Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit kell tenni a borszeszégőbe...

Mit kell tenni a borszeszégőbe ha korommentes égést akarunk? Kérlek amiket javasoltatok, írjátok le mellé a képletét is (nem vegyjelét) és azt hogy mivé ég el. Ha lehet vízpára se kéne.

Figyelt kérdés
Továbbá egy alkérdés: mennyit bír el egy petri csésze, hány fokot?
2017. márc. 11. 16:32
 1/8 Walter_Dornberger ***** válasza:

Kedves kérdező!

Elég nehéz ügy de létezik megoldád - ha nem is borszesz égő formában.

A kérdésben lévő problémákat szétválasztanám.


A korommentességet a láng diffúziós volta és gyors hűlése okozza. (diffúziós, mert a lángtestbe a levegő oxigénje diffúzó útjá jut be természetes áramlással.)

A szén égésének mechanizmusa két lépcsős. Első részben a szén szénmonoxiddá, utána széndioxiddá ég.

A második lépés lényegesen, nagyságrendekkel lassabb, és kb 450 cFok alatt már nem zajlik le.


a korommentes égés feltétele innen adódik: az égésnek és a hőelvonásnak úgy kell egyensúlyban lennie, hogy a diffúzió által bejuttatott oxigén elégesse a szén monoxidot, mielőtt az 450 cFok alá hűlne. Megoldás : a láng csúcsa fölé kell helyezni a hőelvonást, nem pedig a lángba.

(megfigyelés : a borszesz égő lángja előszür sárgás, majd kifelé kékülő, szintelen lánggal ég. Ez a megfigyelés segít az égés menetét megérteni, a következő lépéshez.)


Szóval ,. az égés során először a szénlánchoz kapcsolódó hidrogén atomok "égnek le" és a megmaradó szénvázak világítanak sárgás fénnyel, amíg az oxigén el nem jut hozzájuk. Innentől kezdve égnek szénmonoxiddá, majd széndioxiddá. (kékes zóna, majd szintelen zóna)

És itt jön a második kérdés:

A vízpárát a szénhidrogénekben lévő szénhez kapcsolódó hidrogén adja: ettől elég nehéz de nem lehetetlen megszabadulni.

Ennek gyakorlati megvalósítására két példát is tudok mondani:

1., hagyományos városi gázzal működő bunsen-égő, ez csak szémonoxidot éget, így nem vizes, redukáló lángja van.

2., a tiszta szén tüzelés (víz és illó mentes koksz elégetésekor) keletkező láng. Ezt gyakorlatban például építkezéskor télen nagy vaskosarakban égetett kokszot jelent, ami a kőmüvesnek segít: vízmentes forró széndioxid szárítja a falat és a vakolat kötését is gyorsítja. (télen igy lehet vakolni, hogy ne fagyjon meg és "húzzon" a malter másnap reggelre)


Az utolsó kérdés: A petricsészét nem melegítésre találták ki. Ha a petri csészét nem közvetlenül éri a láng (azbesztháló) akkor a laborban szokásos műveleteket pl vízforralás, bepárlás el lehet végezni)

praktikum: bepárláskor vízfürdőn vagy homoktálon keresztül kell melegíteni a csészét, így valószínüleg kibírja az igénybevételt.

Dummázva röviden:

Borszesz égőben égetett normál körülmények közt folyékony halmazállapotú hidrogén mentes anyagot nem tudok.

Az égés kormozása a tökéletességén/tökéletlenségén múlik. Alkalmas hőelvonással a diffúziós égés is tökéletes lehet, de a hidrogén lángja is tökéletesen korommentes.

Hidrogén : H2 vagy ha így tetszik H-H , ez azonban tisztán vízzé ég!!

Vízmentes láng: Szén-monoxid (régi nevén "városi gáz") égetésével képlet "C=O"

vagy koksz égetésével.

Elméleti lehetőség továbbá a kén és a foszfor égetése, ezek lángja is vízmentes. (nem ajánlom a szaga és a reakció hevessége miatt)

Emélem kiveséztem a témát, ha kérdés van bátran!

2017. márc. 12. 05:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 Wadmalac ***** válasza:

W_D válasza kimerített mindent a témában.

Borszeszégőbe gidrogén- és széntartalmú éghető folyadékokat töltünk.

