Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mitől függ, hogy egy csont...

Mitől függ, hogy egy csont mennyire nehezen törik? Mitől függ, hogy az izom menyire szívós?

Figyelt kérdés
Úgy hallottam, hogy a szarvasagancs erősebb, mint akármelyik állatnak a csontja, pl. az ember csontjánál 7x erősebb. De mitől? Milyen anyag van benne, ami miatt erősebb? És mitől függ, hogy egy izom milyen nehezen fárad el? Összefügg az erő nagyságával, amit ki tud fejteni?
2016. jún. 7. 19:23
 1/5 anonim ***** válasza:
A csont szilárdságát a Ca^2+ és Mg^2+ határozzák meg.
2016. jún. 7. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem csak a szilárdsága számít, hanem a rugalmassága is. Valamilyen szinten minden csont rugalmas, amelyik jobban, az könnyebben elviseli az erőbehatásokat is.

Egyébként a fentebb leírt példában valószínűleg a csontsűrűség is nagyobb, ezért bírja jobban a strapát.

2016. jún. 7. 20:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Ezen kívül számít még a szerkezete is.

Ha tele van rácsszerű csontlemezekkel, akkor a legerősebb.

2016. jún. 7. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:

Az izom fajtájától is függ,hogy mennyire fáradékony. Van akaratunktól független és akarattól függő mozgású izom. Van amelyik sokáig bírja a munkát, van amelyik hamarabb fárad.

A csont pedig a magnézium és kalcium mennyiségétől függ. Ezért, amikor a menopauza bekövetkezik a nőknél, nő a Ca ürítés és ezért sok a csont törés idősebb kórban. Combnyak törés, csukló törés stb.

De pl. ha valaki sztreoidokat szed, nő a Ca ürülés, és ez is okozhat töréseket. A koffein, alkohol, vese betegségek mind növelik a csonttörés kockázatát.

De pajzsmirigy problémák is ezt okoznak. D- vitamin hiány is (mivel a kettő csak együtt tud felszívódni teljesen)

Van egy úgynevezett hyper és hypoparathireózis, valamint hypocalcemiás állapot. A kalcium túlzott jelenléte, és hiánya. A parathormon a mellék pajzsmirigyben termelődik és szabályozza a szérum kalcium szintet. Befolyásolja a vese működését. És így áll össze az egész. Ha nő a vese kiválasztó működése, több Ca ürül.


Bocsánat,hogy ilyen sokat írtam, de legalább feltudtam használni amit tanultam :D

2016. jún. 16. 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Egyáltalán nem volt sok, sőt, még nyugodtan írhattál volna, legalább tanulok valamit. :)
2016. jún. 16. 20:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!