Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a "semmi" és a...

Mi a különbség a "semmi" és a "semmi" között? Melyikből keletkezett az univerzumunk? Melyik fluktuál? (és egyéb kérdések a semmivel kapcsolatban).

Figyelt kérdés

Hosszú lesz, aki ért az ilyen dolgokhoz, az kérem olvassa végig. Köszönöm.


Két fajta semmi van. Az egyik a "semmi", tehát az a semmi, ahol még maga a semmi sincs, azaz gyakorlatilag nincs is értelme magnak a dolognak, a másik pedig a "létező semmi". Mondok egy példát. Vegyünk egy teljesen üres dobozt, amiben nincs semmi. És most gondoljunk arra, hogy mi van az univerzum határán túl. Mind a dobozban, mind az univerzum határán túl a "semmi" van, mégis, az egyik "látható semmi", a másik "értelmetlen semmi", azaz az univerzum határán túl semmi sincs, még maga a semmi sem. Egyszerűen nincs. Még maga az üresség sincs. Viszont a dobozban van semmi, azaz van üresség.


Tehát az egyik semmi látható, és "érzékelhető semmi", míg a másik nem is érzékelhető, "nemlétező semmi".


És akkor itt rátérnék az ebből következő kérdéseimre. Ha a semmi fluktuál, akkor melyik semmi fluktuál? Mert hallottam dokumentumfilmben, és egy tanultabb illető is mondta nekem, hogy olyan hogy semmi, nem létezik. A térben amiben vagyunk, mindig van valami, mert kvark és antikvarkpárok keletkeznek, és semmisülnek meg mindenhol. Jó, nem biztos hogy ezeket a részecskét mondta, de gondolom tudjátok miről beszélek. Ez viszont azt jelenti, hogy mondjuk egy szilárd anyag atomjainak kötései közötti "üres térben" is ilyen részecskepárok keletkeznek. Sőt, még a atommag, és az elektronburok közötti térben is. Vagy tévedek?


De tovább megyek. Azt állítják, hogy emiatt nem létezik "a semmi". De ha tényleg nem létezik, akkor mindenhol ilyen részecskének kéne lennie. Mondjuk pl két részecskepár között is részecskepárnak kéne lennie. De nem így van, azaz mégsem igaz, hogy nem létezik üres tér, mert igenis létezik, pl. a kvark és antikvark párok között is üres tér van, illetve mondjuk egy kvark peremén lévő kis 10^-20 köbméter nagyságrendű térfogatban is üresség van, azaz szimplán csak maga a tér. Azaz igaz az, hogy rengeteg részecske van a térben, amit nem is érzékelünk, de ezen részecskék között ugyanúgy van tér, és emiatt ugyanúgy léteznek kis "térfogatok" a térben, melyek teljesen üresek, szimplán csak "terek".


Ez az egyik. A másik, hogy ha az univerzum a semmiből keletkezett, akkor melyik semmiből? Mert ugye valóban keletkeznek részecskék a semmiből. Na de nem a "nemlétező semmiből", hanem a "látható semmiből", azaz az üres térből. De állítólag az univerzum keletkezése előtt nem volt üres tér. Nem volt semmi, sőt, még a semmi sem volt. Egyszerűen nem létezett. Viszont mégis kijelentik, hogy megjelent az anyag a "semmiből". Igenám, csakhogy attól, hogy a mi univerzumunk üres terében, az üres semmiben részecskék jelennek meg és tűnnek el, még nem biztos, hogy az univerzum létezése előtti "nemlétező semmiben" is részecskék jelentek meg. Mert eddig a tudomány bizonyította a részecskék megjelenését, de csak az üres térben. A nemlétező, mondjuk univerzumon kívüli semmiben nem bizonyította. Mert bizony a tér nélküli semmiben nem jelenhet meg valami, hiszen nincs hol megjelennie, nincs tér, amiben megjelenhet, azaz először térnek kellett megjelennie. Mégis azt állítják, hogy a nemlétező semmiben, megjelent valami. Mégpedig nem "üres tér", nem az "üres tér semmije", hanem anyag, és energia. Illetve még azt nem értem, hogy a tudósok miből következtetnek arra, hogy az univerzumunk létrejötte előtt nem volt tér sem. Ugyan miért ne lehetne az, hogy volt egy hatalmas üres tér, a végtelen üresség, tele részecskepárokkal, és hirtelen megjelent az univerzum. Na de ők azt állítják, hogy "még a semmi sem volt". Tehát egy nemlétező dolog csak úgy megjelent, a maga 10^52 kiló anyagával (vagy hasonló nagyságrendben). Egyáltalán mivel bizonyítják azt, hogy az univerzum keletkezésekor kezdett tágulni a tér is? Miért nem lehetséges az, hogy már alapból végtelen nagy üres tér volt, és abban fejlődött ki az univerzum? Lehet hogy nem tágul, hanem egyszerűen végtelen, és csupán a csillagok távolodnak egymástól. Egyáltalán miből következtetnek arra, hogy az univerzumnak kell legyen egy határa, mégpedig olyan, amelyen áthaladni nem lehet, mert a tér ott véget is ér?

