Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » H ség a helyzeti energia?

H ség a helyzeti energia?

Figyelt kérdés
Mert attól még hogy fölviszem az objektumot a himalájára az energiája nem lesz nagyobb a testnek csak a helyzete változik.
2015. nov. 11. 16:19
 1/6 anonim ***** válasza:
De nagyobb lesz. Kérj meg valakit, hogy indítsa el az ojjektumot a hegytetőn, te meg próbáld lent megállítani.
2015. nov. 11. 16:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
És ha nem a földön vagyunk, pl az űrben ahol nincs nagy tömegű test mint a föld, de van anyag, ot ha mozog vmi változik a helyzeti En ja?
2015. nov. 11. 16:29
 3/6 anonim ***** válasza:
Ja.
2015. nov. 11. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

A helyzeti energiának nyilván akkor van értelme, ha valami tömeggel rendelkező objektumhoz képest mozgatjuk a tárgyat, s akkor is úgy, hogy a tömegközépponttól elfelé. Ha kiviszel az űrbe egy vasgolyót, és közel-távol nincs más objektum, akkor bármerre mozgathatod a golyót, nem lesz helyzeti energiája.


De azt mondd meg kérlek, hogy ha a helyzeti energia hülyeség, akkor

A) Miért kerül energiába vizet felvinni az emeletre,

B) Ha a víz lejön az emeletről, és menet közben meghajt egy generátort, akkor miért tudunk ezzel elektromos energiát termelni és mondjuk villanykörtét égetni.

Nem lehet-e mégis, hogy pusztán az a tény, hogy feljebb ment a víz, adott neki valami energiatöbbletet (ezért kell a felvitelbe energiát fektetnünk), majd a lejövetelkor ki tudtuk nyerni ezt a többletet?

2015. nov. 11. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

m*g*h


Ha változtatod a tömegét változik a helyzeti energiája. Ez egyértelmű.


A g és a h viszont kapcsolatban vannak. Ha elkezded növelni egy test földtől való távolságát akkor eleinte nő a helyzeti energiája, majd elkezd csökkenni. De itt nem olyan magasságokra kell gondolni mint a Himalája ahol még mindig kb 1G van, de még csak nem is olyanra mint amilyen magasan az ISS van, mert ott talán 0.9G a gravitációs erő

2015. nov. 12. 06:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

A helyzeti energia mindig valamilyen erőtérhez köthető. Ha van jelen erőtér, akkor értelmes beszélni helyzeti energiáról. Legyen ez akár gravitációs, villamos, vagy egyéb erőtér.


Ezenkívül a helyzeti energia mindig azzal kapcsolatos, hogy az erőtérnek potenciálja van, azaz örvénymentes. Ez persze attól is függ, hogy milyen vonatkoztatási rendszerben dolgozunk...


Mindenesetre, ha kimégy az űrbe, ahol jó közelítéssel már nincs jelen semmilyen erőtér, ott értelemszerűen a helyzeti energia fogalma is értelmét veszti.

2015. nov. 13. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!