Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Honnan veszi az energiát a fény?

Honnan veszi az energiát a fény?

Figyelt kérdés
Ugye a semmiből nem lesz valami és forditva, nem világos nekem hogy az izzoban lévő fémszálba, mikor az elektronok mozgása a fémszálban lévő elektronokat egy magasabb pályára ugrasztják ott instabilitásuk miatt azok visszaesnek eredeti pályájukra ekkor kvantumot bocsájtanak ki, nos ez a kérdésem hogy ugye elvileg az elektronok száma nem változik a rendszerben (vagy igen? ) mivel azok egy úgymond zárt rendszerben vannak, akkor milyen anyagból vagy energiából keletkezik az a kvantum? biztos valamin nagyon elsiklottam vagy benéztem ehhez kérnék egy kis útbaigazítást... vagy valamit rosszul tudok...

2015. aug. 13. 21:21
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
Azért nem világít az izzó örökké, mert a működési hőmérsékleten a Wolfram szál lassan párolog és elvékonyodik amire rátesz egy lapáttal az hogy a bekapcsoláskor nagyon hirtelen melegszik fel ami mechanikai stresszt okoz a hőtágulás miatt, és a szál elpattan. De ha csak mondjuk fele teljesítménnyel hajtod meg az izzót és soha nem kapcsolod le akkor az élettartama a százsorosára nő.
2015. aug. 20. 11:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

> „Ez nagyon szép de akkor miért nem világít egy izzó örökké?

Ha a wolfram szálból semmi nem lép ki csak az átfojó áram kvantumjait adja le mint egy nyitott ajtó akkor miért ég el mégis ahogy minden más a világban elég.”

Elégni azért nem ég el, mert a villanykörtében nincsen oxigén, csak nemesgáz, így az égés egy feltétele nem teljesül. Másrészt ha utána nézel „ősi” izzószálaknak (Edison, Tesla,…), akkor láthatod, hogy azok igenis gyorsan, pár óra használat után is elégtek. Kicsit olyan a kérdés, mint hogy „miért nem dől össze a ház 50 év alatt, ha a kártyavár 1 napig se bírja?”

Meg mi az, hogy „minden más a világban elég”?

2015. aug. 20. 13:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 A kérdező kommentje:
Először is köszönöm a válaszokat, továbbá 4-es a zárt rendszert úgy értem hogy a hálózatról kapott elektronok nem repülnek ki az izzószálból hanem tovább mennek vissza a hálózatba, nem tudom milyen 2 mm es drótról beszélsz. Ezt jól átgondoltad? A kérdésem arra vonatkozót ezek alapján hogy amikor az elektron halad a vezetékben és a wolfram szálban az elektron mozgás hatására szintet ugrik a akkor elvileg nem történik semmi viszont mikor vissza tér eredeti állapotába akkor bocsájt ki fotont nos a fotonra voltam kíváncsi hogy az miből jön, hogy keletkezik pontosan. Akkor a foton az elektronok mozgásából adódik, ezek alapján minden világit amibe áramot vezetünk, csak azt kell megállapítani hogy mekkora áram kell hozzá illetve el kell vonni az oxigént, akkor ezek alapján egy 5 cm vastag vasrúdból is lehet izzószálat készíteni :)
2015. aug. 25. 20:17
 14/15 anonim ***** válasza:

> „nem tudom milyen 2 mm es drótról beszélsz. Ezt jól átgondoltad?”

Az akart lenni, hogy két darab, nagyságrendileg milliméter vastagságú drót köti őket a hálózatra. (Most a rotringbél átmérőjű az még belefér.) Csak ugye a „darab” szó hirtelen kimaradt, később én is láttam, hogy félreérthető. De mindegy, a gondolatmenetedet akartam cáfolni, amiben az szerepelt, hogy zárt a rendszer, illetve a fő kérdésedre akartam válaszolni, hogy természetesen a hálózatból veszi az energiát a fény.


Másrészt itt most nem az atomi pályákon ugráló elektronok adják a fényt, hanem a szilárdtest atomjainak közös elektronjai. Sokkal többféle átmenet megengedett. A volfrámszál sugárzása nem karakterisztikus, hanem fekete test sugárzás jellegű, de ezt is írták már korábban.


Harmadrészt, hogy az öt centis vasból is lehet-e fényforrást csinálni: persze csak fel kell melegíteni.

[link]

2015. aug. 25. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 A kérdező kommentje:

Ja ok, igen erre gondoltam a 5 cm fém esetén hisz ez is világit és elég nagy áram áthaladása esetén is felmelegszik. Gondolom én.

Ezt kifejtenéd "Másrészt itt most nem az atomi pályákon ugráló elektronok adják a fényt, hanem a szilárdtest atomjainak közös elektronjai." nekem úgy van a fejemben az egész hogy az áram által mozgatott elektronok mozgatják a szilárdtest atomjainak az elektronjait és azok a mozgásokkor keletkeznek a fotonok, jó látom vagy hibásan?

2015. aug. 25. 21:55
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!