Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi számít tudománynak?

Mi számít tudománynak?

Figyelt kérdés

A Wikipédia szerint a bennünket körülvevő világ megismerésére irányuló tevékenység.


Szerintem ez a meghatározás inkább a "kutatás" fogalomra illene, de legyen a Wikipédiának igaza.


Viszont amit sosem értettem, hogy mi az ami valóban új dolgok megvalósítását teszi lehetővé és nem csak egy gyűjtemény, amit emberek alkottak és raktároztak el.

Pl.: Szerintem a természettudományok a valódi tudományok, hiszen azok tették lehetővé, hogy környezetünkből alkossunk olyasmit ami minket fejlettebbé tesz.


EZZEL NEM AZT ÉRTEM, HOGY AMI NEM TERMÉSZETTUDOMÁNY AZ HASZONTALAN, csak ezek szerintem inkább kereskedelmi alapon működnek.

Ha az embereket nem érdekelné/szórakoztatná a történelem/irodalom stb. akkor nem létezne irodalom-, történelemtudomány, de ha nincs kémia akkor nincs orvosság és az kell, hogy egészséges maradj.


(Mivel ebbe biztos bele fogtok kötni elárulom, hogy úgy tudsz élni, hogy nem olvashatsz szépirodalmat, de úgy nem tudsz szépirodalmat olvasni, hogy nem élsz.)


Még utoljára azt felhoznám példaként, hogy manapság elég népszerűek lettek a "meme"-k.

Ez azt jelenti, hogy ha meggyőznék elég embert arról, hogy ennek van értelme, írnék szakkönyveket, akkor felvennék egyetemekre és akár lehetne diplomázni ebből a "tudományból".



2017. aug. 11. 17:02
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Tudománynak ma az számít, amit tudományos módszertannal vizsgálni lehet, és nem az, aminek eredménye van.
2017. aug. 11. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Pedig dióhéjban tényleg erről van szó, amit a wiki is ír. Az nem lehet kritériuma a tudománynak hogy valami olyat alkosson ami nélkülözhetetlen az élethez. Ez esetben a kémiai felfedezések nagy részét is tudománytalannak lehetne nyilvánítani, hiszen érdekesek, hasznosak, megkönnyíthetik az életünket, de nem létszükséglet pl az elektrokémia.


Az irodalom pedig, mivel létező dolog - akkor is, ha emberi alkotás -, természetesen ez is vizsgálható tudományos igénnyel, mondjuk művészettörténeti, ezáltal történettudományi szempontból.

Ugyanúgy a meme-ekkel kapcsolatban is lehet kutatásokat végezni, akár művészettörténeti, akár szociológiai szempontból, ha éppen ez lenne minden vágyad.

2017. aug. 11. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Az emberre hat a környezete. Egyes hatások kellemesek, mások nem, sőt egyenesen a létét veszélyeztetik. Mivel az ember nem egy lény, társak is körülveszik, azok is „környezet” és azoknak is van hatásuk.


A tudományos tevékenység nem egyéb, mint e környezet tulajdonságainak, eseményeinek módszeres vizsgálata, az ismeretek rendszerezése. A tudomány (ismerettömeg) pedig e tevékenységek eredményeinek összessége. Fontos tulajdonsága a tudománynak, hogy sohasem befejezett, hiszen mindig van mit vizsgálni. Ebből az is következik, hogy egy tudományos eredményt egy későbbi tevékenység megváltoztat, mert új ismeretek más megvilágításba helyezik.


