Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » AZ ULTRAHANG vizsgálat az...

AZ ULTRAHANG vizsgálat az olyan mint a ct vagy a röntgen és sugárzást bocsát ki?

Figyelt kérdés

2017. jún. 29. 15:34
1 2 3
 11/30 Mojjo ***** válasza:
53%

Ismételten megkérdezem: szerinted a gitárod hanglyukából elektromágneses sugárzás dől, amikor pengeted a gitárt? És a füled elektromágneses sugárzás felfogására való?

Vissza általános iskolába, de gyorsan. Bár lehet, még ott vagy, ez esetben nem szóltam, de figyelj ott jobban kicsit.

2017. júl. 8. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/30 anonim ***** válasza:
53%

Cort kolléga elektromágnesesen sugároz, amikor megszólal. :)


Azért elismerést érdemel, hogy ilyen sok energiát fektet a trollkodásba.

2017. júl. 9. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/30 Mojjo ***** válasza:
Azért arra kíváncsi lennék, hogy ha _komolyan_ azt hiszi, hogy a hang is elektromágneses sugárzás, mivel magyarázná azt, hogy a villámlást előbb látjuk, mint ahogy a dörgést meghalljuk. Bár gondolom, meg sem értené a kérdés lényegét...
2017. júl. 9. 00:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/30 anonim ***** válasza:
53%
Cort! Nem tudom, hogy csak szórakozol, vagy egyszerűen magad sem érted a Wikipédiában írottakat és úgy akarsz ismerethez jutni, hogy a hozzászólásoddal választ válts ki a kérdésedre, vagy pedig komolyan gondolod, hogy igazad van! Nem tudom, de egyrészt értsd meg, hogy a hanghullámok a levegőmolekulák egymásnak való lendületátviteléből keletkező energiák, amelyeket érzékel a füled! Az elektromágneses hullámok pedig külön hullámok, függetlenül a levegőben lévő hanghullámoktól! Ezt kérlek értsd meg! Ha csak szórakozol, hát rendkívül sajnálom, hogy így csinálod, ahelyett, hogy valami építő tevékenységet végeznél! Ahogy azt is sajnálom, hogy néhány negatív hangvételű hozzászólást váltott ki a válaszod, sajnálom, nem érdemled meg! De most már megvan a hiányos infó, kérlek ne szórakozz tovább!
2017. júl. 9. 02:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/30 anonim ***** válasza:

Jó alaposan meghempergettetek a sárban.


Nem trollkodás volt a célom és nem is az, hogy mások türelmével szórakozzak, ahogy ezt páran feltételezték.


Azért ha megengedtek egy kritikát:

Lehet, hogy mondtam pár hülyeséget, meg félre értelmezett dolgot, de ha egyszer úgy adódik, hogy mondjuk egy gyereknek a kérdéseire kell válaszolnotok, azt ne ebben a földbe döngölős stílusban tegyétek, mert az tuti, hogy a gyereknek egy életre elmegy a kedve attól, hogy a továbbiakban bármit is kérdezzen.


Én persze nem vagyok már gyerek, nem adom fel könnyen, ezért lennének még kérdéseim a témához. Mindig szívesen tanulok az okosabbaktól.


1.) A ftrekvencia spektrumban az ultrahang (mert ez volt a kiindulási pont) 20-30KHz közötti frekvencia tartományú hullámokat jelent.

Ebben a frekvencia tartományban a rezgés előállítható mechanikus úton és elektronikusan is egy oszcillátor segítségével. Ha mechanikusan állítom elő mondjuk egy UH síppal, akkor ott rezegni fognak a levegő molekulák, amelyek megrezegtetik mondjuk egy kutya, macska vagy denevér fülében a dobhártyát, vagyis az állat érzékelni fogja a rezgéseket a hallószervével.

Ha ugyanezt a frekvenciát előállítom egy elektronikus oszcillátorral, majd megfelelő erősítés után rávezetem a jelet egy arra a rezonancia frekvenciára méretezett LC rezgőkörre, akkor a rezgőkör tekercse körül kialakul egy mágneses erőtér az adott frekvencián. Ebből a fent említett állatok a fülükön keresztül szerintem nem fognak érzékelni semmit, mivel a tekercs körüli levegő molekulák, nem végeznek mechanikus mozgást. Most akkor ez utóbbi esetben nem elektromágmeses hullám jött létre ?


