A szalicilalkohol mennyire hajlamos a párolgásra?
A témában túrkálva a szalicilsavra nem találtam tenzió adatot.
Amennyiben a kérdező a szalicilsav alkoholos oldatára gondol mint szalicilalkoholra, vagy tiszta szalicilsavra ami 2-hidroxi-benzoesav, érvényes a válaszom értelemszerűen.
A szalicilsavat oldó alkohol ismerten illékony vegyület, és elpárolgáas után a szalicilsav kikristályosodik.
A szalicilsav olvadáspontja 159 cfok, lobbanáspontja 157 fok forráspontját csak oxigénmentes alacsony nyomáson lehetett megmérni (211 fok)
Ebből következően látható, hogy egyszerű szárítás közben
nem bomlik le, égés közben viszont azonnal elbomlik.
kinyerésére első körben vizes extrakciót kloroformos kirázással tartom egy járható útnak. Ezesetben a kloroform könnyen lehjtható vákuumban az anyag bomlásának veszélye nélkül.
Azonban kémiai úton lényegesen olcsóbban előállítható a kolbe-schmidt szintézissel fenolból és széndioxidból.
Köszönöm a korrekt választ. A szalicilalkoholt nem kinyerni szeretném, hanem benntartani.
" Az energiafűz magas szalicil-alkohol tartalma miatt igen magas fűtőértékkel rendelkezik, egy lakás, intézmény melegítése sokkal kevesebbe kerül, mint a fával, szénnel vagy gázzal való fűtése.(Ezt a cikket a Krónikáról másolták: [link]
Én aprítva, szárítva szeretném eltüzelni az energiafüzet, de felmerült, hogy ilyen előkészítés során elveszíti az alkoholtartalmát.
Ezesetben nyugodt lehet, a normál szárítás során ez nem veszik el. Amúgy a fűtőértékben megnyilvánuló energia mennyiség szinte elhanyagolható részét adja (a főtömeg celulóz/lignin-hez képest) elhanyagolható mennyisége miatt.
Lényegesen jobb fűtőértéket lehet elérni azonos tömegegységre vonatkozólag szárítással, mert a víztartalom ilyen esetben súlyos ballaszt. (nem ég csak súlyos)
Amennyiben térfogatra történik az átvétel, akkor az árban nem jelenik meg a víz (ezért érdemes eredi köbmétreben vásárolni a fát) és a száradásból származó fűtőérték javulás haszna a vevőé. (a tüzifát mázsára adó "vállalkozó" pont ezért nem takarja a tüzifát eső elől)
Mivel a szalicil alkohol szilárd anyag ( [link] ), nem párolgásnak, hanem szublimálásnak nevezném a jelenséget. Ahogyan a régebben molyok riasztására használt naftalin is szublimilással "töltötte meg" a szekrény levegőjét.
Ha az energia füzet a tűző napon szárítod, bizony jó esély van arra, hogy erőteljesen szublimál. De ahogy az előttem szóló mondja, nem ez a vegyület adja a fűtőértékének a döntő hányadát.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!