Miért fagy meg előbb a meleg víz, mint a hideg víz?
Ha valaki figyelmesen elolvassa a Mpemba-paradoxont, akkor észreveheti, hogy NEM az egész vízmennyiség megfagyásáról beszél, ez csak alapos félreértelmezése a dolognak.
A jelenség alatt azt kell érteni, hogy azonos mennyiségű hideg (4 fokos) és meleg (10 fokos) vizet egyformán hűtve a melegebb vízben hamarabb MEGKEZDŐDIK a jegesedés, azaz megjelenik venne jég. De a teljes vízmennyiség megfagyása bizony a hidegebb vízben zajlik le hamarabb.
Azért az energia megmaradás törvényét ne akarjuk már becsapni, mert úgysem fog sikerülni - bármilyen érdekes és izgalmas dolog is lenne. :-)
Pedro
* venne = benne (bocs)
Az viszont igaz,hogy a jelenséget nem igazán tudjuk megmagyarázni, csak különböző elméletek vannak, de bizonyítani még egyiket sem sikerült - ami persze még nem jelenti, hogy valamelyikük ne lehetne helytálló.
Pedro
"Ha valaki figyelmesen elolvassa a Mpemba-paradoxont, akkor észreveheti, hogy NEM az egész vízmennyiség megfagyásáról beszél"
Én sok helyen olvastam már róla és mindenhol a teljes mennyiség megfagyásáról beszélt, de persze tévedhet akárki.
"Azért az energia megmaradás törvényét ne akarjuk már becsapni, mert úgysem fog sikerülni - bármilyen érdekes és izgalmas dolog is lenne. :-)"
Milyen energiamegmaradást cáfolna ha előbb fagyna meg a meleg mint a hideg? Ezt nem értem. Pláne, hogy Mpemba-paradoxon csak nyílt rendszerekben működik így viszonylag nehéz is az energiamegmaradással számolni.
"Milyen energiamegmaradást cáfolna ha előbb fagyna meg a meleg mint a hideg?"
A meleg víznek több energiája van, mint a hidegnek. Hűlés közben óhatatlanul átmegy azon az energiaállapoton, amelyen a hidegebb víz régebben tartózkodott. Ekkor (tehát valamennyi idő elteltével) a melegebb víz abban az állapotban lesz, mint amiben a hideg azt megelőzően volt. De közben a hideg is tovább hűlt... Amennyiben az egyéb feltételek (tehát a két víztömeg, a külső hőmérséklet, páratartalom, stb.) megegyeznek, a hidegebb víz MINDIG egy kör előnyben lesz.
Érdemes utána nézni, a Mpemba-paradoxont gyakran értelmezik félre, néha még egyébként hozzáértő emberek is. A paradoxon arról szól, hogy ha magasabb hőfokról hűtünk UGYANANNYI vizet, mint alacsonyabbról, akkor az előzőben hamarabb MEGINDUL a jegesedés - nem pedig hamarabb lezajlik. Nagyon nagy különbség!
A paradoxon félreértelmezésére az ad lehetőséget, hogy ha a magasabb hőfokú víz jóval kevesebb, mint a hidegebb, akkor valóban előbb megfagyhat a KEVESEBB meleg víz, mint a több hideg. De ez nem egyforma körülmények között végzett kísérlet - tehát NEM ELFOGADHATÓ!!!
De (ismét mondom) azt valóban el kell ismerni, hogy a korai jegesedési folyamatra még nincs elfogadható magyarázatunk.
Pedro
Pedro: Bocs, tényleg nem kötözködni akarok, de még mindig nem értem, hogy az energiamegmaradásnak mi köze egy fizikai folyamat gyorsaságához.
A következő meg végképp nem kötözködés, de érdekelne egy cikk vagy ilyesmi erről, hogy a jegesedés indul csak meg hamarabb, mert tényleg jó pár helyen olvastam már a dologról, de erről sehol nem hallottam, hogy csak a jegesedés indul meg hamarabb, a teljes fagyás nem.
Amit bevallom nem is értek, hisz ha egy része megfagy, akkor egy x térfogatnyi vízre mégiscsak igaz, hogy teljes egészében hamarabb fagyott meg mint ugyanannyi térfogatú, hidegebb víz... és akkor az kis térfogatnyi víz ellentmond az energiamegmaradás törvényének?
"A meleg víznek több energiája van, mint a hidegnek. Hűlés közben óhatatlanul átmegy azon az energiaállapoton, amelyen a hidegebb víz régebben tartózkodott. Ekkor (tehát valamennyi idő elteltével) a melegebb víz abban az állapotban lesz, mint amiben a hideg azt megelőzően volt. De közben a hideg is tovább hűlt... Amennyiben az egyéb feltételek (tehát a két víztömeg, a külső hőmérséklet, páratartalom, stb.) megegyeznek, a hidegebb víz MINDIG egy kör előnyben lesz."
A teknős is valahogy így győzte le gyors-lábú Achilleuszt, nem? :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!