Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Igaz az, hogy a létező összes...

Igaz az, hogy a létező összes azonos kerületű rombusszal kiparkettázható a sík?

Figyelt kérdés

Tehát tegyük fel például, hogy a létező összes fajtájú, egységkerületű rombuszból van 1 darabunk, és azokkal akarjuk kirakni a síkot.


Régebben olvastam ezzel kapcsolatban valahol, de sajnos most nem találom. Arra vagyok inkább kíváncsi, hogy félreértettem-e valamit ezzel kapcsolatban, vagy jól értelmeztem-e.



2017. ápr. 13. 21:18
 1/2 anonim ***** válasza:
Igen.
2017. ápr. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Az ilyen parkettázós feladatok legegyszerűbben szimmetriacsoportokkal kezelhetők (nem túl mély csoportelmélet kell hozzá, a csoport definíciója, és némi általános iskolás geometria elegendő).


Ha ugyanis adva van két darab egymással párhuzamos egyenes, melyek közötti véges távolságot "szélesség"-nek nevezzük, akkor az így keletkezett végtelen "szalag" a feladatban is szereplő módon kiparkettázható rombuszokkal (vagy tetszőleges alakzattal, de persze csak azok érdekesek, amelyeknek van eltolásszimmetriája, és az eltolásszimetria diszkrét abban az értelemben, hogy bármelyik alakzat előáll egy másik "hatványaként").


Namost, egy ilyen szalagmintának legfeljebb háromféle szimmetriája lehet:

1. tükrözés (akár csúsztatva tükrözés is);

2. 180 fokos forgatás, amelynek középpontja a "szalag" középvonalán van;

3. eltolás.


Innen már nagyon sok mindent be lehet bizonyítani, s az összes hasonló feladat egy kaptafa. :)

2017. máj. 12. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!