Mi az a nulla-kapcsoló?
Így, hogy "nulla-kapcsoló", még nem találkoztam a kifejezéssel, de úgy, hogy "nullátmenet kapcsoló" már igen.
Ez az eszköz lehetővé teszi, hogy a fogyasztó - a bekapcsolás után csak akkor kapcsolódjon a hálózatra, amikor a feszültség nulla értéken van. Mert ugye a váltakozó áramú feszültség a maximumok között időről-időre nulla értékeket is felvesz. Pl. a lakossági fogyasztói hálózati feszültség 50Hz színusz feszültség.
Az ilyen - csak a null értéknél bekapcsoló - eszköz megvalósítja az úgynevezett "lágyindítást" ami kíméli a bekapcsolódó berendezést. Nem alakulhat ki az indításkor túl nagy áram, ami sokszor tönkre is tehetné a cuccot. :D Itt van:
dellfil
2.-nak: Igen, hídkapcsolásoknál említették példaként.
1.-nek: Köszönöm szépen, ez lesz az! :)
2.-nak: A példát lehagytam: ismeretlen ellenállás értékének meghatározásához úgy, hogy két ismert ellenállást egy változtatható ellenállást és az ismeretlent kötöttük hídba. A változtatható ellenállást pedig addig tekertük, amíg a kimeneten nulla jelenik meg. Eddig teljesen tiszta is volt.
Ezután írták, hogy nulla-kapcsoló segítségével ezt könnyedén kijelezhetjük.
A wheatstone hídnál, amíg nincs kiegyenlítve a galvanométer tönkremenne. a kapcsoló a galvanométert söntöli, benyomott állapotban nyitott. a mérés során rövid ideig megnyomjuk a gombot, és a galvanométer valamerre kiütődik (ő nagyon pici áramot szeret, hosszú ideig nem folyhat át rajta áram, ezért kell a nulla kapcsoló)
amikor már majdnem ki van egyenlítve a híd, folyamatosan is be lehet nyomni a pontos kiegyenlítéshez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!