Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha szeretném megtanulni, hogy...

Ha szeretném megtanulni, hogy milyen anyagot mekkora előtolással, forgácsolási sebességgel, fogásmélységgel kell leválasztani egy bizonyos szerszámmal, esztergán vagy marón, hogy tehetem meg?

Figyelt kérdés
2017. jún. 22. 19:08
 1/5 Gantetsu válasza:

Nem kell meg tanulnod erre a célra hozták létre a szerszám katalógusokat. itt egy katalógus tanulmányozd nyugottan.:

[link]

2017. jún. 23. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 Wadmalac ***** válasza:

Ahogy fentebb is írták. A vágósebesség nem csak anyag-, hanem szerszám- és hűtés-kenés-függő is.

Szóval adott forgácsolási helyzethez, anyaghoz, adott szerszámhoz és hűtő-kenő folyadékhoz érdemes meghatározni.

Tényleg jó alapok ehhez a szerszámgyártói katalógusok, jó pár már pc-s és mobilappot is csinált a gyors számításhoz.

2017. jún. 23. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
dobjál már a mobilappokkról, pár nevet
2017. jún. 24. 07:56
 4/5 anonim ***** válasza:

Nem tudom hova kéne ide mobilapp, mit akarsz vele kiszámolni?


A lapkák dobozának hátuljára rá vannak írva az ajánlott értékek, de ha beírod a keresőbe a típusát, meg lehet pillanatok alatt találni.


Például:

[link]


Ezek az optimális kihasználtság eléréséhez ajánlott értékek. Szóval ha ezekkel a beállításokkal használod az adott lapkát, akkor lehet vele a legtöbb anyagot leválasztani.


Ezek az értékek semmi mást nem jelentenek. Egyáltalán nem biztos hogy egy adott munkához egyáltalán működőképes beállítást eredményeznek. Mert ugye nem mindegy hogy egy új DMG-Mori CNC esztergába van fogva a szerszám, vagy egy 50éves E400-ba. Esetleg mondjuk külső vagy furatkésbe. És persze akkor még a munkadarab alakjáról nem is beszéltünk.


Ezeket a dolgokat csak sok gyakorlás és tapasztalat útján lehet kitanulni. Kérdezz az idősebb, tapasztaltabb emberektől, az ér a legtöbbet. Adott munkadarabhoz és szerszámhoz mit ajánlanak. Nagy általánosságokat itt nem lehet elmondani.


Régebben pl. azt mondták hogy a csúcsrádiusz fele kb. jó előtolásnak. Na ez egy wiper lapkánál, kapásból nem igaz. A hagyományos lapkáknál viszont ma is helytálló. Ha megnézed amit linkeltem 0,4-es csúcsrádiusz van és 0,2-es előtolást ajánl. De általánosítani mint látod nem lehet.


Az ajánlott vágósebességet, a régebbi gépeken, kisebb átmérőknél el se lehet érni. Pl. az E400 fordul max. 1500-at, tehát minimum 85-ös átmérő kell hogy elérjük az ajánlott 400-as vágósebességet.

Ennek egyébként semmi jelentősége nincs, mert 1060-as fordulaton is szépen eldolgozik akár 20-30mm-es átmérőn is ez a lapka. Ennyi, a tapasztalat ezt mutatja. Nem egy optimális kihasználtsága a szerszámnak, de arra a legritkább esetben van lehetőség.


Szóval gyakorolni sokat és kérdezni. Egy idő után már magad is meg tudod választani a kezdőértékeket és ha mégse válnak be, akkor azt is fogod tudni, melyiket és milyen irányba érdemes módosítani.


Na de a végére azért írok egy általánosan használható szabályt is. A max. vágósebességet ne lépd át, gyorsacél szerszámnál pláne ne. A tanulók jellemzően szeretik szétpörgetni a HSS marókat, aztán csodálkoznak hogy elégett. A keményfémeket már nem olyan egyszerű elégetni, de az élük azoknak is hamarabb kimegy. Szóval ha bizonytalan vagy inkább számolj utána.

2017. jún. 24. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

[link]


Az én tapasztalatom az, hogy a kapott értékek szakadékban hátszéllel igazak, ideális szerszámhűtés stb. mellett.

Általában azt mondanám, a szerszámgyártók által megadott értékek 60-81 százalékával lehet haladni.

De ez nagyon csak ökölszabály.

Mint én is és előző hozzászóló is írta, rengeteg dologtól függ, a valóságban mennyire lehet "nyomni neki".

Sandvik katalógusból is kaptam már olyan értékeket, hogy a gép főmotorja sem bírta volna, nem árt azt is figyelembe venni, egyáltalán megközelítheted-e azt az ideális fogást, előtolást, vágósebességet az adott gép képességeivel.

Nálunk spec soha, semelyik gépen nincs meg a min. 8%-os emulzió, innentől az értékeket máris lehet felezni, az élettartamot is.

2017. jún. 26. 07:14
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!