Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ásványtisztítás oxálsavval?

EagleHUN kérdése:

Ásványtisztítás oxálsavval?

Figyelt kérdés

Sziasztok, Recsken gyűjtöttem be olyan ásvány "összletet", ami Baritot, kvarcot és kalcitot is tartalmaz. Több fórumon is olvastam hogy a Barit (CaSO4) a kalcitos szennyeződés közül oxálsavas maratással kiszabadítható (azt elvileg nem bántja) ahogy a kvarcot sem fogja bántani.

Nem vagyok teljesen kezdő ásványgyűjtő de ezt a módszert még nem próbáltam.

Tehát a cél szép barit és kvarc kristályok egymáson, kalcitos földes szennyeződések nélkül.

Akinek van ilyesmiben tapasztalata csak az írjon, esetleg kémiához értők is adhatnak tanácsokat.

(De nem a biztonságról tudom hogy az oxálsav mérgező és mar is, kesztyű szemüveg stb...)



2015. júl. 7. 17:07
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem a sósav is jó, mert CaSO4-t nem oldja és a kvarcot sem
2015. júl. 7. 17:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
100%

Van egy apró probléma. A barit az BaSO4, a CaSO4 az anhidrit. Na most ha anhidrited van, azt ne nagyon savazgasd, mert kicsit azért oldják a savak, és ha huzamosabb ideig savazgatod, akkor nem lesznek rendesek meg a kristályélek stb. A barit jobban bírja, azt nyugodtan lehet sósavval is kínozni, sőt ha csak kalcitot kell eltávolítani, akkor még az ecetsav is elegendő. Savazásnál viszont fontos szempont, hogy előtte néhány órára áztasd vízbe az ásványt, utána mehet a savba, savazás végeztével megint néhány óra víz.

Amúgy Recsken hol gyűjtötted a darabot? Rm48? Ott volt barit, de kalcit nem igazán.

2015. júl. 9. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Ok bocs elírtam a kérdésben BaSO4 ről van szó tehát barit-ról. (És nem anhidritről vagy Gipszről, ha van is benne attól szabadulnék. :)

Egyébként Parádfürdő Fehér kőnél gyűjtöttem.

[link]

2015. júl. 9. 17:14
 4/6 A kérdező kommentje:

Az iménti weblapon a barit -ra kattintva az ásványlistában előjönnek olyan képek amik nagyon hasonlóak azokhoz amit én is gyűjtöttem, azaz barit-kvarc (vasoxidok)...


"

A Fehér-kő kőzete oligocén korú vulkanizmus terméke, lávapadokból, lepelképződményekből áll, tehát rétegvulkáni felépítésű. Erőteljes hidrotermális lebontáson ment át, kovásodással, kaolinosodással. A kovásodást fakóérc és pirit kíséri, az üregekben, repedésekben fenn-nőtt kvarc, barit jelenik meg. Az ásványgyűjtők szempontjából a Fehér-kő oldalán (elsősorban az Egyesség-táró felett) megjelenő kvarcos-baritos-telérkőzetei érdekesek, melyekben a fakóérc mállástermékei (főleg réz-arzenátok, karbonátok) igen változatos ásványegyüttest hoztak létre.

"

2015. júl. 9. 17:26
 5/6 anonim ***** válasza:
Ja érten, hát a vasoxidokkal nehezebb a helyzet. Ismerem jól a helyet, a lelőhely fotói között néhány darabomról van ott fotó :) (bár engem a másodlagosak jobban megfognak onnan) Hát én nem próbáltam ezeket még oxálsavazni, se sósavazni, mert végül találtam olyat, amit nem kell. Szerintem sósav elég lesz, de nem 20 perces munka. Tehát ahogy korábban írtam küldd el plancsizni. Utána tedd be sósavba, lehetőleg 30%-osba. Ebben akár napokig is hagyhatod. Néha nézz rá, cseréld a savat, mert hamar "kimerülhet". Idő után el kell tűnnie a vasoxidos bevonatnak. Ha végeztél mehet megint fürdeni. Oxálsavval ugyanez az eljárás.
2015. júl. 9. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Csak egy oldalt találtam ami még rajtad kívül megnyugtatott, hogy savak sem oldják:

[link]


Most már nyugodtabban állok neki sósavval is, már jól kiáztak vízben. :)

2015. júl. 19. 11:32

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!