Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki felvilágosítana? Mi a...

Valaki felvilágosítana? Mi a Villamos áram és mi a feszültség?

Figyelt kérdés

Arrol lenne szó ,hogy:

Az áram - a vezető keresztmetszetén áthaladó töltések száma .

Az áramerősség (jele: I): A keresztmetszeten áthaladó összes töltésmennyiség és a közben eltelt idő hányadosával jellemzett fizikai mennyiség.


Feszültség - Elektromos mezőben két pont között az elektromos feszültség (villamos feszültség) megadja, hogy mennyi munkát végez a mező egységnyi töltésen, míg a töltés az egyik pontból elmozdul a másikba.

Ha egy elektromos mező két pontja között (ami így egy áramkört alkot) eltér az elektromos potenciál, ezt nevezik elektromos potenciálkülönbségnek.


Ez oké.

De akkor most valaki elmagyarázná ,hogy ha a töltés a vezető keresztmetszetén halad át akkor hogy haladha a másik irányba?

Vagyis ugy gondolom , hogy van a vezető az áram a keresztmetszetén áthaladó töltések száma a feszültség a töltések áramlása egyik irányból a másikba .


Mi a feszültség (U)?



Villamos áramkörben két tetszőlegesen kiválasztott pont közötti potenciálkülönbséget feszültségnek nevezzük.

A villamos feszültség jele U,

SI-mértékegysége a volt (V). ([Alessandro Volta]? olasz fizikus után)

Kiszámításának képlete: 1 Volt = 1 joule / coulomb


Azt a munkát jelöli, melyet akkor kapunk, ha 1C (coulomb) töltést viszünk át egyik helyről a másikra. Ha „potenciálkülönbség” vagy a „feszültség” kifejezésről beszélünk, azt jelzi, hogy van két pont, amelyek között a feszültség fennáll vagy mérhető (áramkör).

Amennyiben az áramkör pólusainak jellege (pozitív vagy negatív) nem változik egyenfeszültségről (DC), ha megadott frekvencia szerint váltakozik, váltakozó vagy váltófeszültségről (AC) beszélünk.


Akkor most egyszerre halad a keresztmetszetén is és a hosszán is?



2015. jún. 7. 22:13
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

CsaK 1-2 pont:

Akkor most egyszerre halad a keresztmetszetén is és a hosszán is?


Ha a vízvetetéket nézzük, a víz folyik az az áram. Ha megnyitod a csapot akkor mérheted hogy mennyi folyik ki a lyukon. Tehát a keresztmetszeten pl 5liter/perc folyik. (coulomd/sec az áramnál). Ugye ha kiengedsz ennyi vizet, nem csak a csapon fog kifolyni, hanem az egész vezetéken keresztül folyik utána, tehát a hosszon is folyik.


Ha a nyomás nagyobb a rendszerben (ugye a rendszernek van egy ellenállása), akkor 1 perc alatt több víz fog folyni. Tehát a nyomás megfelel a feszültségnek.


A feszültséget mint potenciálkülönbséget fel lehet úgy is fogni mint a buditartálynál a magasságot. Mindnél nagyobb a magasságkülönbség a budi és a tartály közt, annál nagyobb a hidrosztatikai nyomás, jobban esik a víz. (nagyobb a fesz)

2015. jún. 7. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
Leegyszerűsítve csakis, hogy megértsd hadd vegyem elő a hidraulika és az elektromosság közötti analógiát. Az áram a víz (ami általában minden más folyadék csak nem víz, de nem lényeges) és a feszültség a nyomás. Legyen a rendszered egy szivattyú és a hozzá kötött slag. Tegyük fel, hogy a slagban van víz. Ha a szivattyú ki van kapcsolva a slagban levő vízzel nem történik semmi. Azonban ha a szivattyút bekapcsolod, nyomás keletkezik a slagban és annak függvényében, hogy a szivattyú "szívja" vagy "nyomja" a vizet, a víz el fog mozdulni egy irányba. Ha csupán szívás vagy nyomás van akkor a víz az egyenáramhoz hasonlóan az egyik irányba fog elmozdulni, ha pedig ez a "szívás-nyomás" állandóan váltja egymást akkor a víz is váltogatja az irányát a váltóáramhoz hasonlóan.
2015. jún. 7. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:

A feszültség a villamos tér munkavégző képessége. Az a potenciálkülönbség fogja az elektronokat áthajtani a vezetőn, mondjuk annak egy keresztmetszetén. Ha váltakozó feszültségről van szó, akkor ugye változik az elektronok "sebessége", néha állnak, tehát van, hogy semmilyen munkát nem végez rajta a tér, de olyankor a feszültség is nulla a polaritás váltáskor, tehát nincs ellentmondás. Ilyen esetben a pillanatnyi feszültség folyamatosan változik egy szinusz függvény szerint.


Azért van két ilyen külön mennyiség, mert az egyikből nem következik egyértelműen a másik. Hiába van mondjuk 5V feszültség két pont között, a meginduló áram erőssége függ az ohmos ellenállástól (vagy reaktanciától). Olyan, mint a vízvezeték. A víznyomás (feszültség) az két pont közötti nyomáskülönbség. Ez határozza meg, hogy egy adott csőszakasz keresztmetszetén másodpercenként mennyi víz folyik át. Ilyenkor a nyomás munkát végez a víz részecskéin. Maga az átfolyó víz mennyisége viszont függ a cső vastagságától, vagy hogy a csap a végén mennyire van nyitva, stb.

2015. jún. 7. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:
Na az első válaszoló megelőzött...amire bepötyögtem a vizes cuccot arra az első válasz felkerült.
2015. jún. 7. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Én is azt hittem, hogy az első leszek. :D (#3)
2015. jún. 7. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
A villamosok gyorsak.:)
2015. jún. 7. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
Természetesen a hosszán is áthalad, ha egyszer a keresztmetszetén áthalad. Csak éppen egyenáramnál (egyenfeszültségnél)a negatív pólusról elinduló elektron ténylegesen végighalad a vezetőn, míg elér a pozitív pólushoz, de váltakozó feszültségnél az elektronok csak ide-oda rezegnek, azaz egy kiválasztott elektron praktikusan soha nem megy végig a vezetőn, csak egy adott keresztmetszet egyik oldaláról a másikig "rezeg". Való igaz, hogy a víz áramlása, mint analógia szemléletes. A vízesésnél a magaslati pont távolsága a vízesés alsó pontjától felel meg a feszültség nagyságának. A lezúduló víz mennyisége, meg az áram erősségének. Lehet kis sugárban lecsorduló víz, meg Niagara mennyiségű is.
2015. jún. 7. 22:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:

Tehát ha 5 töltés egy sec alatt akkor amper folyik rajta át?

De a feszültség még mindig nem világos hogy mi történik az (pl.)elektronokal feszültség alatt.

2015. jún. 7. 22:57
 9/16 A kérdező kommentje:
Tehát ha 5 töltés egy sec alatt akkor 5 amper folyik rajta át?
2015. jún. 7. 22:57
 10/16 anonim ***** válasza:

"De a feszültség még mindig nem világos"


Az egy külön történet, hogy mi is az elektromos tér. Elég jól ismerjük, tudjuk,hogy hatással van a töltött részecskékre, de hogy ez hogy is működik, csak elméletek vannak. Olyan mint a gravitáció, azt is elég jól ismerjük, de még mindig megy a vita és a kutatás, hogy valójában mi is az.

2015. jún. 7. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!