Csak az válaszoljon, akinek van türelme a magamfajta nehéz felfogású palikhoz. :)

2017. júl. 9. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/30 Mojjo ***** válasza:
100%

@17: igen, nagyjából jól látod. Egy oszcillátorral elő lehet állítani elektromágneses hullámokat. Egy síppal meg hanghullámokat. Ez utóbbit hallhatja egy állat, az előbbit nem.


A hullámoknak egy szokásos jellemző tulajdonságuk a frekvencia. De attól, hogy két hullám frekvenciája megegyezik, még nem feltétlen lesznek azonosak - hiszen rengeteg féle hullám létezik.


A jelen kérdés szempontjából gondolj bele két fogalomba: hangsebesség és fénysebesség. Az egyik kb 330 m/s (emlékeim szerint, nem kerestem most rá), a másik 300'000'000 m/s. Minden elektromágneses sugárzás fénysebességgel terjed (vákuumban, a levegőben kissé, de nem jelentősen, lassabban). Ebbe belegondolva már látszik, hogy itt valami nagyon különböző dolgokról van szó.


Amúgy igazad van, egy kissé túl hevesen reagáltunk. Én a részemről bocsánatot is kérnék érte. Általában törekszem a normális hangvételű, normális magyarázatokra, de most ez nem jött össze sajnos.

2017. júl. 9. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/30 anonim ***** válasza:

Szia !


Nem kell elnézést kérned, nem sértődtem meg.


Tehát, akkor valamelyest tisztulni látszik a kép.

Ezek szerint létezhet olyan elektromágneses hullám, ami ugyan frekvenciáját tekintve az UH sávban van de nem ultrahang, hanem inkább rádió hullám.

Lehet, hogy rosszul fejeztem ki magam.


Találtam olyan infokat is a neten, ami nekem elég furcsa volt és hozzájárult az itt kialakult félreértéshez.


pl. a Wikipédia hosszúhullám szócikkéban volt egy ilyen rész, hogy "Az amerikai Omega navigációs adók megtalálhatók a 10,2, 12, és 13,6 kHz-en. Az orosz tengerészet hasonló rendszerének frekvenciája: 15,62 kHz."

Ha jól értem ezek olyan frekvenciájú rádió adók, amik olyan rádió hullámokat sugároznak, melyek papírforma szerint a hallható hangok frekvencia sávjába esnek, de nem hanghullámok, tehát nem hallhatóak füllel, csak arra a frekvenciára hangolt spec. rádió vevőkészölékkel.

Ez is ok eddig ?

2017. júl. 9. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/30 anonim ***** válasza:
100%
Bocsáss meg Cort. Nem akartunk megbántani. Azon leszek, hogy többet ilyen ne forduljon elő. Vagy legalábbis én ne tegyek ilyet, de persze másokat is figyelmeztetek majd.
2017. júl. 9. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/30 anonim ***** válasza:

Ugyan már, ne vicceljetek, nincs semmi gond !

:)

2017. júl. 9. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/30 Mojjo ***** válasza:
100%

@17: igen, jól érted. Ezek a tízenpá kHz-es hullámok elektromágneses hullámok, amik megfelelő vevőkészülékkel foghatóak fel. Véletlenül vannak ugyanilyen frekvenciájú hanghullámok is, de nincs közük egymáshoz.


Hogy kisebb legyen a kavar, van egy javaslatom: térj át a hullámhosszra a frekvenciáról. A hullámhossz ugye szintén egy gyakran használt mennyiség hullámok jellemzésére. Nézd meg, mennyi mondjuk egy 20kHz-es hanghullám és egy 20kHz-es rádióhullám hullámhossza. Majdnem egymilliószoros (!) különbség lesz köztük. Így egyből látható lesz, mennyire mások. Remélem, megtalálod valahol neten, de ha nem, majd valamikor késő este kiszámolom neked - sajnos most csak lopott perceim vannak itt :)

2017. júl. 9. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!