Miért fagy meg előbb a meleg víz mint a hideg?
Ha a víz teljes nyugalomban van (amit házilag nemigen lehet elérni), akkor akár még -14 fokon is folyékony marad. Volt már olyan kísérlet, hogy a -10 fokos vizet melegítettek és melegítés hatására fagyott meg, mert megszünt a nyugalmi állapot.
Amúgy a dolog nyitja a vízmolekulák dipólus volta miatti kétféle rácselrendezésben van. Az energiaállapotokat felírva a két görbe szummája 4 fokon ad minimumot.
"Ha a víz teljes nyugalomban van (amit házilag nemigen lehet elérni), "
A teljes nyugalom ebben az esetben mit jelent?
(Nem tanultuk fizikából még)
A kérdezőnek igaza van, a jelenséget több módszerrel is vizsgálták és mindegyikre van tudományos magyarázat.
Mélyhűtő:
előfordulhat, hogy meleg vízbôl hamarabb készíthető jégkocka, mint hidegből. Ez úgy érhető el, hogy a vízzel teli jégkockatartót jeges vagy zúzmarás felületre tesszük. A zúzmara amúgy jó hőszigetelő. A meleg; kissé megolvasztja az edény alatti jeget, ami megkönnyíti az edény és a hideg felület közötti hőátadást. A jégkockatartóból és a vízből így gyorsabban áramlik ki a hő, és ennek hatása többet nyom a latba annál, hogy nagyobb hőmennyiséget kell elszállítani. Ha az edényt felfüggesztjük vagy száraz felületre tesszük, a meleg víz nem használ.
A szabadban:
a jelenséget amúgy évszázadok óta ismerik az állattartók hisz gyakran az istállókban is fagypont alá süllyed a hőmérséklet a kemény fagyok idején. De a disznóvágáskor kikészített vödörnyi melegvíz is hamarabb megfagy, mint a hidegvíz, főleg ha szeles az idő.
A nyugalomban lévő víz rossz hővezető, ezért a víz tetején az edény oldala mentén keletkezik jég. Ha a kezdeti hőmérséklet 5-10 C fok körüli, belül nagyon lassú a lehűlés; a fent úszó jég még a szokásos keveredést is gátolja. A belső, melegebb víz nem érintkezhet a hideg vödörrel, és nem adhatja át energiáját a külvilágnak.
Ha a kezdeti hőmérséklet 40 C fok körül van, erős keveredés indul meg azelőtt, hogy a fagyás megkezdődne. A vödör oldalfala mentén a lehűlt víz erőteljesen áramlik lefelé, mert a 40 fokról lehűlt víz sűrűsége jóval nagyobb mint a belső melegebb rétegé. A felfelé áramlás a középső térben történik. Így a teljes tömeg gyorsan és egyenletesen lehűl. Bár a jégképzôdés később indul meg, az a víz, amely kezdetben meleg volt, hamarabb szilárdul meg teljesen, mint a hideg.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!