Az irányítástechnika/ iranyitaselmelet külön tudomány? Vagy pusztán alkalmazott matematika?
Ugyan olyan nagy fejezet, mint az elektronika? Vagy egyaltalan az elektronika mondható tudománynak?
Vagy megis hova helyezzem el az irányításelneletet/ iranyitastechnikat?
Köszönöm elore is a választ!
Az analóg rendszerek viselkedése és vizsgálata külön tudomány. határterületei a matematika és a digitális elektronika.
Rendszerek átfogó vizsgálatával (átviteli függvények) azok kombinációjával és összekapcsolásuk törvényszerűségeivel foglalkozik.
Nagyon sok jelenséget nem tudunk elemi részleteiben modellezni, de a rendszer szinten viszont értelmezhető összefüggéseket már igen. Ilyen pl a rendszertechnikában elterjedt fenomenologikus Ohm törvény, ami az extenzív hajtóerő és azáltala létrehozott intenzív áram közti összefüggést határozza meg. És ez lefedi a villamos Ohm törvényt, a máneses "Ohm" törvényt, az áramlástanban is használható.
A matematikánál lényegesen több, mert konkrét gyakorlati megvalósítások, elektronikai analóg modellek építésével is foglalkozik.
Ide tartozó érdekességek az "analóg" számítógépek. Pl:lőelemképző varázsdoboz, Norden bombacélzó stb.
Van jelentősége jelenleg is: az analóg számítógépes vezérlések és szabályzások sokkal zavarérzéketlenebbek mint a digitális, és így nagyon üzembiztos alkotások készíthetők belőle.
Jelenleg a formalizálás miatt a szabályzások többnyire PD, PID jellegűek (az analóg terminológiánál maradva) megvalósításuk azonban már digitális, digitalizálás után a jelek integrálását már numerikus módszerekkel végző számítógépes algoritmus dolgozik már a hagyományos kondenzátoros integrátor helyett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!