Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a kelvin és a...

Mi a különbség a kelvin és a kelvinfok között?

Figyelt kérdés

Pl.:


0°C = 273,15 K (kelvin), vagy 273,15 °K (kelvinfok) ?


Mikor melyiket kell használni?


2015. máj. 21. 12:03
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:

Kelvin fokot kellene mindig, de a fokot néha elhagyják. Amúgy nincs különbség köztük.

(Kb. olyan, mint a "jó napot" és a "jó napot kívánok" közti különbség.)

2015. máj. 21. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:

Mindig a kelvint, az a hivatalos. Nézd meg akár Wikipédián, akár a helyesírási szabályzatban. De nincsen köztük semmilyen különbség.


(Amúgy ha különbséget akarnék tenni, akkor úgy csinálnám, hogy az abszolút hőmérsékletet hívom kelvinnek, a hőmérséklet különbséget kelvinfoknak.)

2015. máj. 21. 12:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 A kérdező kommentje:
Én azt hallottam, hogy a kelvin a helyes, a kelvinfok pedig rossz, és azt ne is használjuk. Aztán hallottam azt is, hogy mind a kettő helyes, csak a kelvin és a kelvinfok egyáltalán nem ugyan az, tök más mennyiség. Amennyiben tényleg a kelvin a helyes, akkor már csak azt nem értem, hogy miért pont a "fok" nélküli lett a hivatalos, míg a celsiusnál meg a fokot hozzátéve a hivatalos. Miért használjuk az egyiket úgy mintha fok lenne, míg a másikat, mintha valami más mennyiség lenne? Miért hoztak azt a törvényt, hogy az egyikhez hozzá kell mondani az hogy fok, míg a másiknál nem szabad? Mi az oka? Emiatt mi lett egyszerűbb?
2015. máj. 21. 13:38
 4/16 anonim ***** válasza:
Ilyen kérdéseket millió más dologgal kapcsolatban fel lehet tenni, de szerintem kár firtatni.
2015. máj. 21. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
Szokások közötti eltérések okát firtatni a szokások vizsgálatával lehet. Természetesen nincs különbség. És sokszor mondják, hogy 20 fok van, 20 celsius, vagy 290 kevin. ennek oka, hogy a köznapi beszédben rövidítünk, és ha nem félreérthető, a hivatalos (tudományos) életben is.
2015. máj. 21. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:
Egyébként sem "kelvinfok", hanem "fok kelvin". Mint ahogyan a Celsius skálán szereplő értéket sem úgy mondod, hogy pl. "16 celziuszfok" a hőmérséklete valaminek, hanem úgy, hogy "16 fok celziusz" hőmérsékletű. Ezért is ez a jelölése, hogy "16 °C", és nem "16 C°". Ugyanígy a Kelvin skálánál is, sőt, a Fahrenheit skálánál is előre mondjuk a fokot, és utána, hogy milyen skála alapján.
2015. máj. 21. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 sadam87 ***** válasza:

1968 óta a kelvin a hivatalos elnevezés, jele: K. Előtte valóban hívták hivatalosan is kelvinfoknak, és jelölték °K. Azóta viszont ezek nem hivatalosak, nem is szokták használni.

Azért hagyták el a fok szót a mértékegység nevéből és jeléből, mivel ezzel is ki akarták fejezni, hogy szemben például a Celsius- és Farenheit-féle hőmérsékleti skálával, amelyek valamilyen önkényesen választott ponthoz viszonyítják a hőmérsékletet, a Kelvinféle skála abszolút hőmérsékleti értéket mutat.

[link]

2015. máj. 21. 17:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 A kérdező kommentje:
Köszönöm utolsó!
2015. máj. 21. 18:44
 9/16 anonim ***** válasza:

#7: Valóban, de a Kelvin skála a Celsius skála beosztásaihoz igazodott. A Celsius skála viszont önkényes, önkényesen a víz fagyáspontját és forráspontját jelölte ki, és az e kettő közötti különbséget - megint csak önkényesen - 100 egységre osztotta fel.


Egy teljes reformáció után a Kelvin skálának ugyanúgy exponenciálisan növekvőnek kellett volna lennie, mint pl. a földrengések erősségének mérésére használt Richter-skála, vagy a hangerősség (hangnyomás) mérésére használt decibel. Univerzumunkban a legtöbb dolog, változás ugyanis alapvetően exponenciális vagy logaritmikus lefolyású, és inkább a lineárisan változó dolgok a kivételek.

2015. máj. 21. 18:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

7-esnél van a pont, végre leírta valaki az igazat. Az összes többi válasz egy nagy zagyvaság.

Amúgy néhányan azért használják még mindig a °K -ot, mert ők még azt tanulták annak idején, és egyszerűen megszokták. A ° elhagyása pedig igazából semmi többletet nem ad, pusztán az új mértékrendszerben szerepel így, amihez jó ha igazodik mindenki.


Még annyit, hogy 68-tól kéne hivatalosan K-nek használni. Annak idején viszont nem úgy mentek a dolgok, hogy amit tegnap kitaláltak, azt holnap már használják is. Kellett jó 15-20 év, mire ez leülepedett a köztudatban. Még a 80-as években is íródott jónéhány olyan könyv, ahol még °K-ot használtak. Körülbelül az utóbbi 15-20 év az, amelyikre azt mondhatjuk, hogy az SI már szinte teljesen bevettnek és egységesnek tekinthető. Persze kivétel még így is van, talán mondanom sem kell az angolszász mértékegységeket...

De most már kb. mindenki az SI-t használja.

2015. máj. 21. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!