. Ezt úgy szünteti meg, hogy a bukó profilba belenyul.
Részleges nedvesítésnek tűnik így jobban belegondolva. Azért gondolom, mert ilyenkor a víz viszkozítása képes elnyelni a vízszintes sebességvektort (egyfajta nyírás), ami miatt folyik utána a falon. Egészen addig, amíg a bukó felületet meg nem zavarja, és vált vissza.
Köszi a válaszokat. Mindkettőtöknek ment a zöld kéz.
2-es válaszában egyenlőre jobban érzem a logikát és a fizikát. :)
Nem mondtad meg, hogy a jelenség melyik része szorul magyarázatra :)
Arra, hogy apró mozdulat mennyire jelentősen befolyásolhatja a víz folyását, már egy vízcsap is jó példa :)
Ami talán szokatlan, hogy több stabil állapota van a rendszernek, tehát nüansznyi változások nem lökik át a másik állapotba, de nagyobb változásokat okozva átbillenthető. Ez se példa nélküli, a kádból kifolyó víznek is három stabil áramlásformája van: jobbra örvénylik, balra örvénylik, nem örvénylik, és ezek között átbillenthető.
A víz most két áramlás között "választhat". Megy tovább parabolapályán, vagy marad még kicsit a kőhöz tapadva. Be lehet úgy lőni a vízhozamot, hogy az útválasztás attól függjön, merre ment az előző adag víz, az ugyanis a felületi feszültségen keresztül húzza magával a mögötte jövő vizet. Tehát a kő-víz adhéziós erő be tudja még görbíteni a víz áramlását, de csak ha az előző adag víz is arra ment.
Az előző válaszoló rossz nyomon jár. Az igaz, hogy a légnyomás megakadályozza a vízsugár hirtelen elválását a faltól, vagy hirtelen szétszakadását, de
-szabadon (nem csőben) eső víznél nincs húzóerő ("súlytalan")
-a levegő szép lassan is alámehet a kő és a víz közé, tehát nem a légnyomás tartja lenti pályán a vizet, hanem a víz-kő adhézió.
Igen a több stabil állapot szorult magyarázatra.
És arra elég jó elgondolkodtató választ adtál te is.
A bizonytalanság viszont nőtt, hisz ez a 3. válasz és mindben fel lehet fedezni igazságot.
De melyik a helyes/igaz?
És pont ez a problémám én is többféle megoldásra gondoltam, felületi feszültség, lendület, és hogy légüres tér nem keletkezhet tehát a víz képes a mögötte jövő részt "behúzni" is. Az adhézióra pont nem gondoltam, de attól még jó gondolat. Illetve mindezek kombinációi...de melyik?
A lefolyós örvényes példáddal viszont vitatkoznék.
Minden féltekén egy adott örvénylési irány van.
Erővel kényszeríthető a másik irányba forgás is persze, de ha magára hagyjuk egy idő után elgyengül majd leáll aztán el kezd a "preferált" irányba forogni.
A nem örvényléssel lefolyást is ha magára hagyod előbb utóbb örvényleni kezd.
Persze lehet játszadozni a lefolyó alakjával vagy oda tett tárgyakkal akár a kezünkkel.
De ha a magára hagyott rendszer nem tartja az állapotot és nincs semmi előbb említett dolog ami spontán fenntartsa, az minden csak nem stabil állapot.
#6 Ez egy elterjedt tévhit, pedig már sokan bizonyították az ellenkezőjét.
1. Ha már beállt "szabálytalan" irányba az örvény, akkor azt nem képes a Corriolis-erő átfordítani, végtelen idő alatt sem. A már létező örvény perdítő hatása (amihez energiát a gravitáció, a "lefolyás" szolgáltat) összemérhetetlenül erősebb.
2. Az elvileg igaz, hogy ha veszünk 100 különböző kádat és elvégzünk 100 "spontán kifolyásos" kísérletet, akkor 50%-nál elvileg valamivel nagyobb arányban fog a helyes irányba örvényleni. De ez a "valamivel nagyobb" kísérletileg kimutathatatlanul kicsi. Tehát nem 80%-20%, de még nem is 51%-49%...
3. Főleg kicsi az egyenlítőnél, ahol azzal szédítik a turistákat, hogy nini, itt egy vonal, ezen az oldalán erre forog, azon az oldalán arra. Csak éppen egy másik csapat pá km-rel északabbra vagy délebbre ugyanúgy lehúzza a turistákat ezzel a trükkel :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!