Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan működik a hűtő?

Szmnt kérdése:

Hogyan működik a hűtő?

Figyelt kérdés

Szép dolog, hogy hidegen tartja az ételeket, de most egyik nap belegondoltam, hogy hogy is csinál hideget, és hát nem jöttem rá. Egyik nap hallottam azt is, hogy eddigi leghidegebb hőmérséklet, amit elértek ha jól emléksek -200 valamennyi volt, d enem biztos. Tudnátok, cikkeket adni , az eddigi leghidegebb hőmérsékletről, amit mesterségesen állítotttak elő, és hogy miért nem lehet tovább menni lefel?


Köszönöm


M


2010. máj. 16. 12:57
 1/9 anonim ***** válasza:

A hűtő a következőképpen működik: Az anyagot ami tulajdonképpen hűt kitágítja, ezzel csökken a hőmérséklet. Az az anyag körforgásban van, belül kitágul, vagyis hűt, kívül összesűrűsödik, vagyis fűt (kiadja a hőt belülről).

http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..


A legkevesebb hőmérséklet, ami lehetséges az a 0 Kelvin, ehhez már elég közel járnak egy páran...

Azért nem lehet elérni, mivel ahhoz, hogy hűts valamit, tulajdonképpen hőt kell leadj belőle. De csak olyan dolognak tudod leadni a hőt, ami a testnél, amit le akarsz hűteni alacsonyabb hőmérsékletű. (Ha nagyobb hőmérsékletű, akkor tulajdonképpen hőt veszel fel tőle, így nem hűl, hanem melegszik...)

0 Kelvinen elméletileg már megáll az atomok mozgása, így annál kisebb hőmérséklet nem lehetséges...

2010. máj. 16. 13:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
2010. máj. 16. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
köszi! Nem láttam az előző kérdést. MÉg tovább térnék; 0 Kelvin az -273 C. Kelvin 19. század közepe, vége fele alkotott. Hogyan jött rá erre a abszolut 0 KELVINRE azaz a -273 CELSIUSRA, az akkori tudás mellet? ÉS ha még a XXI. században sem érték el azt a negatív hőmérsékletet?
2010. máj. 16. 13:20
 4/9 anonim ***** válasza:
2010. máj. 16. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

[link]


Azért akkoriban a fizika nagyon erőre kapott, és nagyon sok jó kísérletet végeztek, gázokkal is. Szóval a gáztörvény ismert volt.

2010. máj. 16. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

kétféle hűtő létezik: Abszorbciós és kompresszoros hűtés.

Az otthoni hűtő kompresszoros berendezés.


Működésének lényege:

dugattyús kompresszorban egy gázt komprimálunk. Ekkor az felmelegszik. a felmelegedett gázt a készülék hátulján lévő hűtővel szobahőmérséklet közelébe hűtjük.

A gázt expanziós szelepben kiterjesztjük (expandáltatjuk. A nyomása lecsökken, a gáz lehűl. A lehűlés mértéke oly nagy, hogy a hűtőközeg cseppfolyósodik.

A cseppfolyós hűtőközeget a hűtő belső terébe vezetjük. Mivel itt a hűtőközeg forrpontjánál magasasabb hőmérséklet uralkodik, a folyadék felforr. Gázzá/gőzzé alakul. A szükséges hőt a közeg a hőtő belső teréből vonja el.

A keletkező gázt/gőzt újra a kompresszorba vezetjük, és kezdődik minden elölről.

2010. máj. 17. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Nem tudom!
2010. máj. 17. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

tegnap 14:29 vagyok


A kelvin hőmérsékleti skála komoly fizikai-kémai alapokon nyugszik.


Ha egy gázban megméred a részecskék sebességét különböző hőmérsékleteken, akkor azt tapasztalod hogy mennél nagyobb a hőmérséklet, annál jobban mozognak a részecskék. (Ezzel párhuzamosan a nyomás is nő.)


Ha az adatokat diagramban ábrázolod, és a kapott egyenest meghosszabítod, y tengelyt -273-nál fogja metszeni.


Ezen a hőmérsékleten (többek között )a gázok sebbességének nullának kell lennie.

Ezért Thomson ezt a hőmérsékletet elnevezte abszolút nulla foknak. És így jött az abszolút hőmérsékleti skála.

2010. máj. 18. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
köszönöm, most már így megértettem ezt az abszolut 0 fokot!
2010. máj. 18. 21:55

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!