Szerintem olyan, hogy "nemlétező üresség" sosem volt. Mindig is volt tér, ahol az anyagnak volt helye megjelennie.


Nos ennyit szerettem volna mondani. Sajnálom, hogy a szöveg inkább hasonlít a saját gondolataim, ötleteim leírására, és saját igazam bizonygatására, mint kérdésre, de nem az akart lenni, hanem csupán... Na jó, de, részben az akart lenni, viszont én tudom, hogy vannak nálam okosabb emberek, tudósok, akiknek igazuk van még akkor is, ha én valami másban kegyetlenül hiszek. Hiába mondok 1-2 állítást, amikor ők ott szépen bizonyítják, hogy nekik van igazuk, és nem nekem. Teljesen el is fogadom, a kérdéseket azért tettem csak föl, mert hátha valaki el tudja mesélni, el tudja magyarázni nekem, hogy a tudósok miért állítják "A" helyett "B"-t,amikor "A" sokkal logikusabb és ésszerűbb. Tudom, mindig úgy van, ahogy mi logikusnak hisszük, de mégiscsak, hátha valaki el tudja magyarázni, hogy a tudósok miért, és hogyan jöttek rá, hogy "A" helyett "B" a megoldás. Hátha.


2015. jún. 1. 15:06
 1/9 anonim ***** válasza:
Először a második részre válaszolok, mert az egyszerűbb. Semmilyen fizikus nem mondja, hogy a semmiből keletkezett a világegyetem, csak arról beszélnek, hogy az anyag nagyon kis helyen volt nagyon sűrűn és elkezdett tágulni és hűlni, már ennek a tágulásnak az első pillanatait sem tudjuk szimulálni vagy mérni úgyhogy nincs róla információnk. Arról meg főleg nincs hogy azelőtt mi volt ezért erről érdemi fizikus nem is mond semmit. Az első részre pedig amikor kvarkokról meg hasonló részecskékről van szó nem lehet az atomot a szokásos van atommag és körülötte elektronok keringenek képpel leírni. Kvantumosan az atomban elkent pályák vannak nem egy konkrét helyen vannak a pontok, tehát hiába csak egy elektronról beszélünk az ezernyi elektron helyét foglalja el egyedül ugyanez igaz a többi részecskére. Mindegyik rendelkezik egy hullámfüggvénnyel és az határozza meg milyen sávban van a részecske, tehát nincs olyan pont ahol semmi nincs.
2015. jún. 1. 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
Ha erre most tudnék válaszolni, valószínűleg most nyitnék ajtót a Nobel bizottságnak.
2015. jún. 1. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
1. válaszoló vagyok hosszú lett a kérdés és csak most nézem, hogy bővebben kifejtetted a 2. részt :D Értem már a problémádat, amúgy én még nem hallottam, hogy bármilyen fizikus állította volna, hogy nem volt ott semmi és hirtelen megjelent az egész univerzum tömege. Szóval ezt a részt valószínűleg nem hiteles személy állította, hogy csak úgy a semmiből lettek dolgok. Sok teória van számomra az tetszik, hogy a táguló univerzumnak 3 verziója van, az egyiknél egy idő után magába omlik, a másiknál statikus, állandó a tágulás(ez egy nagyon vékony határ szóval szerintem alapból nem emgoldható) a 3. meg hogy egyre gyorsulva történik a tágulás. Valószínűleg rengeteg univerzum volt már ami egy idő után összeomlott, mert az első verzió jött létre, és aztán ebből az összeomlott tömegből létrejött a mostani és itt már (legalábbis a jelenlegi méréseink szerint) a rohamosan táguló univerzum van (nem sokkal a statikus határ felett szóval enyhén gyorsul ez a tágulás) az meg hogy a legelső ilyen univerzum hogy jött létre ennyire messze a fizika nem tud elmenni, mert egy ilyen univerzum összeomlás-újraalakulás minden ifnormációt nulláz az előző univerzumról. Az meg hogy az univerzumnak van határa abból az egyszerű tényből fakad, hogy dolgok csak a részecskék kölcsönhatásából keletkezhetnek, tehát anyag (az Univerzum) csak addig terjedhet amennyi utat a fény meg tudott tenni a keletkezés óta (nyilván ha találunk fénynél gyorsabb részecskét a határokat kijjebb kell tolni, feltéve hogy az inflációs pont előtt keletkeztek ilyen részecskék, de hivatalosan ott van az univerzum határa ameddig a leggyorsabb részecskék elérhettek és jelenleg a fotonok amik fénysebességgel haladnak a leggyorsabbak.
2015. jún. 1. 15:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

