Lehet fejleszteni a szaglóérzéket?
Az illatok, szagok tudatos megfigyelése Sokat tud kihozni mindenkiből. Egy átlagos ember 1000 felé illatot tud megkülönböztetni. De nincs tudatában ennek. Néhány illatot fel.tudsz magadban idézni. De újakat nehezen tudsz leírni. Ahhoz, hogy ez menjen meg kell tanulnod megfogalmazni, mit érzel az illatokban. Ezeket le tudod írni magadnak, könnyebben észre.fogod venni. Egy idő után az.őszi és a kajszi barack illatát is meg tudod különböztetni, de még azt is, hogy korai, érett, késői szüret-e.
Gyakorolni és tudatosítani lehet. Ezek is tanulhatók. Ahogy a torna gyakorlatok. Nem lesz mindenkiből olimpikon. De ha sosem kezdi el, a bukfenc sem fog menni neki.
Abszolút lehet, és az is fejlődni fog párhuzamosan, hogy később, több illat után fáradjon el az orrod.
Parfümallergiásból parfümmániássá váltam. Ha érzel egy illatot bőrön vagy papírra fújva, a következőket javaslom: szagold távolabbról, majd egyre közelítve. Szippants kicsiket, aztán egy sokkal mélyebbet. Írd le, mit tapasztalsz. Vannak nagyon jó közösségek, pl. a parfumo.net, ahol emberek részletesen körülírják, milyen benyomást keltett bennük egy-egy illat. Ott meg tudod nézni az összevetőket, és ha két hasonlót találsz, láthatod, hogy melyik a közös jegyük. Onnantól azt az illatot nagyobb valószínűséggel fogod felismerni.
A szaglóképességet nagyban javítja az, ha az összes többi érzékszervedet kikapcsolod. Ez egyfajta meditáció, van olyan, amelyik az orra irányítja a koncentrációt. Űzz el minden gondolatot, csak szagolj.
"Joachim "Jogi" Löw (Schönau im Schwarzwald, 1960. február 3. –) korábbi német labdarúgó, jelenleg a német válogatott szövetségi kapitánya."
Ne bántsd őt kedves EagleHUN. :) Fontos meccsen izgult a csapatáért szerintem.
A nagy lelki nyomás "érdekes" reakciókat vált ki az emberekből. :D Szerintem fogalma sincs mit csinál. Teljesen automatikusak a reakciói. A pszichológusok pontosan elmagyaráznák neked, hogy mi is a háttere a saját testtájak szagolgatásának az ilyen esetekben.
De ne csak "offoljak".
Minden ép szaglással született embernek meg lenne a lehetősége, hogy sokszorosan jobban teljesítsen "szimat" terén, mint ahogy teljesít. Annak, hogy az ember "rossz szaglású" főleg kulturális, történelmi hátterei vannak.
Ugyanis biológiailag nem magyarázható az az általános felfogás, hogy az embernek nagyon rossz lenne a szaglóérzéke. Mert nem az. Csak általában elhanyagoljuk. (Annyi azonban bizonyos, hogy a kutyáké sokkal kifinomultabb és érzékenyebb. De ne hasonlítsuk már magunkat hozzájuk!) :D
Általában a szaglás, szagok a "civilizált" emberek szemében ötödrangúak, sőt negatív megítélésűek. Gondoljunk csak a millióféle testszagtalanító :D készítményre. Plusz az erős műillatokra, - hogy ne mondjam "egyen" szagokra - amelyek a tisztaság érzést hivatottak biztosítani. :D Bocs, nem azt mondom, hogy ez rossz, csak ez is belejátszik, hogy "rossz az orrunk". A "civilizált" kommunikációban az illatok (szagok!) szerepe minimális, inkább metakommunikatív és legtöbbször negatív.
Az az érzésem, hogy az emberi társadalom legnagyobb része a szaglást inkább állati, vagy ősi-ősemberi vonásnak tartja. (Egyébként jogosan, hiszen a limbikus rendszer az agy ősi része.:)
Hogy fejleszthető-e? Előttem már írták, hogy igen. Így van.
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!