Ha a víz sűrűsége nehezebb mint a levegőé, akkor miért kisebb a párás levegő sűrűsége, mint a száraz levegőé?
hát szerintem azért, mert gáz halmazállapotban adott hőmérsékletű nyomású és térfogatú gáz sűrűsége csak a moláris tömegtől függ viz:18g/mol levegő29g/mol
folyadék halmazállapotban meg ott a hidrogénkötés ami a levegő alkotóelemeinek jó részénél csak a diszperziós kölcsönhatás, ezért van folyékony viz
remélem jól mondtam az én szakomon csak habi kémia van
Olyan nincs, hogy "sűrűség nehezebb". Olyan van, hogy a sűrűség több vagy kevesebb, esetleg azonos.
Ez az állítás ilyen formában valószínűleg nem igaz; forrást linkelhetnél, mert így el nem tudom képzelni, hogy mi a probléma. Alapjáraton véve arra kell gondolni, hogy ha köd van, akkor a levegővétel is sokkal nehezebb (asztmások nem is nagyon szeretik a ködöt), és a mozgási sebességet is kis mértékben befolyásolja (nehezebben sétálsz ködben), ez pedig azért van, mert a ködös levegő sűrűbb, mint a száraz (vagy alacsony páratartalmú) levegő.
Kérdező:
A párás levegő pusztán azért kevésbé sűrű, mint a száraz, mert a víznek mint gáznak kisebb a sűrűsége, mint a levegőnek mint gáznak.
A halmazállapot változással ugyanis a sűrűség változik.
(Ahogy ezt az első válaszoló is tömören megfogalmazta.)
"Hiszen páradús levegőben ugyanannyi levegőmolekula van, csak még hozzájön a víz."
Ez akkor lenne igaz, ha a levegő egy dobozban lenne és ezzel meg tudnád növelni a nyomását. Iskolában tanulnod kellett, hogy ideális gázok esetén ugyanazon körülmények között ugyanakkora a fajlagos térfogatuk, független az anyagi minőségüktől. Ez azt jelenti, ha te több könnyű komponenst (H2O, M=18 g/mol) viszel be a rendszerbe aminek változhat a térfogata, az ki fogja szorítani a nehezebb komponenst (nitrogén M=28 g/mol, O2 M=32 g/mol). Ha egy könnyű anyag kiszorítja a nehezebbet, akkor annak átlagos sűrűsége csökkenni fog. Ez történik akkor is, mikor a levegő vizet vesz fel.
Másfajta szemléltetés egyenleteken keresztül történhet. Ideális gázegyenlet:
pV=nRT
Átalakítjuk sűrűség számítására:
p*V=m/M*RT
p=Rho/M*RT
Rho=p*M/(R*T)
Most nézzük meg a gáz moláris tömegét. Ha ez több anyagból tevődik össze, akkor M arányos a komponensek arányával. Ezek szerint felírhatjuk, hogy:
M=x*M(N2)+y*M(O2)+z*M(H2O)
x+y+z=1
Tegyük fel, hogy kezdetben csak N2 és O2 alkotta a levegőt. Ekkor M értéke 28,84 g/mol (és Rho=1,18 g/dm^3).
Ha viszont azt feltételezzük, hogy 1% vizet tartalmazott a nitrogén rovására, úgy M értéke 28,74 g/mol (és Rho=1,175 g/dm^3).
Tehát minél több könnyű komponens (víz) van a rendszeredben, annál kisebb lesz a sűrűsége is (konstans p, T mellett).
Értem így már, köszönöm.
Viszont akkor ez felvet egy másik kérdést. Ha a levegő telített lesz, akkor a víz/páratartalom kicsapódik. Így keletkezek a felhők. A felhőket víz alkotja, és nem atomos formában, hanem apró vízcseppek formájában. Azaz ezek a kis vízcseppek már nehezebbek, mint a levegő. Akkor viszont a felhők miért nem süllyednek le a földfelszínre? Hiszen nehezebbek mint a levegő. Mégis fönt maradnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!