Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért fagy meg előbb a meleg...

Miért fagy meg előbb a meleg víz, mint a hideg víz?

Figyelt kérdés
2011. aug. 4. 11:00
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
26%
Ezt honnan veszed? :)
2011. aug. 4. 11:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
52%
Ezt már párszor kitárgyaltuk, ez csak bizonyos körülmények között igaz, és fogalmuk sincs a tudósoknak a magyarázatról. Ergo teljesen valószínűtlen, hogy innen valaki fogja neked megmondani az okát
2011. aug. 4. 11:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 Sajtoskifli ***** válasza:
100%
Akit érdekel, ezt hívják Mpemba-paradoxonnak. Itt írnak róla : [link]
2011. aug. 4. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
75%
Nem lehet, hogy azért fagy meg előbb, mert a meleg vízben a részecskék gyorsabban mozognak, így többször vannak távol egymástól, mint a hideg vízben, ezért kevésbé melegítik egymást, vagyis külön-külön előbb hűlnek le, mint a hideg víz lassabb molekulái.
2011. aug. 4. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
100%

Ha valaki figyelmesen elolvassa a Mpemba-paradoxont, akkor észreveheti, hogy NEM az egész vízmennyiség megfagyásáról beszél, ez csak alapos félreértelmezése a dolognak.


A jelenség alatt azt kell érteni, hogy azonos mennyiségű hideg (4 fokos) és meleg (10 fokos) vizet egyformán hűtve a melegebb vízben hamarabb MEGKEZDŐDIK a jegesedés, azaz megjelenik venne jég. De a teljes vízmennyiség megfagyása bizony a hidegebb vízben zajlik le hamarabb.


Azért az energia megmaradás törvényét ne akarjuk már becsapni, mert úgysem fog sikerülni - bármilyen érdekes és izgalmas dolog is lenne. :-)


Pedro

2011. aug. 4. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

* venne = benne (bocs)


Az viszont igaz,hogy a jelenséget nem igazán tudjuk megmagyarázni, csak különböző elméletek vannak, de bizonyítani még egyiket sem sikerült - ami persze még nem jelenti, hogy valamelyikük ne lehetne helytálló.


Pedro

2011. aug. 4. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:

"Ha valaki figyelmesen elolvassa a Mpemba-paradoxont, akkor észreveheti, hogy NEM az egész vízmennyiség megfagyásáról beszél"


Én sok helyen olvastam már róla és mindenhol a teljes mennyiség megfagyásáról beszélt, de persze tévedhet akárki.


"Azért az energia megmaradás törvényét ne akarjuk már becsapni, mert úgysem fog sikerülni - bármilyen érdekes és izgalmas dolog is lenne. :-)"


Milyen energiamegmaradást cáfolna ha előbb fagyna meg a meleg mint a hideg? Ezt nem értem. Pláne, hogy Mpemba-paradoxon csak nyílt rendszerekben működik így viszonylag nehéz is az energiamegmaradással számolni.

2011. aug. 4. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:

"Milyen energiamegmaradást cáfolna ha előbb fagyna meg a meleg mint a hideg?"

A meleg víznek több energiája van, mint a hidegnek. Hűlés közben óhatatlanul átmegy azon az energiaállapoton, amelyen a hidegebb víz régebben tartózkodott. Ekkor (tehát valamennyi idő elteltével) a melegebb víz abban az állapotban lesz, mint amiben a hideg azt megelőzően volt. De közben a hideg is tovább hűlt... Amennyiben az egyéb feltételek (tehát a két víztömeg, a külső hőmérséklet, páratartalom, stb.) megegyeznek, a hidegebb víz MINDIG egy kör előnyben lesz.


Érdemes utána nézni, a Mpemba-paradoxont gyakran értelmezik félre, néha még egyébként hozzáértő emberek is. A paradoxon arról szól, hogy ha magasabb hőfokról hűtünk UGYANANNYI vizet, mint alacsonyabbról, akkor az előzőben hamarabb MEGINDUL a jegesedés - nem pedig hamarabb lezajlik. Nagyon nagy különbség!


A paradoxon félreértelmezésére az ad lehetőséget, hogy ha a magasabb hőfokú víz jóval kevesebb, mint a hidegebb, akkor valóban előbb megfagyhat a KEVESEBB meleg víz, mint a több hideg. De ez nem egyforma körülmények között végzett kísérlet - tehát NEM ELFOGADHATÓ!!!


De (ismét mondom) azt valóban el kell ismerni, hogy a korai jegesedési folyamatra még nincs elfogadható magyarázatunk.


Pedro

2011. aug. 4. 13:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim ***** válasza:

Pedro: Bocs, tényleg nem kötözködni akarok, de még mindig nem értem, hogy az energiamegmaradásnak mi köze egy fizikai folyamat gyorsaságához.


A következő meg végképp nem kötözködés, de érdekelne egy cikk vagy ilyesmi erről, hogy a jegesedés indul csak meg hamarabb, mert tényleg jó pár helyen olvastam már a dologról, de erről sehol nem hallottam, hogy csak a jegesedés indul meg hamarabb, a teljes fagyás nem.


Amit bevallom nem is értek, hisz ha egy része megfagy, akkor egy x térfogatnyi vízre mégiscsak igaz, hogy teljes egészében hamarabb fagyott meg mint ugyanannyi térfogatú, hidegebb víz... és akkor az kis térfogatnyi víz ellentmond az energiamegmaradás törvényének?

2011. aug. 4. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:

"A meleg víznek több energiája van, mint a hidegnek. Hűlés közben óhatatlanul átmegy azon az energiaállapoton, amelyen a hidegebb víz régebben tartózkodott. Ekkor (tehát valamennyi idő elteltével) a melegebb víz abban az állapotban lesz, mint amiben a hideg azt megelőzően volt. De közben a hideg is tovább hűlt... Amennyiben az egyéb feltételek (tehát a két víztömeg, a külső hőmérséklet, páratartalom, stb.) megegyeznek, a hidegebb víz MINDIG egy kör előnyben lesz."


A teknős is valahogy így győzte le gyors-lábú Achilleuszt, nem? :)

2011. aug. 4. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!