[Statika] Befogott tartóban ébredő feszültség hogyan változik egy merevítés hatására?
Sziasztok! A kérdésem az volna, hogy ha egy sima befogott tartót alátámasztunk egy ugyanolyan keresztmetszetű szelvénnyel, akkor a maximális ébredő szigma feszültség hogyan változik, hogyan lehet ezt a változást kiszámítani? A mellékelt képen nagyjából levázoltam a kérdést.
A vázlat szerint a merevítés mindkét vége befogás.
Ha szigorúan ezt a modellt tekintjük, akkor elég vizsgálni a merevítés és az eredeti tartó kapcsolódási pontja és a szabad vég közötti szakaszt.
Nos ez a szakasz egy egyszerű befogott tartónak vehető. Ha elkezdenéd felírni a diffegyenleteket az egyes szakaszokra, akkor ez ki is jön.
Tehát gyakorlatilag a merevítés hatására a hajlítóigénybevételt elszenvedő tartóhossz csökken. (A falnál a befogás és a merevítés becsatlakozási pontja közt ekkor zérus a hajlítóigénybevétel).
Ha nem szigorúan a vázolt modellt tekintjük: A valóságban ilyen merevítéseket acélszerkezeteknél szoktak csinálni és többnyire hegesztéssel. A tapasztalat szerint ezeket inkább csuklóval lehet modellezni szilárdságtanilag. Vagy legalábbis a műszaki gyakorlat ezt szokta használni, mivel így a biztonság felé térünk el.
Ahhoz hogy statikailag határozott legyen a szerkezet, úgy gondolom, minden befogás csuklóra cserélendő. Ekkor 3 erő egyensúlyi feltételéből egyszerűen számítható minden.
Ha az eredeti tartónál marad a befogás, és a merevítő mindkét pontja csuklós, első meglátásra azt mondanám hogy határozatlan lesz a szerkezet, mégpedig egyszeresen.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!