Igen, ott van az univerzum határa, ahol most a legtávolabbi részecskék vannak. De ettől függetlenül miért ne lehetne, hogy utána is van tér? Azaz attól, hogy ebben a végtelen térben az ősrobbanás általi fotonok még nem értek el egy bizonyos távolságot, még lehet azon kívül is tér, csak teljesen üres.


Illetve azt is olvastam nemrég itt az oldalon, hogy az ősrobbanáskor a tér gyorsabban tágult, mint a fénysebesség. Ebből pedig következik, hogy a térnek van olyan pontja, ahová a fény még nem jutott el, tehát ha abból indulunk ki, hogy az univerzum határán kívül nem létezik semmi, még akkor is van az univerzumnak olyan része, ahová az ősrobbanásból származó egyes részecskék nem jutottak el.

2015. jún. 1. 23:07
 5/9 anonim ***** válasza:
A fizika a tér és hasonló dolgokat fizikai törvények alapján definiálja, és ha valahova még nem jutottak el a fotonok akkor ott nincsenek olyan fizikai törvények mint máshol így térként sem értelmezzük. Ez nem filozófia meg hasonló, hogy valaki ezt valaki azt gondolja egy fogalomról, a tér határai ott vannak ameddig a fotonok a leggyorsabb részecskék eljutottak. Az pedig amire utaltál a fénysebességnél gyorsabb tágulással az az univerzum születésénél az inflációs pont. Az 10^-34 és 10^-32 másodperc között történt és ebben az időintervallumban a tér az exp(60)-szorosára tágult. Van rá magyarázat hogyan történt, de nem mennék bele, mert Higgs-mezőről meg potenciálgátakról van benne szó és nagyon bonyolult, de minden ekkora sebességgel tágult szóval a fotonok is gyorsabbak voltak akkor a fénynél, de mielőtt eszedbe jutna nem ilyesmi nem történhet meg mostmár, az egy olyan korai időpont ahol nem voltak atomok sőt még protonok neutronok ilyesmik sem, szinte csak energia volt minden. Szóval ahova eljutottak a fotonok csak ott értelmezzük a tér és az idő fogalmakat a fizikában és pont.
2015. jún. 1. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Tehát a fizikában csak azt nevezzük térnek, ahová a fény egyszer már eljutott. és mindegy, hogy jelen pillanatban ott van.e fény vagy sem, a lényeg, hogy egyszer jusson el oda. Jól értettem?


Viszont ezek szerint létezik "tér" ott is, ahová nem jutott el a fény, hiszen pont azért juthat el oda a fény, mert van ott is tér. Tehát a lényeg, hogy elméletileg van "hely" a világűrön kívül is, ott is, ahova még nem jutott el a fény, csak a fizika ezt a "helyet" nem nevezi térnek.

