Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi lenne, ha az űrhulladékot...

Tibor019 kérdése:

Mi lenne, ha az űrhulladékot összegyűjtenék és újrahasznosítanák?

Figyelt kérdés
Az űrszemét újrahasznosítása olcsóbbá tenné az űrkutatást, illetve komoly környezetvédelmi kezdeményezés is lenne. Csökkenne ugyanis az űrhulladék által okozott balesetek száma.

2016. aug. 22. 12:13
1 2
 1/17 anonim ***** válasza:
100%

Jó ötlet!

Hogy nem jutott eszembe?

Akkor szedd össze!

Nekem most éppen rossz az űrhajóm.

2016. aug. 22. 12:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/17 anonim ***** válasza:
100%

> „Mi lenne, ha az űrhulladékot összegyűjtenék és újrahasznosítanák?”

Környezetszennyezés lenne, kérlek. Szerinted mennyi üzemanyagot égetnének el azok az űrhajók, amik kimennek összeszedni a szemetet? Ráadásul a légkörben, közvetlenül károsítva az élővilágot.


> „Csökkenne ugyanis az űrhulladék által okozott balesetek száma.”

Ilyenből elég kevésről hallottam. Tudsz linkelni beszámolókat ilyenekről? Hányan haltak meg? Mekkorák voltak az anyagi károk?

2016. aug. 22. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 anonim ***** válasza:
100%
Képzeld el, hogy egész Szibéria területén random módon eldobok 20 db vizes flakont, majd azt mondom neked, szedd össze. Hamar belátható, hogy sokkal nagyobb befektetés felkeresni és összeszedni őket, mint az, amit nyerhetsz vele, ha összeszeded őket. Kb hasonló a helyzet az űrszeméttel.
2016. aug. 22. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/17 anonim ***** válasza:
88%
Az űr-szemetelést a légkör felé irányítják, amibe belépéskor elég. Azok a hulladékok, amik orbitális pályán maradtak, meg nem szándékosan kerültek oda (pl baleset, stb) A többi hozzászólónak meg igaza van, lehetetlen össze szedni.
2016. aug. 22. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
92%
Nem vitás, hogy a jelenlegi eszközökkel és lehetőségekkel a begyűjtés nagyságrendekkel többe kerül, mint bármi módon számítható haszna. Azonban ettől még napirenden van ez a kérdés, két formában: kéne egy szabály, amelyik szankcionálja a szemetelést (azaz minden legyen úgy tervezve, hogy dolga végeztével megsemmisüljön); kéne egy módszer, amely azonosítja, lokalizálja és megsemmisíti a zavaróbb és nagyobb hulladékot (van ilyen sok). Persze nem úgy, hogy érte megyünk, de ma már ki lehetne lőni őket. Csak nincs hozzá nemzetközi egyezmény. Ugyanazért, amiért itt a földön is vannak gondok. Egyeseknek megéri szemetelni. Nagyon megéri.
2016. aug. 22. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:
82%

5-ös, úgy érted, h megéri az űrben szemetelni, hogy nem éri meg az űrállomás felét szemétlerakóvá alakítani, majd vissza szállítani a földre?

Amúgy mint írtam, jelenleg is az atmoszférába lövik a hulladékokat, amik elégnek.

2016. aug. 22. 14:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Akkor az lenne, hogy az űrszemétből újrahasznosított műhold költsége kb. ezerszerese lenne annak, amennyiért ma mondjuk MEO pályára lőnek fel egy bányászott alapanyagokból készült műholdat.


#3: Nagyon találó az analógiád, nekem se jutott volna eszembe jobb :D

2016. aug. 23. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:
35%
Pontosan úgy értem, ahogy az utcán is csinálják. Bizonyos mentalitás mellett használat után kiejti a kezéből a koszos papírzsebkendőt, mert nem tanult felelősséget. Sok ember és sok ország van, aki/amely (ezer ok miatt) a könnyebb utat választja, és semmiféle felelősségérzete, ha úgy tetszik tartása, vagy önfegyelme nincs.
2016. aug. 23. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
#8 Azért nem gondolnám, hogy a NASA a taknyos hajléktalan higiéniai és életviteli szintjén gondolkodik a kérdésről. Tudtommal az ISSen keletkező kommunális hulladékot például az atmoszféra felé lövik, így az nem áll pályára, hanem elég.
2016. aug. 23. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 anonim ***** válasza:
81%

"Pontosan úgy értem, ahogy az utcán is csinálják. Bizonyos mentalitás mellett használat után kiejti a kezéből a koszos papírzsebkendőt, mert nem tanult felelősséget. Sok ember és sok ország van, aki/amely (ezer ok miatt) a könnyebb utat választja, és semmiféle felelősségérzete, ha úgy tetszik tartása, vagy önfegyelme nincs."


