Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematikailag mennyi az...

Matematikailag mennyi az esélye hogy ilyen társat találjon?

Figyelt kérdés

Egyik ismerősöm nem talál magának társat, megkértem írja le hogy milyen számára az álompasi.


15 tulajdonságot határozott meg, melyekkel a reménybeli partnerének rendelkeznie kell.


Ha Magyarországról szeretne társat találni akkor 4 842 430 férfi közül válogathat, ebben benne vannak a 80 évesek és a házasok is.


Milyen képlet alapján lehet kiszámítani hogy mennyi az esélye annak hogy egy férfiban meglegyen mindez a 15 tulajdonság? Sima valószínűség számítás?



2015. aug. 9. 12:19
 1/6 2xSü ***** válasza:
100%

Emberi, pszichológiai, szociológiai szempontból no comment kategória.


Pusztán matematikailag meg a kérdés attól függ, hogy egy-egy tulajdonságnak milyen értékkészlete van, illetve egy-egy konkrét tulajdonságértékkel a lakosság mekkora hányada rendelkezik. (Meg úgy problémát jelenthet a tulajdonságok analóg volta. Pl. ha a hosszú haj a tulajdonság, akkor hány cm-től számít valaki hosszú hajúnak, hosszú vs. rövid hajra osztjuk az embereket, vagy hosszú, közepes, rövid hármasra?)

2015. aug. 9. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Az egyszerűség kedvéért dolgozunk ezzel a 15 tényezővel.


Van mondjuk 100000 férfi aki rendelkezik 1es tulajdonsággal


Van 34567 aki rendelkezik az 1es és a 2es tulajdonsággal


Van 23456 férfi aki rendelkezik 1es, 2es, és 3as tulajdonsággal.


Így le lehet vezetni hogy mennyi az esélye annak hogy 15tulajdonság egyesüljön egy személyben?

2015. aug. 9. 12:57
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Ha pusztán a matematikát nézzük, akkor sem lehet egyértelműen megmondani, ugyanis az egyes tulajdonságok a gyakorisága a legritkább esetben azonos. Csak egy példa: ő mondjuk vörös hajú pasit szeretne magának. Ha véletlenszerűen kiválasztunk egy pasit, mennyi a valószínűsége, hogy vörös lesz? Nehéz megmondani, ugyanis az egyes hajszínek gyakorisága más és más. Nagyon torz eredményhez vezetne, ha azt mondanánk, hogy van 4 hajszín: fekete, barna, szőke, vörös, akkor ennek alaján 25%, hogy a találomra kiválasztott fiú vörös hajú lesz. Ez iszonyatosan fals eredményt ad.

De ha sikerülne meghatározni, hogy az egyes meghatározott tulajdionságoknak külön-külön mekkora a gyakorisága, azokat - ha százalékban vannak kifejezve - százzal osztva, majd egymással összeszorozva, és végül százzal beszorozva megkapnánk, hogy mekkora a valószínűsége, hogy egy véletlenszerűen kiválasztott egyed mindegyik tulajdonsággal bír.

De ez is csak akkor működik, ha az egyes tulajdonságok nem függnek egymástól.


Ami meg a dolog pszichológiáját illeti: oké, ez alapján, ha minden adat ismert, ki lehet számolni ezt a valószínűséget. De semmi garancia nincs rá, hogy az ezek alapján megfelelő egyén más tekintetben is alkalmas lenne társnak. Továbbá azt sem tudjuk, hogy vajon ő megfelel-e a kiszemeltje kritériumainak?

Na meg ez már tényleg pszichológia: a szerelem nem egy kritériumrendszeren múlik. Egyetlen igazi kritériumnak kell, hogy megfeleljen mindkét fél: mégpedig annak, hogy szeressék egymást.

2015. aug. 9. 13:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Még arra is jó odafigyelni, hogy a tulajdonságok között ne legyenek (majdnem) ellentétesek, mert ez könnyen vezethet az üres halmazhoz.

Nem olyanra gondolok, hogy 29 évesnél idősebb, de 30-nál fiatalabb... :D

hanem pl. barna hajú és kék szemű, vagy "macsó" és érzelmes, érzékeny stb. - tudod mire célzok.

Valójában az is sokat számít, hogy mennyire ismerkedik, jár társaságba, mekkora az ismeretségi köre, stb.

És a legfontosabb: fogadni mernék, ha megtalálja az igazit, az legfeljebb 8-10 kritériumnak fog megfelelni! :D

2015. aug. 9. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"Matematikailag mennyi az esélye hogy ilyen társat találjon?"


Van 15 tulajdonság, és van kb. 4,5 millió ember, aki szóba jöhet. Ha ki akarjuk választani azt a személyt, amelyikre mindegyik tulajdonság illik, akkor először halmazba kell sorolni mind a 4,5 millió személyt.

Mivel a személyek a 15 tulajdonság akármelyikével rendelkezhetnek, ezért jó sok halmaz lesz.

Aztán akire mindegyik tulajdonság illik, az a megfelelő személy.

Utána a megfelelő személyek számát osztjuk 4,5 millióval, és megszorozzuk 100-zal. Eredménynek megkapjuk, hogy a 4,5 millió személy hány %-a felel meg a követelményeknek, és ha tudjuk, hogy a teljes létszámól hány % a megfelelő, akkor meg tudjuk állapítani azt is, hogy mekkora az esélye, hogy találomra ilyen embert választ ki.


Amúgy egyszerűbb lenen a dolga, ha nem találgatna, hanem felmenne egy társkereső oldalra, és ott próbálkozna. Ráadásul egyáltalán nem biztos, hogy létezik olyan személy, akire mindegyik tulajdonság illik.

2015. aug. 9. 17:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Hogy matematikailag miért nem lehet meghatározni ezt a - mondjuk - valószínűségi százalékot, azt fentebb több szempontból megvilágították. Na de ha megtudnánk ezt a számot, ez mit segítene az ismerősödön? Boldogabb lenne, ha mondjuk 10% lenne, mintha mondjuk egy a millióhoz? Miként cselekedne ennek tudatában?

Azaz a hölgy szempontjából a válasz (legyen bármilyen pontos) teljesen használhatatlan.

Más. Kezdem érteni, miért nem talál társat. Egy élet társa nem cipő, ahol megmondjuk a méretet, meg néhány szempontot, és válogatunk, próbálgatunk. A társ egy ember saját akarattal, saját életvitellel, saját gondolatkörrel, saját igényrendszerrel. Azt lehet, hogy kedveled a sötét hajút, kék szeműt, soványat vagy izmosat, de az emberi tulajdonságait a kapcsolatban ismered meg, sőt, alakítod, és alakít ő is. És ha ez az alakítás, összeszokás összeegyeztethetetlen igényrendszerrel találkozik, akkor nincs tovább. Ha megtalálják az összeegyeztetés módját, akkor van tovább. Mindaddig, míg az egyeztetés megy. Utána jön a válás. Társat szempontok alapján nem lehet találni. Felületes testi tulajdonságok lehetnek elsődleges szűrők, utána a kapcsolatteremtő képesség a döntő. Lehetséges, hogy ismerősödnek ez a gyengéje. Ebben nem lehet tanácsot adni. Talán több magába nézés, több empátia. De mindenki másképp csinálja. És mindenképpen önmaga.

2015. aug. 9. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!