Hogy tud égés során széndioxid keletkezni?
Ég a tűz. De hogy keletkezhet szén-dioxid, amikor a levegőnek nincs szén tartalma? Az oxigén hogyan tud egyesülni a szénnel, ha egyszer nincs szén a levegőben? Mégis égés során keletkezik szén-dioxid.
Vagy a szén-dioxid az égő tárgy felületén keletkezik? Vagy hol?
Ha peldaul magneziumot, natriumot egetsz, egy deka szen-dioxid sem keletkezik. Vagy ha hidrogent egetsz, akkor sem, hanem viz.
Szen-dioxid csak szentartalmu anyagok egesekor keletkezik, a levego oxigenjevel egyesulo szenatomok altal.
Az égő anyagból válik ki a carbon (szén).
Ugyan ez a helyzet,amikor co2-t lélegzel ki miközben olyan levegőt lélegeztél be,ami jobb esetben nem tartalmaz szenet.A szerves molekulák legfőbb építőköve ugyanis a szén.Az élet pedig szén alapú és amikor égési folyamatok játszódnak le a szervezetedben szintén kiválik a szén és mint égési mellékterméket kilélegzed.Ez lesz majd a növények tápláléka és o2-t állítanak belőle elő,amire nekik nincs szükségük.Szép körforgás,csak az egyensúlyra kell odafigyelni.
A fa tele van szénnel hiszen ez volt a tápláléka.A kőolaj, földgáz, fekete- és barnakőszén, lignit stb. szintén tele van szénnel mivel ezek növényi maradványokból keletkeznek a hosszú idő során.Így amikor elégeted a benne levő szén az oxigénnel kölcsönhatásba lépve gáz halmazállapotú széndioxiddá alakul.
A fa szerves, éghető, gyúlékony anyag, s mint ilyen, a nagyobb hőmérséklet bomlasztó hatásától tartósan nem védhető meg. Az égés akkor fejeződik be, amikor a fa összes széntartalma co2-ra és h2o-ra bomlik.
Amikor égetsz valamit egy olyan magasabbhőt generáló gyorsbomlasztó folyamat jön létre (abban az esetben ha elegendő o van a levegőben) amely során a szén molekulák alkotóelemeire bomlanak és oxigénnel egyesülve gázként távoznak.Amennyiben elfogy az oxigén a gyorsbomlási folyamat megáll,mivel nincs ami elszállítsa a lebomlott szén molekulákat.
"Ahol láng van, ott van égés, tehát ott keletkezik szén-dioxid."
Nem. Az égés ott van, ahol a szén egyesül az oxigénnel. A láng az az égéskor keletkezett gáz, de végbemehet égés láng nélkül is, mint például amikor a grillsütőben izzik a faszén, vagy parázslik a szén.
A fát mikor égeted, akkor kiválik belőle a fagáz, és ez keveredik, majd egyesül a levegő oxigénjével, vagyis lángol. A fagáz legnagyobb része metán, vagyis CH4, tehát a szénatom közvetlenül ott van a levegőben, négy hidrogénatomba csimpaszkodva.
Amikor a fagázok kiégtek, akkor marad ott a fából a parázs, vagyis az izzó, közel tiszta faszén. Ez már felületről érintkezik a környező levegővel, ezért csak izzik, és nincs lángja. Miután a faszén is elizzott, megmarad a hamu, ami nagyrészt a fában lévő ásványi anyagokat tartalmazza. Ez már éghetetlen, mert többnyire alkálifém-oxidokból áll (CaO, MgO, K2O, stb.).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!