Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ugyanakkora felületen hogy a...

Ugyanakkora felületen hogy a hatékonyabb a hőcsere? (bővebben lent)

Figyelt kérdés
Arról lenne szó, hogy van egy hőcserélő, amiben folyadékot szeretnék áramoltatni. A hőcserélőhöz bemenő és onnan kimenő cső átmérője mondjuk negyede akkora, mint a hőcserélő belső keresztmetszete. Tehát ebben az esetben a folyadék sebessége le fog csökkenni a negyedére amint belép a hőcserélőhöz. A kérdésem az, hogy érdemes lehet-e a hőcserélő belső szerkezetét úgy kialakítani, hogy a belső keresztmetszete ugyanakkora legyen, mint a be- és kimenő cső átmérője, viszont hosszabb (4-szer akkora) legyen az áramlási útja a folyadéknak. Ez utóbbi esetben ugyan hosszabb utat tesz meg a folyadék, de nem csökken le a sebessége a negyedére. A hőcserélő felület mindkét esetben ugyanakkora lenne. Lehet-e ezzel a hatékonyságot növelni, vagy teljesen mindegy?
2017. febr. 18. 10:11
1 2
 11/13 Wadmalac ***** válasza:

"A hőcserélőn átfolyó vizet szeretném minél jobban felmelegíteni fix be- és kimenő víznyomás mellett. Hővisszanyerős lefolyóról lenne egyébként szó."

Ha a cél magának az áramló közegnek a minél jobb felmelegítése, akkor igaz az általam kérdőre vont, hőcserélőben töltött minél több idő.


De mint fentebb szerepel, a szennyvízzel nagy baj, hogy szennyes.

Ha lerakódást tud képezni a hőátadó felületen, az helyből rontja a hőátvitelt, a dugulás a hab a tortán.


De azért nem biztos, hogy halott ügy, vannak ezek az új nanotech bevonatok, amelyek megakadályozzák a felületi lerakódásokat.

Ott van pl. a RustOleum NeverWet spray, amit lekezelsz vele, arról a méz, sár is leesik.

Viszont ezek a folyadékok felületi feszültségét kihasználva működnek, a nanotüskéktől a folyadék nem éri el a felületet, így nem nedvesíti. Gyanítom, hogy ez a kontakt megakadályozása révén erősen ronthatja a hőátadást.

2017. febr. 22. 07:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/13 A kérdező kommentje:

Azért írtam, hogy fix a víznyomás, mert a be- és kimenő hideg víz cső átmérője megegyezik. Ha megnyitom a csapot, utána kb fix marad a nyomás ezen a két ponton.


A hideg víz a terveim szerint két rézcső közötti 3 mm-es résen fog folyni, a belső cső a zuhany lefolyó, ami függőlegesen lesz beépítve (felül a bekötése előtte kanyar, hogy minél inkább a cső falán folyjon le a víz). Azzal tudok variálni, hogy a két cső között hogyan áramoltatom a hideg vizet.


Ez mondjuk nem a lefolyó, hanem a zuhanytálca betét, de itt egy teszt a hatékonyságáról:


[link]


A 7-8 fokos bejövő hideg vízből 29-30 fokosat csinál. A hővisszanyerő lefolyó elvileg ennél is jobb hatásfokú, és a bolti árához képest (155-189e Ft) fillérekből összerakható egy ilyen. Nálunk a 6 fős családunknál egy év alatt simán megtérülne az ára.

2017. febr. 23. 16:53
 13/13 Wadmalac ***** válasza:
Ajjaj, ez túl álomszépen hangzik.
2017. febr. 24. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!