Van különbség a spermiumok között?
Nem a spermiumban jön létre a mutáció, hanem még amikor az anyasejtben másolódik a DNS, közben következnek be kisebb-nagyobb hibák. Majd az új DNS már ezekkel a változásokkal együtt jut az ivarsejtbe, a spermiumba.
Sőt, nem tudom mennyire ismerős neked a mitózis és meiózis fogalma és különbségei, de még a spermiumok kialakulása előtt történik egy ún. crossing over is, ami röviden annyit tesz, hogy a szülői kromoszómapárok két fele között bizonyos szakaszok random kicserélődhetnek, azaz már csak emiatt sincs két ivarsejt telejsen azonos DNS állománnyal.
Kedves kérdező!
"Mindegyik ugyan olyan vagy más DNS lánccal rendelkezik?"
Nem egyformával. Pl. különböző személyek spermiumának DNS-e eltér. :P
De egy személyre vonatkoztatva is igaz, hogy nem egyezik a spermiumok DNS-e. Ez egyrészt az ún. rekombinációra, másrészt a mutációkra vezethető vissza.
A rekombináció egyik részét Gabriel.Tailor említette: ez az ún. crossing-over, amikor a homológ (két szülőtől kapott) kromoszóma párok megfelelő szakaszai kicserélődnek.
A másik része a rekombinációnak, hogy a homológ kromoszómapárok tagjai közül is véletlenszerűen kerül az egyik vagy a másik az adott spermiumba. Ez különösen a nemi kromoszómák esetében jelent nagy eltérést, hiszen a férfiakba (jellemzően) egy X és egy Y nemi kromoszóma van. Ezekből egy spermiumba (normál estben) csak az egyik kerül, azaz a spermiumok fele X, a másik fele Y kromoszómát hordoz.
A mutációkról már Gabriel.TTailor leírta, hogy jellemzően nem a spermiumban, hanem valamelyik ősében jön létre, jellemzően a DNS másolódása során (bár attól függetlenül is kialakulhat). Azért azzal hadd egészítsem ki, hogy elvileg a spermiumban is bekövetkezhet mutáció, csak kicsi az esélye.
"Mért kell olyan sok spermium?"
Ennek többféle oka is van. Egyrészt a spermiumnak el kell jutnia a petesejtig a megtermékenyítéshez. Az út során sok spermium elpusztul. Ráadásul magához a megtermékenyítéshez is szükség van, hogy több spermium érje el a petesejtet. Ezért vezethet meddőséghez az alacsony spermiumszám.
Másrészt a spermiumszám a hímek vetélkedésében is fontos szerepet játszhat. Ha egy nősténnyel több hím is párzik, annak lesz legnagyobb eséllyel utódja, aki a legtöbb hímivarsejtet termeli. Például a csimpánzoknál jellemzően egy nőstény több hímmel is párzik, és ennek függvényében a hereméretük is viszonylag nagy a testükhöz képest a többi emberszabásúhoz viszonyítva.
A fentiek nagyon jókat írtak - én még azzal egészíteném ki, hogy a spermiumok szerepe és működése között is van különbség.
Vannak ugye a versenyúszók - ezek egyértelműek.
De vannak olyanok is, amelyek tömzsibbek, gyengébbek - közel sem úsznak olyan jól. Ezek hátramaradnak, és egyes vélemények szerint megtámadják a nem családba tartozó spermiumokat (vagyis: a másik férfiét).
Léteznek görbe, vagy kétfarkúak is: ezek pedig remekül le tudnak zárni pici lyukakat (pl. a petevezetéket).
Ezt hívják spermaversenynek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!