Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Skywatcher Dobson 200 vs.250...

Skywatcher Dobson 200 vs.250 vs.300? Árát figyelembe véve.

Figyelt kérdés

Láttam másik kérdésnél, hogy valaki azt írta, hogy földi körülmények közt - pláne Magyarországra - nem érdemes 20cm-nél nagyobb távcsövet venni.

Én személy szerint egy 300-as Dobson-ra szeretnék félrerakni, amit azzal is jellemeztek, hogy 2x akkora a fénygyűjtése mint a 20cm-esnek. Azt olvastam, és tökre érthető is volt, hogy nagyításra nem annyira érdemes nagyon rámenni, de akkor fénygyűjtésre se? Vagy a 250 és a 300-as között nincs már akkor difi?

Akik esetleg tapasztaltabbak, észleltek különböző átmérőkkel, értenek hozzá, kérem írjanak.

Válaszokat előre is köszönöm!



#csillagászat #észlelés #SkyWatcher #Dobson #300/1500 #250/1200 #200/1200
2016. aug. 25. 17:59
 1/2 anonim ***** válasza:
A "nem érdemes 20 cm-nél nagyobbat" megjegyzés arra vonatkozik, ha bolygókat, kettőscsillagokat észlelnél. Ilyenkor nem a fénygyűjtést, hanem a felbontást kellene fokozni, és ez tényleg szinte lehetetlen a hazai légköri viszonyok miatt. Ha inkább halvány égitesteket, mondjuk spirálgalaxisokat akarsz nézni, ahhoz jól jön a nagyobb átmérő. Azzal viszont számolj, hogy érdemes vele a várostól távolra, sötét égbolt alá kitelepülni... Egy 20 cm-es Dobsont még lazán bedobsz a kocsiba, a 30-assal már nem olyan egyszerű mozdulni.
2016. aug. 26. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, így már értem a különbséget.

Kis faluban élek, egy két-lámpa jelent csak fényszennyezettséget, de az semmi. A levegő pedig tökéletesen tiszta:).

2016. aug. 26. 23:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!