Lehetséges más módon mágnesességet generálni?
Nincs.
Van az állandó mágnes,
az elektromágnes,
meg a szupravezetők.
Utóbbiak olyan fémek vagy anyagok melyeknél nagyon alacsony hőmérsékleten kiszorítják magukból a mágneses teret ám a felszínükben meg "befagynak" mágnesességek. És így tulajdonképp egy furcsa állandó mágnessé alakul de csak amíg hideg is marad. (Amikor egy gyűrű alakú hideg szupravezető fölött siklik egy mágnes ezt lehet megfigyelni.)
Bármilyen vezetőbe áramot vezetsz, az mágnesességet fog maga körül gerjeszteni, ezt már elég régen felfedezték.
A mágneses tér nem azért jön létre, mert "az elektron gyorsan tud benne terjedni" (a dolgok egyébként sem terjednek, hanem mozognak, terjedni hatások szoktak (meg a kolera meg a szóbeszéd)), hanem azért, mert elmozdul. Ha pedig elmozdul, akkor a mozgásra merőleges irányú mágneses teret gerjeszt. Erre (és a mozgás irányára is) mindig merőleges irányú az elektromos tér, amit ugyancsak gerjeszt, és mivel ezek ketten mindig és mindenkor együtt jelentkeznek töltés elmozdulásakor, ezért hívjuk együtt elektromágneses térnek vagy mezőnek őket.
Tehát elektromágneses teret töltés(-sel rendelkező részecske) elmozdításával tudunk generálni, töltéssel pedig a proton és az elektron rendelkezik. Tehát vagy egyik vagy másik elmozdítása szükségeltetik elektromágneses tér létrehozásához. Az egyik csaknem kétezerszer kisebb tömegű mint a másik, miközben a töltése ugyanakkora (csak ellenkező előjelű), ezért energiamegtakarítás végett elektronokat mozgatnak, nem protonokat.
Kérdés?
Azt hiszem, a kérdező azt nem érti, mi a tekercs.
A mágneses teret egy szál vezető is megcsinálja, de a tekercsben ahányszor egymásra van tekerve a szál, annyiszoros a mágnesesség.
Zománcszigetelésű a drót, amire te gondolsz kérdező. Majdnem teljesen réz színű. Ha megkapirgálsz egy darabkát magad is megláthatod ezt. Szóval nem érintkeznek az egymásra fektetett menetek. Sőt a legtöbbször a menetsorok közé még vékony műanyag fóliát, papírt vagy egyéb szigetelőt is beépítenek.
A menetek számától függ a feszültség és az áram is.
Egymenetes tekercsben, avagy a réztömbben, minimális a feszültség és maximális az áramerősség.
Ezzel pazarolnál és nem mágnesességet állítanál elő, maximum hőt azt is keveset.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!