Mi a különbség a centrifugális- és a centripetális erő között?
A centrifugális erő egy tehetetlenségi erő, ami csak gyorsuló vonatkoztatási rendszerekben lép fel, és a rendszer forgásának irányától kifelé mutat. (A latin 'fugere' szó azt jelenti, 'menekülni, szökni'.)
A centripetális erő viszont egy olyan erő, amelyik egy görbe pályán mozgó testre hat, és a pálya görbületi középpontja felé mutat. (A 'petere' azt jelenti, hogy 'üldözni, célozni'. Vagy valami ilyesmi, latinból nem vagyok olyan jó.)
"Tehát ha mondjuk egy követ forgatsz egy madzagra kötve, akkor a kő kifelé húzza a kezedet, ez lesz a centrifugális erő, a kezed viszont befelé húzza a követ (hogy ne repüljön el), ez a centripetális. Erő-ellenerő páros."
NEM NEM NEM NEM NEM
akkor kellene ellenerő, ha a test nyugalomban lenne. DE NINCS. folyamatosan változik a sebességének iránya, amihez folyamatosan erőt kell kifejteni. csak centripetális erő van.
centrifugális erő akkor van, amikor benne ülsz egy centrifugában és azt érzed, hogy odaszorul a hátad a falának. azt az erőt, ami odaszorít, a te nézőpontodból, mert benne ülsz a centrifugában, centrifugális erőnek hívják. ilyenkor viszont centripetális erő nincs.
"Nekem a fizikatanárom középsuliban azt mondta, hogy a centrifugális kifejezést inkább ne is használjam"
Egyébként nekem is ezt mondta, és tényleg nem jó egyszerre használni a kettőt. :)
De a különbséget valahogy meg kell fogalmazni, hogy érthető legyen.
"akkor kellene ellenerő, ha a test nyugalomban lenne. DE NINCS."
Ööö... Akkor mondok egy példát. Egy dobozba berakok egy rugót, ami feszíti a doboz falait, és utána kidobom egy repülőből. Gyorsuló rendszer, és a rugó és a doboz fala is erőt fejtenek ki egymásra.
Amúgy ha centrifugába ülsz, akkor a hátad valóban nyomja a falat, ezt szoktuk centrifugális erőnek hívni, de a fal tart téged körpályán, különben egyenes elszállnál. Tehát a kettő együtt lép fel.
Ha egy követ pörgetünk kötélen, akkor is a kötél folyamatosan feszül. Egyrészt egy erő feszesen tartja, másrészt nem szakad el, nem nyúlik, tehát valami erő megtartja a hosszát a húzóerő ellenében.
Jaj! :)
Annyit jegyezz meg, hogy a centripetális erő a körmozgás középpontjába mutat, a centrifugális meg onnan kifelé. De ahogy már írták, lehetőleg ne használd a kettőt egyszerre, mert csak kavarcot okoz. Használd csak a centripetálist, és akkor nem fogsz mellé.
"Ööö... Akkor mondok egy példát."
ha valaha is kaptál ötöst fizikából, akkor az vagy nagyon régen volt, vagy nem érdemelted meg...
"...rugó és a doboz fala is erőt fejtenek ki egymásra..."
az ügye megvan, hogy ez a két erő nem ugyanarra hat? :)
ha legalább annyi eszed lett volna, hogy a rugó és fal közé beraksz egy pénzérmét, akkor kellett volna magyaráznom belső és külső erőkről, de így még azt sem kell...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!