A tudomány tehát az ismeretek olyan halmaza, amelyek közmegegyezésen alapulnak. Egy adott ismeretet (például a Pitagorász tételt) elfogadjuk igaznak, mert senki sem tudta eddig megcáfolni. A Newton törvényeket a világ leírásának tartották a 20. század elejéig, mert senki sem tudott jobbat. Amikor a kvantummechanika (az atomszerkezet kutatása) elég sok ismeretet összegyűjtött, azt rendszerezni lehetett, és ekkor kiderült, hogy a Newtoni fizika mégse írja le a világot. Nem dobtuk ki, hanem megállapítottuk, hogy van a világnak olyan szelete (a mikrovilág), ahol más törvények uralkodnak, így mára az a közmegegyezés, hogy a newtoni és a kvantumdinamikai törvények együttesen írják le a világot. Ez nem zárja ki, hogy a jövőben ne legyen megismerhető egy újabb szabályrendszer.


A tudomány más fontos tulajdonsága, hogy teljes (minden ismert jelenségre és tulajdonságra ad magyarázatot, vagy tudja, hogy mit nem tud még belőle), és ellentmondásmentes (minden, a tudományban szereplő állítás vagy tulajdonság összhangban van más állítással vagy tulajdonsággal).


A kérdezőnek igaza van abban, hogy a „tevékenység” az „kutatás” (mindkettő cselekvés). Ennyiben a Wikipédia pontatlan. Az új dolgok megvalósítását az ember azon tulajdonsága teszi lehetővé, hogy gondolkodik, asszociációra, rendszerezésre képes. Emiatt észrevesz „hiányokat”, és ki tudja találni, miképp pótolhatók azok. Jól érzi, hogy a cselekvéshez motiváció kell (emberi alaptulajdonság), azonban ez nem bizonyos igény (pontosabban igény, de nem ilyen), viszont itt a motiváció az emberi kíváncsiság, rendszerező igény és az új megismerésének igénye (ez az evolúciós életösztön része).


A társadalomtudományok attól „tudomány”, hogy emberek cselekvéséről, gondolatairól, reakcióiról szól, és ezek az ingerek is körülvesznek bennünket, hatnak ránk, tehát vizsgálható a szerkezetük, szabályaik, működési módjuk. A romantika korában egészen más irodalmi művek születtek, mint korábban, vagy manapság. Ez a változás sem magától van, és vizsgálható a kiváltó ok, a szerkezet, a hatás és az egymáshoz való viszonyuk, az irodalomtudomány pont ezt teszi. Ugyanakkor az ember a gondolatai révén szerepeket hozott létre az élet fenntartásához, ennek egy szegmense a gazdaság, a csere, és minden, mai ezzel jár. Ennek is van szerkezete, belső tulajdonságai és működése se önkényes, tehát vizsgálható. Erre jött létre a közgazdaságtan. Az ember társadalmakban él, szervezi életét, azaz politizál. Mivel ez alapvetően az emberi gondolat és befolyásolás művészete, még sokkal bonyolultabb, mint a természeti események és tulajdonságok (egy kő egyszerű, ami vele történhet egyszerű; az emberi agy bonyolult, ami vele történhet összetettebb), erre alakult ki a politológia nevű tudományág. De soha ne feledjük: minden területen működnek sarlatánok is, akik azt a látszatot keltik, mintha szakértői lennének e területnek, és ebből (a megtévesztéssel) igen rendes hasznot húznak (ez a motiváció a cselekvésre, ugyanakkor speciális tudást igényel).


Kérdező, meggyőzéssel bármit elérhetsz, csak nem „elég sok” embert kell meggyőzni, hanem a megfelelőket. Mégpedig politikusokat és oktatási szakértőket, valamint egyetemi embereket, hogy a gondolatod megér egy egyetemi fakultást. A meggyőzés módszere pedig az, hogy írsz jó néhány tudományos igényű cikket, könyvet, ez felkelti az érintettek figyelmét, előbb utóbb beszélgetést kezdeményeznek.

2017. aug. 12. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
Minden tudománynak számít, amiről valaki azt mondja. Nekem a kedvencem a pedagógia tudománya. Objektív tudomány csak a matek, empirikus tudományok a természettudományok, az összes többi meg társadalomtudomány.
2017. aug. 15. 10:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!