Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezt a logikai játékot hogyan...

Ezt a logikai játékot hogyan lehet megcsinálni? (12 db érmével)

Figyelt kérdés
[link]
2017. márc. 2. 17:50
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Lemérsz 4-4 érmét. Ha egyenlőek, akkor a maradék 4-ben van a hamis, amit három méréssel simán megoldasz (szólj, ha nem megy).


Ha viszont billen a mérleg, akkor a könnyebbik felében levő érméket nevezzük el abcd-nek, a nehezebbik felében levőeket ABCD-nek. Nem véletlenül használok kis- és nagybetűket: a kisbetűs érmék között a hamis csakis túl könnyű lehet, a nagybetűsek között pedig túl nehéz. És vegyünk a kimaradó négyből is egy érmét, nevezzük 0-nak (ez az érme megbízható).


Mérjük le abc és d0A érméket egymás ellen. Ha abc=d0A, akkor BCD érmék között van a hamis érme, amit már egyetlen mérésből be tudsz fejezni (B és C közül a nehezebbik a hamis, ha egyenlőek, akkor pedig D).


Ha abc>d0A, akkor d a hamis.


Ha abc<d0A, akkor mérd össze 0 és A érméket.


Ha 0<A, akkor A hamis.


Ha 0=A, akkor abc között van a hamis érme, amit BCD-hez hasonlóan szintén 1 méréssel be tudsz fejezni (csak itt a könnyebbik lesz a hamis).

2017. márc. 2. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

"Lemérsz 4-4 érmét. Ha egyenlőek, akkor a maradék 4-ben van a hamis, amit három méréssel simán megoldasz"


Összesen van három mérésem. Ha 4-4-et lemérek, akkor már elugrott egy mérés. És a maradék 4 közül már csak 2 méréssel lehet megállapítani, hogy melyik a hamis. Ja! és azt is el kel dönteni ennyi mérésből, hogy nehezebb-e vagy könnyebb-e mint a többiek. (És nem, sajnos nem megy :( )

2017. márc. 3. 23:01
 3/10 anonim ***** válasza:

#1:

Jó a megoldásod, de nem 100%-os. Ugyanis csak 3 mérésed van és az egyik esetben 4 mérésre van szükséged. Méghozzá akkor, amikor abc közül hamis valamelyik.

a méréseid:

1) abcd - ABCD

2) abc - d0A

3) 0 - A

4) a - b

Ez bizony 4 mérés, pedig csak 3 áll rendelkezésre.


Én inkább ezt mérném másodiknak:

abA - cB0

Ekkor:

abA = cB0 => C, D, d lehet a hamis

abA > cB0 => A, c lehet a hamis

abA < cB0 => a, b, B lehet a hamis.

Három közül meg tudjuk állapítani egy méréssel, hogy melyik a hamis. És mivel minden esetben 3 vagy kevesebb potenciális hamis van, ezért az utolsó méréssel mindenképpen megtudjuk melyik a hamis.



Itt olvasható egy másik megoldás is: [link]

2017. márc. 3. 23:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

Négy ismeretlenből (és 1 valódi érmével) meg lehet mérni könnyedén, hogy melyik a hamis.

Így kell mérned (X: potenciális hamis, 0: igazi):

XX - X0

- Ha XX > X0 => nevezzük át: AB > a0 (nagybetű csak nehezebb lehet, kisbetű csak könnyebb) ezután mérsz egy A - B-t és kész vagy.

- Ha XX < X0 => ab < A0 Teljesen hasonlóan az előzőhöz.

- Ha XX = X0 => Csak a negyedik X lehet a hamis és még van egy mérésed, amivel röhögve eldöntöd, hogy könnyebb vagy nehezebb.


Amúgy szerintem ez a játék csal. Ha méréseidből nem lehet tudni biztosan az eredményt, akkor nem nyerhetsz, szóval tippeléssel nem lehet nyerni.

2017. márc. 4. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Hát rohadjak meg, de nekem 12 érmére 4 mérést enged.
2017. márc. 4. 00:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Nekem csak hármat enged.
2017. márc. 4. 01:26
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát, akkor rohadj meg, hogy neked 4-et enged. :D
2017. márc. 4. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:

Ne rohadjon meg senki. Nem lenne jó, a gondolkodásmenetéből következtetve egy okos embert veszítene vele a világ.


Köszönöm mindenkinek a választ, holnap még átnézegetem őket (pontosabban majd ma reggel).

2017. márc. 4. 01:49
 9/10 anonim ***** válasza:

Nem gondoltam volna, hogy háromból is meg lehet csinálni, nagyon szép megoldás.


Amúgy visszamentem az oldalra, és nekem is 3-at engedett csak, aztán megnyitottam inkognitóban, erre felment 4-re! [link] Esküszöm, hogy igazi a screenshot, nem fotosop.

2017. márc. 4. 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

Érdekes amúgy belegondolni a játék információelméleti háttérébe. 24 állapot lehetséges azonos valószínűséggel. Az log2(24) = 4.58 bit információ.


Egy mérés legfeljebb log2(3) = 1.58 bit információt tud közölni (jobbra/balra/nem billen), és ha a három lehetséges kimenet nem pont 1/3 valószínűségű, akkor annál is kevesebbet.


Tehát eléggé a határon vagyunk, a három méréssel maximálisan kicsalható 3*1.58 = 4.74 bit nem sokkal több, mint a szükséges 4.58. De mint a #3-as és #4-es válaszokban láttuk, tervezhetőek olyan közel maximális információt hordozó mérések, amelyekkel össze lehet gereblyézni a szükséges biteket.


Ami érdekes, hogy 13 érme esetében a szükséges információ log2(26) = 4.70 bit, ami ugyan még mindig 4.74 alatt van, de ott mégsem tudunk 3 mérést úgy megtervezni, hogy mindig közel-maximális információt szállítsanak. Ott már kell egy negyedik mérés is.

2017. márc. 4. 17:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!