2015. jún. 1. 23:35
 7/9 anonim ***** válasza:
Csak hogy tisztázzuk fizikus vagyok, nem szokásom filozofálgatni, és ez a ragaszkodsz, hogy van valami a világegyetemen kívül nem más mint filozofálgatás szóval ebbe már nem folyok bele. Még válaszolok és ha írsz írd bele, hogy a dolgok fizikája érdekel, hogy hogyan működik vagy csak gondolkozol dolgokon. Maga a tér az univerzum a fény sebességével tágul az inflációs pont óta, tehát ahova még nem juthattak el a fotonok az nem létezik. Tetszik vagy nem a részecskék kölcsönhatása hozza létre a teret és igen a vákumban is vannak kvantum-fluktuációk meg keletkező részecskék-antipárok fotonok. Fotonok pedig a tér minden pontjában vannak ezek okozzák a kozmikus háttérsugrzást.
2015. jún. 1. 23:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

Ahogy Te is rámutattál, az a bizonyos dobozban lévő semmi nem semmi, mivel meg van határozva (körül van határolva, tehát tér), a tér pedig nem semmi, hanem olyan dolog, amiben/amivel meghatározhatók dolgok. (doboz)

A kvantumfizika megjelenése óta valóban nem létezik üres térrész, ezt az ún. térhálót sűrűn elhelyezkedő, egymáshoz kapcsolódó pontok alkotják. Képzeletbeli pontok természetesen. Jó példa erre a Planck-hossz, aminél kisebb hosszról (térről) nincs értelme beszélni, ugyanis ez az a hosszúság, amit egy térpontnak vehetünk. A foton Planck-idő (a legkisebb időegység) alatt teszi meg az egy fotonnyi utat. Így nyer értelmet maga az idő is, mivel az idő ugye események állapotváltozása, tehát ahogy előttem is írták, nincs se tér, se idő, ha ezekenél kisebb/nagyobb mennyiségekről beszélünk.

Más kérdés, hogy a foton vagy az akármi, ami a "határt" kijjebb tolja, az "hova" tud továbbmenni. Nos, ezzel kapcsolatban ajánlott tanulmányozni a fekete lyukakkal kapcsolatos elméleteket többek között. Beleesel/sünk abba a hibába, hogy a 3D-s fogalmainkkal akarunk túlgondolni a 3D-s világunkon.A fizikai törvényeink határain már nem operálhatunk továbbra is az evilági fogalmainkkal, s ez nem csak az Univerzum határával kapcsolatos kérdéseknél jelenik meg. Sok más dolog is van még, ami úgy tünik el és jelenik meg számunkra, hogy nem tudjuk azt leírni a mi fizikánkkal, így jöttek létre olyan elméletek, mint a multiverzum elmélet, bránelmélet, húrelmélet. Ezeknél az elméleteknél sajnos vagy nem sajnos, már nincs helye a képzeletnek, csak a matematikának.

De hogy valami konkrétumot is nyújtsak még a témához fűződően:

ipon.hu/elemzesek/a_vilag_formaja_es_az_abel_dij_/2531/

www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__egyeb-kerdesek__6847815-milyen-osszefuggesek-vannak-a-matematika-absztraktsaga-es-a-valodi-dolgok-kozott

www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyok__5719596-miben-all-a-ter-strukturaja-a-tudomany-mai-s-korabbi-hitelt-erdemlo-allasa-s

www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyok__6869386-milyen-elmeletek-vannak-a-szimmetriasertes-megoldasara-higgs-es-a-multiverzum

Hogy egy kis további filozofálásra is késztesselek. :)

...Mert amúgy ne hallgass előzőre azt illetően, hogy a fizikusok nem filozofálnak, hajaj.. Anélkül nehéz lenne eljutni bárhova is, szóval csak nyugodtan, viszont mindaközben ismerd az ember határait és tudj belátni dolgokat, főleg a határkérdéseket illetően!

2015. jún. 2. 06:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
Utoljára 1930-ban filozofált Pauli mikor felvetette, hogy létezik a neutron (neutrínóra gondolt ezzel). Azóta nem volt olyan alkalom (legalábbis fontosabb biztos nem), hogy nem volt egy elmélet matematikai modellel alátámasztva. Az hogy egy sima beszélgetésben nem dobálóznak képletekkel meg nem számolnak fejbe 10*10-es mátrixokkal, mint ahogy a húrelméletnél kéne az nem azt jelenti hogy nincs matematikai modell a mondanivalójuk mögött.
2015. jún. 2. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!