Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ismertek olyan természeti...

Ismertek olyan természeti jelenséget amire nincsen magyarázat, de szabad szemmel látható?

Figyelt kérdés
Fizika házi feladatom lenne ...
2017. szept. 6. 18:28
 1/7 anonim ***** válasza:
100%
Gömb villám (ménkő), jó példa lehet.
2017. szept. 6. 18:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 Shai-Hulud ***** válasza:
100%

Az ám, a matató ménkű. :)

[link]

2017. szept. 6. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
0%
Nem létezik gömbvillám!
2017. szept. 6. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Tislerics Máté ***** válasza:

A gömbvillám nagyon jó példa. Talán ide lehetne sorolni a Tunguszkai eseményt is, habár arról elég valószínűnek tűnik, hogy egy szétrobbanó meteor volt a kiváltó oka. A többi magyarázat elég hajmeresztő: antianyag, mini fekete-lyuk, stb... (nem annyira jó példa)


Ami még eszembe jut, az a Szibériában talált hatalmas víznyelők. Erre is van ésszerű magyarázat, de úgy tudom teljes bizonyossággal itt sem lehet kijelenteni, hogy mi történt. A földben felgyülemlett gázok elvileg képesek ekkora erővel kirobbanni. (ez se annyira jó példa)


Ami viszont jó példa tényleg az a Földi élet. Igazából nincs tudományos konszenzus arra vonatkozólag, hogy is alakult ki a bolygón. Elvileg természetes úton is létrejöhet, de erre megfelelő bizonyítékok nem állnak rendelkezésre. Az élet kialakulása nem összetévesztendő az evolúcióval! Az valóban létezik, de maga a folyamat kialakulása továbbra is rejtély.

2017. szept. 7. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Walter_Dornberger ***** válasza:

Sokat morfondíroztam mire elhatároztam, hogy írok ide is.


Alapvetően a determinisztikus jelenségekről mondható el, hogy létezik pontos oksági magyarázat, innen közelíteném a kérdést. Ezekről elmondható, a jelenségek és lefolyásuk pontosan megjósolhatóak, megmagyarázhatóak, leírhatóak és modellezhetőek. Ezek a jelnségek kellően pontos determinisztikus modellekkel, a kezdeti feltételek ismeretében tökéletesen leírhatóak.


másfelől vannak olyan jelenségek, amiket bármilyen részletességgel ismerjük a jelenségben érintett részecskéket, viselkedésük nem magyarázható, nem modellezhető és nem jósolható meg.Ilyenek a sztochasztikus folyamatok , amikre bizonyítottan nincs magyarázat, és ez így is van jól.


Áramlástanból a Kármán féle örvénysor megfigyelhető minden hídpillér után a vizen, a jelenség azonban nem írható le - így nem is magyarázható determinisztikus (egzakt) összefüggéssel.

Hasonlóan a Marangoni féle instabiltási jelenségre (szappanbuborékok és hab viselkedése) de még egy csomó minden más is.

Ezekre a jelenségekre - hogy miért pont ott és akkor, ahol - nincs egzakt magyarázat, mert a jelenség sztochasztikus jellegű.

Nem lehet megmondani, megmagyarázni, hogy miért ott válik fodrozottá a nyugodt levegőben felszálló cigifüst, ahol, és ez miért jár fel - le (lamináris/turbulens átmenet) mert ez szintén sztochasztikus. Lehet mondani hogy a Reynolds szám 2320, de ez csak közelítés és nem pontos. ha az lenne, akkor a cigifüst mindíg egyforma alakban szálna fel a mozdulatlan cigiről.


Remélem segítettem.

2017. szept. 8. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
Régebben sok látható jelenséget nem tudtunk megmagyarázni, ami mára megoldottnak tekinthető. Ehhez az kell, hogy vizsgálni lehessen, azaz bármikor megfigyelni, ha a körülmények adottak. A gömbvillám annyira ritka, hogy tudományosan gyakorlatilag nem lehetett még vizsgálni, én se láttam még, illetve nem lehet reprodukálni a létrejöttét. A sztochasztikus események konkrét formái valóban nem leírhatóak, de azt meg tudjuk mondani, hogy az adott körülmények közötti történés nem leírható, azaz van rá magyarázat hogy mi fog történni, csak éppen a konkrét eset kimenetelét nem tudjuk előre (mint például azt sem, hogy melyik 5 számot fogják kihúzni a jövő héten). Persze lehetnek olyan területek a tudományban, ahol egy konkrét jelenséget ismerünk ugyan, de még nincs rá magyarázat. Amikor felfedezték a szupravezetést vagy a szuperfolyékonyságot, akkor sem volt rá magyarázat, aztán idővel lett. De szép klasszikus példák is vannak. A folyók síkvidéki kanyargózása (meanderezés) nagyon látványos, mégis a teljes magyarázathoz Einstein kellett. Vagy ott a háromtest probléma, melyre szintén vannak szép részmegoldások. Ugyanakkor az olyan jellegű kérdések, melyben ott van valahol a szingularitás, elvileg sem magyarázhatók, például a Világegyetem ugyan látható, de nem tudjuk megmondani hogy ez az egész miben van benne (már ha egyáltalán ez értelmezhető az általunk ismert elméletek körében). Itt pedig el is jutottunk oda, hogy mit tudunk megmagyarázni egy adott eszközrendszerrel. Ezt a kérdéskört először Gödel kezdte boncolgatni tudományos igényességgel...
2017. szept. 9. 08:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
A dongó repülésére van ?
2019. dec. 23. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!