Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi történik a szilárd anyag...

Mi történik a szilárd anyag összenyomásakor?

Figyelt kérdés

Ugyebár köztudott hogy csak a gázokat lehet összenyomni, a folyadékokat, vagy a tömör szilárd anyagot nem lehet.

De ugyebár bizonyos égitesteknél ez elég gyakori pl. neutroncsillag ahol az atom alkotórészeire esett szét, vagy ugyebár a fekete lyuk. Tehát tegyük fel hogy valamilyen módon pl. a vizet elkezdjük összenyomni ilyen borzasztó nagy erővel, akkor mi történik? Lehetséges még is csak valamilyen térfogatcsökkenést észlelni az atomok szétbomlása előtt? Továbbá menyire melegszik fel ilyenkor az anyag? Milyen reakciók, bomlási folyamatok játszódhatnak le ilyenkor?


2015. nov. 15. 15:56
 1/3 Silber ***** válasza:
100%

Köztudott, hogy csak a gázokat lehet összenyomni. Csakhogy mégkevesebben tudják, hogy ez nem igaz, ha borzalmasan nagy erővel nyomod ugyanúgy tapasztalható térfogatkontrakció. Természetesen akkor sem olyan nagy mértékű.

Nézzük csak meg a víz Rho-p diagramját:

[link]

Látható, hogy a nyomás növelésével nő a sűrűsége, ergó adott tömeg esetén csökken a térfogata.

2015. nov. 15. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Egyáltalán nem igaz, hogy a folyadékokat nem lehet összenyomni.

A mindennapi életben is, pl. a vízvezetékekben rengetegszer nyomódik össze a víz, tipikusan zárási folyamatoknál. Aztán persze jónagy lökéshullámok is lehetnek, utána meg csodákszik a laikus, hogy miért van csőtörés...


A szilárd anyagok egy teljesen más téma. Ezek is képesek összenyomódásra. Az egy kivétel, a "gumianyagok", amelyek Poisson tényezője 0,5.

2015. nov. 15. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Szilárd anyagok szerkezete sokféle lehet. Első körben lehet amorf vagy szabályos (kristályos). A szabályos szerkezet (pl. jég) nagyobb térfogatot foglal el, mint ha ugyanazon alkotók rendezetlenül helyezkednének el. összenyomáskor elsőként a szabályos szerkezet omlik össze, és vagy más szerkezet alakul ki, vagy amorffá válik az anyag. (Az más kérdés, hogy ehhez mekkora nyomás kell.)
2015. nov. 15. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!