Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség és a hasonlóság...

Mi a különbség és a hasonlóság a fizika és a kémia szemléletmódjában?

Figyelt kérdés

Mint ismeretes, mindkét tudományág viszonylag sok megfigyelésen és mérésen alapul, valamint feltételezéseken, hipotéziseken, azaz modellalkotáson.


Úgy vettem észre, talán a fizikában több az elméleti háttér és a matematikai jellegű levezetések használata, gondoljunk akár arra hogy sok esetben diffegyenletekből lehet származtatni a jelenségek miértjét, azok elméleti hátterét.


Ezzel szemben a kémia viszont döntő részben mérési eredményekre alapoz, mint pl. a periódusos rendszer is ilyenen alapul.


Mi a véleményetek erről?


Elsősorban olyanok válaszát várom, akik átfogó tudással és hozzáértéssel rendelkeznek a témakör tekintetében.


2016. aug. 8. 21:43
 1/2 anonim válasza:
Erre nem könnyű egzakt választ adni, már csak azért is, mert mindkét tudományágnak számos ága van, amelyek, sok esetben lazán kapcsolódnak egymáshoz. A fizika is a hőtantól az gáztörvényeken, a mozgástörvényeken keresztül a részecskefizikáig meglehetősen szerteágazó tudomány, amik persze átfedéssel vannak egymással. A kémia is a szervetlentől a biokémiáig eszement nagy terület.Egyébként a periódusos rendszer valójában színtiszta fizika, de hát itt is van némi átfedés. A közös mindkettőben, hogy az elméleti számítások, kísérletek nélkül, nem mindig pontosak, vagy nem egyértelműek. Modellt alkotni mindkettőben nagyon nehéz, mert adódhat, nem kevés ismeretlen (előre nem látható) hatás, reakció, ami még a nagy számgépes modellkísérleteknél is hamis eredményt ad. Persze, ha ismerjük az összes peremfeltételt, törvényt, már csak számítási kapacitás kérdése az eredmény, de a gyakorlat azt bizonyítja, hogy ezt borzasztó nehéz teljesíteni, sőt szinte lehetetlen. Szerintem ez a kérdés megválaszolhatatlan, mert túl általános, és mindkét terület ma már annyira elágazott részterületekre, hogy hogy nincs egységes jó válasz. A másik, hogy nagyon kevés azoknak a száma, akik mindkét terület szakértői. Nyilván a világon minden mindennel összefügg, és a mai tudomány még nagyon messze van a teljes megismeréstől. A hipotézisek, meg hát valljuk be, mindaddig fikciók, míg be nem bizonyosodik az ellenkezőjük. Nyomatékul, két véglet, mindkét területről: Az anyag és a világ felépítése, ezek okai, valamint az élet, az intelligencia fogalma és oka. Egyikre sincs egyetemes válasz, ma még.
2016. aug. 13. 10:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim válasza:

Jó esetben a szemléletmód tudományos mindkettőben (nem vallási, ezoterikus), megfigyelésen, mérésen, feltevés-bizonyításon, eredmény értékelésen alapul.

Eredetileg a kémia (elvonatkoztatva a kezdeti, áltudományos, alkímiai próbálkozásoktól), a fizika speciális ága, ami az anyag molekuláris, részben atomi szintű viselkedésével foglalkozik, eltekintve a fizikai kémia atomfizika részétől, és figyelmen kívül hagyja az

ez alatti kvantummechanikai, és a molekuláris szint feletti, makroszintű, statikai, kinetikai, kinematikai

rendszerek viselkedését.


Megjegyzem az élet, intelligencia értelmének, okának keresése, már a vallás/ezotéria területe, esetleg a humán tudományoké filozófia, etika, pszichológia, nem a reáltudományé.

Ezek megtörténnek, céltalanul végbemenő folyamatok eredményei, természettudományosan nincs értelme vizsgálni, hogy "mi lehetett a nagy tervező elképzelése",

akinek az útjai különben is kifürkészhetetlenek, mint tudjuk. Már csak ezért is értelmetlen a kérdés feltevés.

2016. aug. 14. 01:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!