Milyen módszerrel méri a lézeres távolságmérő a
kibocsátott és visszaverődött fény közötti,
általános használatban sokszor rendkívül kis
időkülönbséget?
Figyelt kérdés
Mivel milliméter pontossággal mér, így a 300 ezer km / másodperc sebességű fény 1mm-re eső idejét kell pontosan mérnie. Vagy más a módszer? Fény szín spektrum eltérés, ilyesmi?
A lézer koherens fénysugár, vagyis azonos polaritású, azonos frekvenciájú és szinkronban lévő fotonokból áll.
Így a visszaverődő fény is ilyen, de ugye a távolság miatt "késik", vagyis a visszajövő fény frekvenciája ugyan azonos lesz, de már NINCS szinkronban, fáziseltolás lesz a kibocsátotthoz képest.
Így a kibocsátott és visszavert fény közti interferencia mérhető és nagyon pontos távolságmérést tesz lehetővé.
Persze nem a párezer forintos noname kínai lézeres mérőkben. :)
2016. nov. 28. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Wadmalac ! amit írsz az jól hangzik, kb. ami az iskolai fizika könyvekben le van írva. De a valóság azért ennél bonyolultabb. A lézereknek van egy koherencia hossza ami arra jellemző hogy milyen távolság megtétele után képes interferencia jelenségre. Ez tulajdonképpen abból származik hogy a lézerek frekvenciája folyamatosan egy kicsit ingadozik. Egy zöld ~532nm "kínai" lézer pointer koherencia hossza néhány cm.Egy komolyabb koherencia hosszal rendelkező lézer igen borsos árú mert mindenféle stabilizálást kell megoldani benne. A másik gond az hogy az interferencia arról ad infót hogy az optikai út mennyi n*λ egységben ahol a lamda ismert az n viszont nem. Persze lehet olyat csinálni hogy a távolságot lassan növelem és számolom a kioltásokat de ez egy távolságmérőben nem oldható meg. Az interferométerben csak kicsi távolság növekedés van és ott csak a optikai úthossz változást kell mérni ezért ott erre lehetőség van.
2016. nov. 28. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 Wadmalac válasza:
"A másik gond az hogy az interferencia arról ad infót hogy az optikai út mennyi n*λ egységben ahol a lamda ismert az n viszont nem."
Ez igaz. De ha két, egymáshoz közeli frekvenciájú sugarad van párban, akkor a kettő együtt már mérésképes. Csak a kívánt maximális méréshosszhoz kell frekvenciapárt választani, úgy, hogy a méréstávon belül a két hullámhossznak ne legyen közös egész többszöröse.
2016. nov. 29. 07:23
Hasznos számodra ez a válasz?
5/6 anonim válasza:
Pont ezért nem kéthullámhosszas mérést csinálnak, mert nem lehet előre tudni a mérési tartományt, elég tág határok között kéne működnie. A dolog nyitja, hogy ezeket a kütyüket mérnökök tervezik olyan felsőbb utasításokra, hogy olcsón gyártható és egyszerű legyen. Tehát ha a jelmaximumot figyelő időmérés elég pontos egy filléres készen kapható timer csippel, akkor kész is vagyunk. A legtöbb szonár és ipari távmérő is hasonlóan készül. Pedig ennél sokkal többet tudnak azok a mérnökök jelfeldolgozásból (véletlen jel korreláltatása a visszaverttel, chirp impulzus, stb.), de ilyenekre legfeljebb a hírszerzések és a katonák vevők, és persze nem a távolság mérésénél. Na meg Pakson is van tisztességes lézeres távmérő.
2016. dec. 6. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm mindenkinek! Nem mondom, hogy megvilágosodtam 😂
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!