A wifis eszközös hogyan kommunikálnak?
De, így működik, a kicsi telefon is át tud sugározni 2 falon. Amikor nem tud, amikor csak a routertől jön a jel, olyankor van az, hogy a telefonod talált egy wi-fi hálózatot, de a felkapcsolódás sosem sikerül.
Mobilhálózat, wifi, bluetooth, műholdas internet, stb. - az ilyenek mindig kétirányú kapcsolatot igényelnek. A GPS, a rádió- és tévéadás egyirányú.
Tegyük fel, hogy az okostelefon 17 dBm kimenő (EIRP) teljesítménnyel operál.
Ez 10 m-en 60 dB-t veszít (szabadteres veszteség) + a 2 fal, egyenként ~ 10 dB veszteség, összesen 80 dB veszteség, vagyis a router antennájához 17 dBm - 80 dB = -63 dBm teljesítmény jut.
Tegyük fel, hogy a router antennájának nyeresége 5 dBi, tehát a router vezetéknélküli interfészére -63 dBm + 5 dBi = -58 dBm teljesítmény jut - ez bőven elegendő a routerhez való csatlakozáshoz (Például egy TP-Link TL-WR842ND -68 dBm vételi teljesítménynél már 270 Mbps-oos adatrátával hajlandó összeálni: [link] )
Köszönöm a válaszokat, mondjuk azokat a mértékegységeket, amiket a második használt, nem nagyon ismerem xd
És a mobilnetnél a "kis" telefon egy akár 3 kilométerre lévő toronyig elér? Azt még megértem, hogy a torony jele eléri a telefont, de ha a telefonban az a kicsi antenna ekkora erővel bír, akkor nem kell félni a sugárzástól?
"És a mobilnetnél a "kis" telefon egy akár 3 kilométerre lévő toronyig elér?"
A "kis" telefon mobilhálózati kimenő teljesítménye GSM 850/900 esetén 2 W (33 dBm), GSM 1800/1900 esetén 1 W (30 dBm) - szóval erősebben sugároz mint a wifi.
Alacsonyabb frekvencián (a WIFI 2400 és 5000 MHz környékén működik, a mobil 900/1800/1900 MHz-ne) ráadásul kisebb a szabadteres veszteség, kisebb sávszélességnél (WIFI esetén 20/40/80/160 MHz, GSM 900 esetén 200 kHz) alacsonyabb a termikus zajszint is. Ha nagyobb a kimenő teljesítmény, kisebb a veszteség és kisebb a termikus zaj is, jobb kapcsolat, nagyobb hatótáv érhető el.
"de ha a telefonban az a kicsi antenna ekkora erővel bír, akkor nem kell félni a sugárzástól?"
A mobiltelefon illetve a wifi mikrohullámú sugárzással operál, aminek annyira kicsi az energiája, hogy nem ionizáló, nem rákkeltő sugárzás.
Ráadásul egészségügyi határértékeken belüli az eszközök által keltett sugárzás szintje, tehát jelenlegi ismereteink szerint nem okoz gondot.
Kis olvasni-/néznivaló:
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!