Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan mérik meg, hogy milyen...

Hogyan mérik meg, hogy milyen magas egy hegy?

Figyelt kérdés
Például,hogyan sikerült megmérni,hogy milyen magas a Mt.Everest?

2015. nov. 3. 18:35
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Na, egy érdekes kérdés, és már előre sajnálom, hogy csak fél/negyed%még kisebb választ fogok. Már kapásból az is érdekes, hogy mit értünk egy hegy magassága alatt, és ezért a mérési módszerek is változatosak tudnak lenni, nem is feltétlenül adnak azonos eredményt.


Ugye most valahogy úgy szokás definiálni egy pont tengerszint feletti magasságát, hogy „vegyük azt a munkát, amit a gravitációs erő ellenében végzünk, amikor egy m tömegű testet mozgatunk a Balti-tenger felszínétől addig a pontig, majd ezt osszuk el m*g-vel.” (Ami egy elég hiányos definíció, mert nincs benne például, hogy mi az a g. Csak a gravitációs gyorsulást vegyük ennek, vagy az föld forgásából adódó centrifugális gyorsulást hagyjuk ki belőle? Ezek a felszín különböző pontjain más és más értékeket adnak, ugye…)


A mostani „pontos” magasság értékeket úgy mérték, hogy egyrészt GPS-szel elég jól be lehet lőni egy-egy pont helyzetét, másrészt gravitációs mérésekkel kimértek egy ekvipotenciális felületet, ami közel esik a Föld alakját közelítő forgási ellipszoidhoz, és a pontok ettől vett távolságát nevezték a pont magasságának.

[link]


Az első méréseknél ilyen [cenzúrázva, de nem is volt olyan csúnya szó…] hi-tech dolgok nem voltak, így akkoriban még teodolitokkal mértek szögeket, és utána a háromszögek szögfüggvényeivel kiszámolták az oldalak hosszát, a pontok helyzetét. Persze ez sok munka és sok hiba lehetőség, mert mire eljutnak a ténylegesen kimért például 100 méteres oldaltól egy 152 kilométerrel odébb, és 4 kilométerrel magasabban levő pontig, addig halmozódik a hiba. Ráadásul nehéz volt megközelíteni a hegyet, meg itt annyira változik a levegő sűrűsége, hogy a fénysugarak nem egyenesen mennek, így elsőre 9200 méternek mérték a hegyet.

[link]

(Amúgy a GPS is háromszögelésen alapszik, csak igen precíz.)

2015. nov. 3. 19:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ!Így már mindent értek!
2015. nov. 3. 19:13
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Még kevésbé pontos módszer, de régen azt is csinálták, hogy a hegy tetején felforraltak egy lábas vizet, beledobtak egy hőmérőt, és megnézték, hány fokon forr. Volt egy kis táblázatuk, és a vízhőmérséklet alapján szépen leolvasták a magasságot. A lényeg, hogy a légnyomás csökkenésével csökken a víz forráspontja, a légnyomás pedig a magassággal csökken. A hátránya, hogy a légnyomás az időjárással is változik, viszont egyszerű módszer volt, főleg magányos felfedezőknek. :)
2015. nov. 3. 20:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Kiegészítésül. A tengerszint feletti magasság is egy érdekes kérdés, hiszen a tenger szintje folyamatosan változik (árapály). Ezért, hogy mindenki ugyanazt értse alatta, megadnak egy pontos helyet és időpontot, ahol és amikor a tenger szintjét a kiindulási pontnak (nulla magasságnak) tekintjük. A magyar hegyek magasságát az Adriai tenger szintjéhez viszonyítják. Ez természetesen csak szakértőknek, speciális feladatok elvégzéséhez szükséges ilyen pontosan. A hétköznapokban elegendő azt mondani, a "tengerhez viszonyított"...
2015. nov. 4. 11:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!