Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egykarú emelőnél igaz e az...

Egykarú emelőnél igaz e az állítás?

Figyelt kérdés

Amennyiben van egy egykarú emelőm 100 cm hosszú és a vége alá teszek egy 50 tonnás palackemelőt és elkezdem emelni akkor 50 cm 100 tonnát 25 cm-nél 200 tonnát 12,5 cm-nél 400 tonnát tudnék megemelni?

Csatoltam volna képet de nem láttam rá lehetőséget...



#emelő #egykarú #egyoldalú emelő
2015. jún. 12. 17:15
 1/6 anonim ***** válasza:

Elvileg igaz, de miből van az egykarú emelőd hogy nem görbül, törik el?

Valami földönkívüli anyagból?

2015. jún. 12. 18:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
Sőt, ha van elég sok csigád és fogaskereked, amik elszakíthatatlan és eltörhetetlen anyagból vannak, akkor a kötelet meghúzva akár egy felhőkarcolót is puszta kézzel fel tudnál emelni!
2015. jún. 12. 18:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
Igen, viszont én csak olyan 150 tonnát szeretnék olyan 3 cm hosszan gondolom egy komolyabb I vasgerenda csak kibírná a terhelést, vagy van valamilyen táblázat hogy ezek mit bírnak?
2015. jún. 12. 20:47
 4/6 anonim ***** válasza:

"gondolom egy komolyabb I vasgerenda csak kibírná a terhelést, vagy van valamilyen táblázat hogy ezek mit bírnak?" - biztos van. A gerendával az a baj, hogy a tömör fémeknek a szálszerkezetük van (a fához hasonló, csak sokkal kisebb szálak), ezért könnyen hajlanak. Emiatt "találták fel"* a traverzes jellegű szerkezeteket, ahol kereszt/átlós irányú erősítések vannak, neked is valami ilyen kéne.


(*Úgy értve, hogy lemásolták a természet ilyen jellegű struktúráit, pl. csontszerkezet.)

2015. jún. 12. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

A vas szelvényt a Navier-képlettel lehet számolni. Szabványos I tartók adatai táblázatokban megtalálhatók, mint pl. másodrendű nyomaték, stb. A megengedett feszültség szintén táblázatból, anyagminőségtől függően.


Már csak a nyomaték kell, a veszélyes keresztmetszetben. Ha ez megvan akkor a Navier-formulából kiszámítod hogy hányas I-tartó kell.


Persze konstrukciós oldalról több kérdés felmerül. Az egykarú emelőt ilyen terhelésekkel nem alkalmazzák. Másrészt feltételezni kell hogy a terhelés pontszerű. Ez jól működik akkor, ha pl. egy gép villanymotorát akarod megemelni pajszerrel, ékszíjcsere miatt.


Présgépeknél tipikusan hidraulikus rendszert alkalmaznak. Jól vezérelhető, rengeteg konstrukciós megoldási lehetőséggel. Ha pusztán mechanikusan akarod csinálni, akkor csigahajtást tudok még javasolni, felvonó berendezések tipikusan ilyenek.


Vagy nem tudom, mit akarsz emelni, ha monjuk kocsit, akkor ahhoz van emelő. BMW-sek tudnak kb. 3 tonnát.

2015. jún. 13. 01:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Nos nekem van egy 50 tonnás palackemelőm, a munkámhoz használtam eddig is, van hozzá egy keretem és a vékonyabb vasakat gyönyörűen tudtam formálni (kovács vagyok) viszont a nagyobbakhoz kevésnek tűnik. Nagy összeget nem szeretnék belerakni viszont maradék anyagaim vannak I gerenda stb... gondoltam így el tudnék érni egy 150-200 tonnás nyomást max olyan 3 cm kell nyomni...
2015. jún. 13. 12:32

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!