Lámpa hogyan fogyaszt kevesebbet?
Van egy olyan mennyezetlámpám, amelyik 3 darab kis burában végződik. Mindegyikben van egy-egy 40 wattos halogénizzó. A villanykapcsoló olyan, hogy fokozatmentesen lehet szabályozni vele azt, hogy mennyi áramot kapjanak az izzók (központi injektoros :D).
Nos, a kérdés az, hogy melyik helyzetben fogyaszt kevesebbet a lámpám, ha a szoba ugyanazon megvilágítottsága mellett 1, 2, vagy 3 izzó működik, ad fényt?
(Nyilván a fényerő így az izzók számától függően részben behatárolódik, de ez most nem lényeges.)
Valamint csökken-e az izzó élettartama, ha több áramot kap, vagyis nagyobb fényt ad? (Úgy gondolom igen.)
"ha a szoba ugyanazon megvilágítottsága mellett 1, 2, vagy 3 izzó működik, ad fényt?
(Nyilván a fényerő így az izzók számától függően részben behatárolódik,"
Ez egy ellentmondás!
Vagy arra vonatkozzon a kérdésed hogy ugyanakkora megvilágítás mellett 1, 2 vagy 3 izzót üzemeltetni hatékonyabb-e.(Nyilván úgy egyenként kevesebb fényt kell kibocsájtaniuk ha nem egyedül teszik ezt.)
Ennek megválaszolásához tudni kellene hogy az adott izzószál milyen anyagból készült és hogy milyen hőmérsékleten bocsájtja ki a legtöbb fényt!
(Tehát előfordulhat olyan szituáció hogy mondjuk ha 2db megy 66% -on akkor a leghatékonyabb a fénykibocsájtás szempontjából! Azaz az 1db 99%-on és a 3db 33%-on is többet fogyaszthat. Ez csak egy hasraütéses példa!)
Vagy változó megvilágítás mellett. De ez utóbbit rögtön meg is válaszolom, ha változhat a megvilágítás: kikapcsolt állapotban fogyaszt a legkevesebbet. :)
Ha viszont csak az izzók élettartamáról van szó természetesen a kisebb hőmérsékletű üzemelés a jobb, tehát ha mind 3 megy, viszont messze nem 100%-on!
Tedd fel pontosabban a kérdést!
Minél magasabb hőmérsékleten izzik a szál, annál jobban bővül felfelé a spektrum, így az "elpazarolt" hősugárzáshoz képest arányában annál több látható fényt fog kibocsátani.
Élettartam ügyben fontos kérdés, hogy halogén-e. Ha igen, az alacsonyabb hőfokon működtetéstől elég hamar ki fog purcanni, mert lecsökken benne a halogén ciklus.
"Ez egy ellentmondás!
Vagy arra vonatkozzon a kérdésed hogy ugyanakkora megvilágítás mellett 1, 2 vagy 3 izzót üzemeltetni hatékonyabb-e.(Nyilván úgy egyenként kevesebb fényt kell kibocsájtaniuk ha nem egyedül teszik ezt.) "
Nincs itt semmiféle ellentmondás. Nyilván, a kapcsolónak van egy minimum és egy maximum állása. A minimum álláson a három izzó háromszor annyi fényt ad mint egy izzó, tehát három izzó esetén nem tudok annyira félhomályt előállítani, mint egy izzó esetén. A maximumállásban meg egy izzó nem tud annyi fényt leadni, mint három izzó. Vagyis egy izzó esetén a kapcsoló maximum állása ad x megvilágítottsági szintet, három izzó esetén maximum kb. kétharmad állásig tekerhetem fel ha kapcsolót, mert már ebbe az állásban eléri azt a megvilágítottsági szintet, mint egy izzó esetében a maximumon. Erre értettem hogy részben be van határolva (és ezért is tettem hozzá, hogy ez nem lényeges dolog, ne ezzel foglalkozzunk).
#2 írtam is hogy halogénizzók vannak benne, ez tuti. Tehát akkor halogénizzónak "jót tesz", ha magasabb hőmérsékleten izzik?
Ismerem a halogénizzók működését, de úgy gondoltam, ha az olvadásponthoz közelebbi hőmérsékleten üzemeltetjük, akkor gyorsabban amortizálódik még úgy is, nem?
Izzó élettartam akkor a legnagyobb ha névleges feszültséget kapcsolunk rá. a régebbi halogén izzókat leszabályozva feketedett a búra belső fele, az újak már dimmelhetőek (állítólag).
Árammérővel tudod megmérni mikor nagyobb a fogyasztás. Inkább a színhőmérséklet változik jobban a leszabályozáskor.Nem olyan "fehér" a fény inkább sárgább.
Itt találsz karakterisztikákat, amiből ki lehet indulni.
Láttam a válaszokat egy kicsit el vannak bonyolítva.
1.)Ha egy db halogén lámpával eléred a kellő fényt akkor nyilván nagyobb a hatásfoka mint kettővel vagy hárommal.
Az izzószálas fényforrások hatásfoka rohamosan csökken ha az normál üzemi hőmérséklet alatt van hajtva.
2.) Természetesen. A nagyobb hőmérséklet nagyobb hatásfokot jelentene (6000 Kelvinig)amit a gyártók azért limitáltak hogy maradjon a megfelelő számú üzemóra
#4 Igen, ez a sárgulás (vagyis szh változás) elég erőteljesen megfigyelhető :)
#5 Mindjárt visszatérek rá.
#6
"Az izzószálas fényforrások hatásfoka rohamosan csökken ha az normál üzemi hőmérséklet alatt van hajtva. "
Tehát ha mondjuk felére csökkentem a megvilágítottsági szintet, attól a fogyasztás mondjuk csak 25%-kal csökken, ez azt jelenti?
Ezek szerint érdemesebb lesz csak egyet bennhagyni. De legalább lesz két pót :D
#5
Ezek közül talán a legmagasabban lévő Bi-pin, az a legkövérebbik. De ez ilyen dizájnos kivitel, meg van csavarintva a bura hegye, és opálosra van fújva homokkal, szóval bele se látok. Egy ilyen kis műanyag fehér foglalat-szerűségben csücsül, mint egy szoknyában. Ez a szoknya van valahogy benne barna hengeres foglalatban, és ebbe csatlakozik bele a villanydrót.
Tehát elvileg ki lehet húzni az izzót a fehér foglalatából?
Link: [link]
" Így például az összes kisugárzott energiának 1700-C-on csupán kb. 1,0%-a, 2700Celsius fokon már kb. 9,3%-a és 3700 C fokon -on kb. 22,8%-a látható fény. "
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!