Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy 40 méter átmérőjű...

Ha egy 40 méter átmérőjű közel gömb alakú, tömör vasmeteor 120km/s sebességgel behatolna a Föld légterébe, akkor az felrobbanna még a levegőben?

Figyelt kérdés

Ha nem, akkor mi történne vele? Elégne?


Amennyiben a Csendes-Óceán közepébe esne, mekkora hullámokat gerjesztene?


2015. nov. 30. 22:55
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%

Ekkora tömegű, tömör vasgolyónak túl kevés az az alig egy másodpercnyi hőhatás az elolvadáshoz, amit a légkörben töltene. A felülete egy vékony rétegben valószínűleg megolvadna a súrlódástól, de ez különösebben nem befolyásolná magát a vastömböt. Kvázi sérülés nélkül csapódna bele a felszínbe, valószínűleg többszáz méter átmérőjű, 100-200 méter mély krátert hagyva maga után. Jó eséllyel még a földkérget is át tudná szakítani (50 km, fél másodperc), így a helyén akár még vulkán is keletkezhet. Persze ez erősen függ a becsapódás szögétől, ez a forgatókönyv a derékszöghöz közeli becsapódásra vonatkozik.


Ha mély vízbe csapódna, még a közel kilométeres magasságú hullámfront sem kizárható.

2015. dec. 1. 08:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
És egy ilyen vasmeteort nem tépne szét a levegő közegellenállásából származó erő? Illetve nem tudnák kilőni még mielőtt becsapódna?
2015. dec. 1. 13:39
 3/12 A kérdező kommentje:

Találtam egy tök hasonló kérdést, és ott azt írta az utolsó válaszoló, hogy szétszedné atomjaira.


http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..

2015. dec. 1. 13:44
 4/12 A kérdező kommentje:

"Ha mély vízbe csapódna, még a közel kilométeres magasságú hullámfront sem kizárható."


Igen, hiszen a Csendes-Óceán közepén elég mély a víz. :)


és azt nem tudod, hogy a lökéshullám (mármint a tengerben képződött hullám) milyen gyorsan haladna? Menne hangsebességgel? Illetve mekkora pusztítást okozna a társadalomban?

2015. dec. 1. 16:38
 5/12 anonim ***** válasza:

Hangsebességet nehezen érné el, annál gyorsabban pedig fizikailag sem tudna haladni a szökőár hullámfrontja. Az óránkénti 100-150 km sebesség viszont minden bizonnyal. A társadalomban nem tudom mekkora kárt okozna, de ha egy 40 méter átmérőjű, tömör vas meteor csapódna a Földbe, akkor nem kizárt, hogy az ezt követő szökőár már nem érintené az emberiséget. A hőhullám és a földrengés jóval előbb tarolna végig a Föld felszínén, és a Richter-skála szerinti 10-es erősségű földrengés majdnem biztos ilyen eseménynél.


De ha mégis érintené az emberi civilizációt az ezt követő szökőár, akkor a 2004-es Indonéziai cunami-balhét szorozd meg úgy 100-zal, és megkapod az eredményt.


Mindenesetre nagy szerencsénk, hogy a meteorok csak nagyon ritka esetben állnak tömör vasból, legtöbbször relatíve porózus szerkezetű, nagyrészt szilikáttartalmú kődarabok.

2015. dec. 1. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 A kérdező kommentje:

"annál gyorsabban pedig fizikailag sem tudna haladni a szökőár hullámfrontja."


Miért nem? Mi akadályozza meg ebben?

2015. dec. 1. 23:50
 7/12 anonim ***** válasza:
Egy anyagban (bármilyen halmazállapotúban) egy hullám frontja maximum olyan sebességgel tud terjedni, amennyi az adott anyagra jellemző közegbeli hangterjedési sebesség.
2015. dec. 2. 09:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Érdekes kérdés ... No itt egy oldal ahol kiélheted a kiváncsiságodat a különböző megadott paraméterek esetén:


[link]


Azt azért megjegyzem, hogy ekkora sebesség nem jellemző a Naprendszeren belüli égitestek, testek esetében. A legnagyobb előforduló sebesség a te általad írtnak nagyjából a fele lehet (kb 60-80 km/sec). Persze a gondolattal el lehet játszani :)

Amúgy az arizonai Barringer kráter egy nagyjából ilyen méretű vasmeteoritnak köszönheti a létét. Igaz a sebessége azért kisebb volt ...


[link]


maci

2015. dec. 2. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Tegnap 23:28...


" ...Az óránkénti 100-150 km sebesség viszont minden bizonnyal."


Egy szökőár terjedési sebessége a nyílt tengeren 800-900 km/h körüli értékű.


"A társadalomban nem tudom mekkora kárt okozna, de ha egy 40 méter átmérőjű, tömör vas meteor csapódna a Földbe, akkor nem kizárt, hogy az ezt követő szökőár már nem érintené az emberiséget."


Egy ilyen apró (igen, apró) meteorit komoly károkat tud okozni (pl ha lakott területen csapódik be), de maradjunk abban, hogy ez közel sem globális méretű. Inkább egy helyi katasztrófának nevezhetjük. Hiszen a becsapódástől mért 50-100 km távolságon túl komoly hatása nem is volna.



"A hőhullám és a földrengés jóval előbb tarolna végig a Föld felszínén, és a Richter-skála szerinti 10-es erősségű földrengés majdnem biztos ilyen eseménynél."


Mint mondtam, helyi hatása volna, de a "Föld felszíni végigtarolás" nagyon-nagyon erős túlzás!


"De ha mégis érintené az emberi civilizációt az ezt követő szökőár, akkor a 2004-es Indonéziai cunami-balhét szorozd meg úgy 100-zal, és megkapod az eredményt."


Na jó ... a kedvedért megnéztem a szimulációt. A becsapódástól mért 100 km távolságban is már "csak" 8m körüli cunami várható ilyen esetben. Ez azért messze van a 100-szoros indonéziai cunamitól...


A többi stimmel ;)

2015. dec. 2. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 A kérdező kommentje:

Köszi a kalkulátort. Viszont nem tudod, hogy mit jelent a "Distance from Impact (in km)"?


Mit írjak, hogy mennyi?

2015. dec. 2. 12:27
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!