Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Indukciós főzőlapok működéséne...

Indukciós főzőlapok működésének elméleti háttere?

Figyelt kérdés

Az alapokkal tisztában vagyok, nyílván arról van szó, hogy az időben változó örvényes villamos tér az edény anyagában örvényáramokat indukál, ami hőfejlődéssel jár, amelynek egy része a melegítendő ételnek adódik át...


A kérdés a következő: Milyen jelentősége van annak hogy az edény mágneses tulajdonsága milyen.


Tehát indukciós szempontból mi a jelentősége annak, hogy az edény anyaga ferromágneses, vagy paramágneses?


Az edény ferro- vagy paramágneses volta miképp kapcsolódik az indukcióhoz?


Előnyös -e az, ha az acélt ferromágneses anyaggal, pl. kobalttal ötvözzük? Miért?


2016. aug. 7. 17:51
 1/4 anonim ***** válasza:

Nem villamos tér, pláne nem örvényes...


A "tűzhelyben" van egy nagyfrekvenciás mágneses teret előállító tekercs.

A minél gyorsabb a mágneses tér változása, annál nagyobb feszültséget indukál egy másik tekercsben és ezzel az áram is növekszik.

A lényeg, hogy olyan anyag kell, ami minél jobban mágneses (nagy permeabilitású) és minél jobb vezető is legyen, hogy az örvényáramok nagyobbak lehessenek. Ebből következik, hogy csak a ferromágneses használható és az ötvözés hatására se veszítsen ebből sokat...

Igazából nem muszáj egyetlen anyagnak teljesítenie ezeket, mert akár alkalmazható egy alumínium vagy réz vezető réteg/hálózat is a ferromágneses anyagba öntve/ágyazva, csak az számít, hogy ezen keresztül vonzza úgymond a lábos ferromágneses rétege az erővonalakat. Az ötvözet azért bonyolultabb, mivel rozsdamentesnek is kell lennie az pedig nem a mágnesezhetőségről híres.

Én úgy készíteném, hogy maga a lábos rozsdamentes acélötvözetből legyen és az aljába ebbe az anyagba legyen beágyazva több rézgyűrű síkban, növekvő átmérőkkel és fölé egy jó ferromágneses réteg kerüljön. Azt is figyelembe kell venni, hogy az üzemi hőmérsékletén ne érje el a Curie hőmérsékletet, különben nagyon rossz hatásfokkal működne felette.

2016. aug. 13. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"Nem villamos tér, pláne nem örvényes..."


Másképp pedig nem működhetne a dolog.



"A lényeg, hogy olyan anyag kell, ami minél jobban mágneses (nagy permeabilitású) és minél jobb vezető is legyen, hogy az örvényáramok nagyobbak lehessenek. Ebből következik, hogy csak a ferromágneses használható és az ötvözés hatására se veszítsen ebből sokat..."


De miért? Miért lesz nagyobb az örvényáram egy ferromágneses anyagban, mint egy paramágnesesben?

2016. aug. 14. 11:13
 3/4 anonim ***** válasza:
Csak egy tipp, de esetleg nem azért kell ferromágneses edény, mert a tűzhelyben van valamilyen mágneses érzékelő, ami bekapcsolja? Különben én se értem, mi lenne a jelentősége a mágnesezhető edénynek, hiszen az indukció nem ezen múlik.
2016. aug. 17. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Úgy tudom, két módja van az indukciós főzőlapok működésének, az egyik a Joule hőt használja ki, a második pedig a váltakozó mágneses térben elforduló mágneses momentumokon keletkező veszteséget, ez a hiszterézis veszteség.


ad 1.: Váltakozó áram esetén a szekunder tekercs belsejébe nem hatol be az áram, csak a külső felületén, illetve egy bizonyos mélységben folyik, ezt Szkin- vagy bőr hatásnak nevezik. Nyilván, minél vékonyabb az a réteg, amelyen folyik áram, annál nagyobb a vezető ellenállása, és P = I^2 * R képlet miatt annál nagyobb hő keletkezik rajta. A vezetés mélységet egy jó hosszú képlet írja le, ebből nekünk a lényeg annyi, hogy ebben a mágneses permeabilitás egy gyökös kifejezésben, egy törtvonal alatt szerepel. Tehát ha növelem a permeabilitást, csökken a vezetési mélység, növekszik az ellenállás, és növekszik a leadott Joule-hő.


ad 2.: A hiszterézis veszteség az anyag átmágnesezése során adódó veszteség. Ha egy mágnest egyszer felmágneseztünk, akkor ő szeretne ellenállni a mágnesezettség irányának megváltozásának, és ha ellentétes irányba akarjuk felmágnesezni, több energiát kell befektetnünk, mint ha egy nem mágneses anyagot mágneseznénk fel. Rajzolhatunk egy ún. hiszterézis görbét, ami azt fejezi ki, hogy adott mágneses tér mellett mennyire mágneses a mi anyagunk, és görbe által közbezárt terület arányos a mágnesezés során fellépő veszteséggel. Természetesen, nem mágneses anyagoknál ez a veszteség elenyészően kicsi.


Tudtommal az első megoldás sokkal elterjedtebb, nem tudom, hogy mágneses hiszterézist milyen gyakran használnak ilyen célra, de látható, hogy az első módszer nem mágneses anyagokkal csak nagyságrendekkel gyengébben fog működni, míg a második gyakorlatilag egyáltalán nem.

2016. aug. 30. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!