Ilyen megfontolásból bármibe bele lehetne kötni, amit csak csinál az emberiség.

Valóban lehetne olyan műholdakat készíteni, amelyek eleve elraktároznak annyi plusz üzemanyagot, amellyel dolguk végeztével vissza tudnak térni az atmoszférába, hogy itt elégjenek. De akkor meg azt mondanád, hogy miért szennyezik a környezetet ezeknek az elégetésével. Ha pedig horribilis költséggel begyűjtögetnék őket egy külön erre a célra készített "űrhalászbárkával", akkor meg azt mondanád, hogy mennyi környezetszennyező üzemanyagot pöfögnek ezek ki, míg pályára állnak, az üzemanyag-utánpótlás fellövéseinek pöfögéséről nem is beszélve.

Azokról nem is szólva, amelyek meghibásodnak vagy a fellövés alatt, vagy utána a sugárzás, meteorok, konstrukciós hibák, satöbbik hatására, és képtelenek visszatérni, még ha esetleg program és üzemanyag is van bennük a manőverhez.


Valamit valamiért. Amikor az első műholdakat fellődözték, akkor még a kutyának sem jutott eszébe, hogy egyszer ezer és millió számra fognak mindenféle űreszközök keringeni a Föld körül alacsonyabb-magasabb pályákon. Azt hiszem, a Facebook vagy a Google tervez mostanában olyan, sokezer (talán 54.000(!), ha jól emlékszem) műholdból álló műholdhálózatot, amelyek bizonyos idő múlva vagy visszatérnek az atmoszférába, vagy egy külön erre a célra készített "bárkához", amelynek pont az lesz a dolga, hogy begyűjtse ezeket. Valószínűleg nem ők az egyetlenek vagy "első és utolsók", akik ilyesmin törik a fejüket.


Egyébként pedig pont a fellövések magas költsége miatt elenyésző a műholdak és egyéb űreszközök anyagszükséglete (össztömege) ahhoz képest, amennyit itt lent bányászunk / állítunk elő nap mint nap, szóval egyelőre senkinek nem hiányzik az a párezer tonnányi cucc, amit eddig összesen fellövöldöztek a Földről, és ez belátható időn belül így is fog maradni.


A korábbi hozzászólásomban pedig talán kicsit elhamarkodtam a dicséretet a #3-as válaszoló részére. No nem olyan értelemben, hogy nincs igaza, maximálisan egyetértek vele továbbra is, találó a Szibériás hasonlat. Csak éppen az arányokban tévedett néhány nagyságrendet - ugyanis Szibéria tekinthető kvázi sík felületnek, a műholdak viszont durván kb. 1000 - 100.000 km-es távolság-intervallumban keringenek a Föld felszínétől. És jelentős részük valóban nem sokkal nagyobb, mint egy két literes kóláspalack (lásd pl. MASAT-1, alig nagyobb mint egy 10x10x10 cm-es kocka). Tehát talán egy kicsit jobban aránylik a hasonlat, ha azt mondom, hogy próbálj meg a Csendes-óceánból összegyűjtögetni egymillió darab eszközt, amelyek bármilyen mélységben úszkálhatnak és méretben a pingponglabdától a kisautóig bármekkorák lehetnek (de 90%-uk nem nagyobb egy focilabdánál).

És akkor még szót sem ejtettünk arról, hogy ezek egymáshoz képest akár sok km/sec sebességgel is keringhetnek a Föld körül, ami megint csak baromira megnehezíti nem csak az elfogásukat, de már magát a detektálásukat is.

2016. aug. 23. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!