Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen érzelmek tartoznak még...

Milyen érzelmek tartoznak még az alábbi listába?

Figyelt kérdés

Magasabb szintű kognitív érzelmek

Vannak érzelmek, amelyek nem velünk születettek, mint az alapérzelmeink, de mégis egyetemesen jelen vannak. Ilyen érzések a szeretet, szerelem, bűntudat, szégyen, zavar, büszkeség, irigység, és féltékenység.


Forrás wiki.


2017. febr. 4. 19:36
 1/8 anonim ***** válasza:
58%
Ezek is mind velünk születtek.
2017. febr. 4. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:

"Ezek is velünk születtek"

Nem az kérdés honnan vannak hanem hogy mik sorolhatók ide.


2. Ne okoskogyá vazeg,:P Tétel sorba is így van csak ott b*sznak példát írni! :) Nekem most nics agyam hozzá írni még többet de kéne a mélyebb fel dolgozáshoz. THX annak aki segít :D


Amúgy ha a jézuska varázsolta belénk akkor is azt kell tudni amit az iskolába tanítanak tehát reklamációnak nincs helye!

2017. febr. 4. 19:59
 3/8 A kérdező kommentje:
Ezek a velünk született érzelmek: Félelem harag undor meglepődés szomorúság fájdalom öröm
2017. febr. 4. 20:05
 4/8 anonim ***** válasza:
0%
káröröm, megvetés, elégedettség
2017. febr. 4. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
56%

Velünk születettek (elsődlegesek):


boldogság (öröm), együttérzés, szomorúság (bánat), harag (düh), félelem, kíváncsiság (igen, én ezt is ide sorolom)


Mindezeket lehet befolyásolni felnövésünk közben, bele lehet valakibe nevelni (vagy legalábbis megerősíteni valakiben), vagy ki lehet valakiből nevelni, ezt megteheti akár a család, akár mások a környezetben, vagy valamilyen komolyabb esemény is változást idézhet elő. Különböző betegségek is befolyásolhatják ezt, esetleg annyira, mintha teljesen hiányozna az emberből.


A nem velünk született (másodlagos) érzelmek azok, amik a környezetünk "kifejlesztett" (persze mi magunk is fejleszthetjük) bennünk az idők során, de amelyek kapcsolódnak az alap érzelmekhez.


boldogság: szeretet, szerelem, büszkeség (a jó értelemben vett büszkeség)

együttérzés: bűntudat, megbánás, szégyen (igen, én ezt is ide sorolom, sőt, a szégyen harmadlagos, a megbánásból ered)

szomorúság: kedvtelenség

harag: irigység, féltékenység, bosszúvágy (ölési szándék, lopási-, károkozási-, csalási-, ...- szándék, hazugság szándéka), lemondás, felelőtlenség

félelem: kétely, hazugság szándéka, lemondás, felelőtlenség (lemondásból ered)


És van egy másik állapot, a "megijedés". Ehhez nem tartozik semmi, ez is alap érzelem, de függ a többi alap érzelem mértékétől (mondjuk ez a többire is igaz). Általában ezt az állapotot a többi alap érzelem hiánya jellemzi. Ijedtség közben harag, vagy boldogság nélkül védekezünk vagy támadunk. Mivel a többi érzelem nem befolyásol minket, ezért leginkább itt támaszkodunk legjobban saját eszünkre. A többi állapot eluralkodásánál "saját szívünkre" is hallgatunk (vagy legalábbis befolyásol minket).

2017. febr. 4. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
56%

Olyan, hogy valaki ijedt, de dühös, olyan nincs. Max. olyan van, aki dühös, de az ijedtség nyomai még látszódnak rajta. maga az ijedtség csak pillanatokig tart, a testi reakció itt a legnagyobb.


A kíváncsiság pedig egy olyan tulajdonság, ami hatásait tekintve ellentéte az ijedtségnek (ami csak pillanatokig tart). Egyrészt a kíváncsiság akár egész életünkben végigkísérhet. Másrészt nem igazán befolyásolja különösebben a többi érzelmünket. Harmadrészt ez a alapérzés befolyásolja legkevésbé a testi reakcióinkat. Nincs olyan érzelem, ami erre épülne. De nélküle (ha az ember érdektelen), az befolyásolhatja a többi alap érzelmet.


Amit még kihagytam, az a csodálkozás. Az ijedtség egy olyan formája, amit nem a rossz érzés, hanem a jó érzés hoz elő, vagy éppen az ijedtség egy kisebb formája. olyan, mintha kisebb ijedtséget vegyítenénk egy kis többi alap tulajdonsággal. Így lehet csodálkozni rossz dolgon, de lehet látni olyan csodálatos dolog is, aminek örülünk, de közben szóhoz em jutunk.

2017. febr. 4. 21:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Előzőek alapján megdöbbenés, meglepődés, értetlenség érzése (amikor érezzük, hogy hiába magyarázunk valakinek valamit teljes mellbedobással, érezzük, hogy fingja sincs az adott témáról), a "drukk" érzése, vagyis amolyan "jóleső belső kényszer", csalódottság, remény, vágyakozás, sikerélmény (akár boldogság), elveszettség, egyedüllét, keserűség, a "most bármire és mindenre képes vagyok" és a "csakazértse adom fel" érzés, szerintem ezek mind ugyanabba az "intellektuális érzések" csoportba sorolhatóak, mint az általad említettek.
2017. febr. 5. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:

Köszi az eddigi válaszokat!


Jöhetnek még ha tudtok még.

2017. febr. 7. 07:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!