Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy 1 km vastag tömör acél...

Egy 1 km vastag tömör acél falú kocka belsejében lévő atombomba szét tudná robbantani a kockát?

Figyelt kérdés
A kockában az üreg pont akkora, hogy beleférjen az atombomba. Aztán a falakat tökéletesen lezárják, nincs rajta gyenge pont, és 1 km vastag acélból vannak. ekkor felrobbantják a benne lévő fúziós vagy fissziós atombombát. melyik mennyire károsítaná meg a kocka falait? Melyik robbantaná teljesen szét?
2016. júl. 19. 20:41
 1/7 A kérdező kommentje:

Az atombombák tömege átlagos.


10 km vastag acélfalnál is ugyan ez lenne a helyzet? És ha gyémántból lenne a fala, akkor másképp történnének az események?

2016. júl. 19. 20:42
 2/7 anonim válasza:
100%
Központi kérdés :D nagyon unatkozol??
2016. júl. 19. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim válasza:
100%
Szerintem indíts petíciót amerikában, hogy kipróbálják, ha elég aláírást összeszedsz (ami valószínű, mert az amcsik is szeretnek robbantgatni), akkor USA szerintem még meg is csinálja, úgyis időszerűek lassan a bomba tesztelések, ha így folytatódnak a dolgok :)
2016. júl. 19. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
55%

A keletkező energia felmelegítené az acélkockát amire ő a szakítószilárdság drasztikus csökkenésével válaszolna aztán valahol elengedné a keletkező túlnyomást.

De tényleg neked nincs jobb dolgod?

Ez a kérdés a legizgatóbb számodra?

Szóban egy szóval válaszoltam volna, remélem tudod hogy mi az..

2016. júl. 19. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 Wadmalac ***** válasza:
100%

Most egy, a hirosimainak megfelelő "kispályás" bombában gondolkodom.

Nem lenne azonnal robbanás.

Előbb-utóbb szerintem valahol kijutna a sokezer fokos, sokezer bar-os magma, utat olvasztva magának.

Gyanítom, hogy egy talajon álló kocka esetében ez a pont valahol alul lenne. Ott kilépne a koncentrált nyomás,lőne magának egy, a felszínközeli atomrobbantásokhoz hasonló krátert, ahová besüllyedne.


Olyan sugárnyalábot produkálna, mint pár ezer Ariane hordozórakéta egyszerre. Azzal a pikáns plusszal, hogy még iszonyat radioaktív is.

De ez természetesen édeskevés egy 1 km élhosszú acélkocka millió tonnáinak megemeléséhez. Ahhoz elég, hogy krátert fújjon.

2016. júl. 20. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dellfil ***** válasza:

Azért utána kellene nézni a földalatti atomrobbantások hatásainak. Abból valamifajta kép kialakulhat mi is történne.

Rendben, hogy rengeteget számít a bomba hatóereje, milyen a "talaj" (a kőzet minősége) milyen mélyen robbantanak...stb.

[link]

A töltet "csak" 104 kilotonna TNT-nek megfelelő (435 TJ) hatóerejű volt. (104 kilotonna = 0,104 megatonna!)

A legnagyobb felrobbantott nukleáris töltet:

[link]

Ez valószínű "kinyitná" az egy kilométer falvastagságú vaskockát is. (De az sem számítana milyen anyagból van, - lehetne akár gyémánt is - hiszen a robbanás pillanatában olyan magas hőmérséklet keletkezik amelynek semmilyen anyag nem állhat ellen. És persze a hőmennyiség is hatalmas. A bomba robbanásakor 39 nanoszekundum (3,9·10^−8 másodperc) alatt 2,1·10^17 joule energia szabadult fel, ez 5,3·10^24 watt teljesítményt jelent. Ezt 50 megatonna azaz 50000 kilotonna! TNT robbanási energiájával egyenértékű bombával érték el) :)

Egy látványos (és sikeres, mert nem képződött nyílt kráter) földalatti atomrobbantás.

[link]


dellfil

2016. júl. 20. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 Wadmalac ***** válasza:

Nem tudom, szerintem a föld alatti robbantásokat nem a sziklakéregbe fúrva végezték, hanem sokkal lazább talajban. Annak meg a szilárdsága ezredrésze sincs a vasénak.

Érdemes szerintem a felszabaduló hőenergiát átszámolni a vas fajhőjével, hogy az 1 km-es kocka, amennyiben homogén melegedne, mennyire melegedne fel egy atombomba energiájától.

Aztán el lehet indulni befelé, a hőkiterjedést egyre csökkenő méretre számolva és nézni a hőmérséklet emelkedését. El fog jönni a határ, aho laz összhő már elég az olvadáshoz. Na kb. az az a pont, amennyi, a robbanáskor megmaradó szilárd kéreggel lehet számolni. És akkor arra lehet feldobni a kalkulációt, hogy az milyen nyomást bírna. Persze az megint csak állati kérdéses, hogy mekkorát kellene, hiszen belül lenne a plazma, gáz, majd folyadék fázis, kifelé eleinte drasztikusan, majd lassabban csökkenő nyomással.


Nem mondom, hogy nem számítható a hatás, de szerintem közel sem tippelhető. Én nem tenném rá a fejem, hogy egy ekkora vaskockát szét tudna vetni. továbbra is az előző tippemre hajlok inkább.

2016. júl. 20. 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!