Vagyis égéstermékünkben mindenképpen van hidrogén és szén.

A hidrogén főleg vízként, így a pára borítékolva, a szén elégtelen égésénél meg szénkorom.


Szóval ha mindenképpen víz- és korommentes melegítés kell, nem sok megoldás marad az elektromos fűtésen kívül.

2017. márc. 13. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha a borszesz égővel akarunk korommentes égést, akkor nem az üzemanyagot kell változtatni, hanem a pozíciót (magasságot), ahol a melegítést a borszesz égő felett végezzük. A tárgyakat a borszesz égő lángja fölötti térbe kell helyezni.


[link]

Szóval a láng fölötti térben kell melegíteni, a forró égéstermék gázokkal.

A képen a borszeszégő lámpaolajjal van feltöltve, azért látható a láng felett a füst. Ha valóban szesz van benne, és friss a kanóc, nincs füst.


A petri csészét nem melegítésre tervezték.

Azbesztes dróthálón keresztül melegíteném ha muszáj lenne, nem közvetlen lánggal. A petri csészéket hőlég sterilizáló szekrényekben 250 C fokon szokták sterilizálni, szóval ezt a hőfokot simán ki kell bírja. De lassú a felfűtés és a lehűlés is.

2017. márc. 13. 10:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm a kimerítő válaszokat.

Igazából csak 80 fok környékére kell fűteni. Az többszörösen jó ötlet, hogy ne magával a lánggal hanem a láng hősugárzásával fűtsünk.

Alapból abból indultam ki hogy ha teamécses lángjával melegítem az van olyan gyenge hogy a petri csésze elvezető a hőt s kb. 80 fok lesz a végeredmény.

csak hát a teamécses végkép kormol s ott esély sincs hogy ne kormoljon. a lángtól messzebb elhelyezés jó ötlet ott is, de akkor már inkább egy olyan megoldásnál csinálnám ugyanezt ahol eleve kevesebb a korom.

az eletromos megoldás lenne valóban a legjobb, de mobil üzem kell, egyszerűbb egy borszeszégő mint akkumulátorral próbálkozni.

bár fene tudja vannak USB melegitől laptopra de tartok tőle 80 fok elég hamar lemeritene egy laptopot is.

kb 1 dl vicet kell 80 fokra melegiteni.

nem vagyok teljesen jártas de gyanitom az viszonlag sok energia főleg ha nem lehet közvetlenül a vizet melegiteni hanem egy aránylag rossz hővezetésű petri csészén keresztül kell.

2017. márc. 13. 12:41
 5/8 Wadmalac ***** válasza:

Hmm, tulajdonképpen mi is az ok, ami miatt a korom kerülendő?

Ha a petri-csészédet egy kerámia tálacskára állítod és a tálat melegíted, az lesz a kormos, nem a csészéd, a csésze meg talán kicsit lassabb bemelegedéssel ,de ugyanúgy megkapja a hőt, nem?

2017. márc. 13. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

azzal nem vagyok kisegítve ha utána mást kell sikálnom...

magát a sikálást akarom megkerülni mert nem vagyok sikátor.

2017. márc. 13. 13:35
 7/8 anonim ***** válasza:

Hát akkor neked valamilyen aromalámpára van szükséged, ha mobil módon csak 1 dl vizet akarsz 80 fokra melegíteni. A beállított távolság általában a kormozódást is kiküszöböli, és teamécsessel is használható:


[link]

[link]

[link]

2017. márc. 14. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

köszi ezeket ismerem, csak nem gondoltam volna, hogy képes 80 fokra melegiteni egy ráhelyezett petri csészében levő aránylag sok vizet. az aroamécsesekben azért ennyi viz nem szokott lenni.

de ki fogom próbálni a gyakorlatban. és akkor ez ha jól értem belülről lsz állandóan kormos ami nem baj, kivül megfogva meg tiszta.

még annyi szerintetek mi a legolcsóbb meghajtás?

mert a teamécsesek szerintem túl drágák, jobb lenne egy miniatűr borszeszégő, de mi legyen benne ha az olcsóság az első szempont s mégse a korommentesség?

persze ne fa törmeléket irjatok mert füst azért nem kéne:)))

2017. márc. 14. 08:46

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!