Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi a különbség a kelvin és a...

Mi a különbség a kelvin és a kelvinfok között?

Figyelt kérdés

Pl.:


0°C = 273,15 K (kelvin), vagy 273,15 °K (kelvinfok) ?


Mikor melyiket kell használni?


2015. máj. 21. 12:03
1 2
 11/16 sadam87 ***** válasza:

#9

"Univerzumunkban a legtöbb dolog, változás ugyanis alapvetően exponenciális vagy logaritmikus lefolyású"

Ezt kérlek magyarázd meg, mert nem értem. Mit értesz azon, hogy egy dolog exponenciális vagy logaritmikus lefolyású? Egy folyamatnak persze lehet valamilyen lefolyása, de a hőmérsékletnek, hangerőnek, stb. nincs lefolyása.

A hangerőt azért mérik logaritmikus skálán, mert az emberi fül is így érzékeli. Hasonló okból mérik a csillagok fényét is logaritmikusan. De a hőmérséklet esetén ilyenről nem tudok, ott (nyilván egy adott tartományon belül) a hőérzet változása tudomásom szerint arányos a hőmérséklettel.

Egyébként a decibel skála pláne irracionális olyan szempontból, hogy semmi nem indokolja, miért pont 10 egység a hangerő tízszeres változása, miért nem egy.

A Richter-skála valóban logaritmikus, de ez a földrengés energiáját jelzi, az energia mértékegysége (joule) pedig nem logaritmikus.

Egyébként például egy anyagba táplált energia (adott körülmények között, fázisváltás nélkül és bizonyos határokon belül) egyenesen arányos a hőmérséklettel. Fajhőt jóval nehezebb volna számolni, ha logaritmikus skálát használnánk.

2015. máj. 21. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:

"De a hőmérséklet esetén ilyenről nem tudok, ott (nyilván egy adott tartományon belül) a hőérzet változása tudomásom szerint arányos a hőmérséklettel. "


Az érzet lehet, bár ez sem igaz szerintem. Sokkal kisebb különbséget tapasztalsz 10 és 40 fokos vasdarab között, mint 40 és 70 fokos vasdarab között. Sőt, még nagyobb különbséget tapasztalsz 70 és 90 fokos vasdarab között, pedig ott már csak 20 fok a különbség, nem is 30.


Igazán arra értettem, hogy az univerzum megszületett egy bizonyos, iszonyatosan magas hőmérsékletű csomóként. Onnan relatíve hirtelen óriásit esett a hőmérséklete, majd apránként tovább hűlt, de egyre lassuló mértékben. Ma is tart a hűlés, de az elmúlt 13 milliárd évben talán nem hűlt összesen annyit, mint az első néhány másodperc folyamán.


"Egyébként a decibel skála pláne irracionális olyan szempontból, hogy semmi nem indokolja, miért pont 10 egység a hangerő tízszeres változása, miért nem egy. "


Lehetne bármennyi az alapja a logaritmusnak, nem ezen van a hangsúly. Inkább azon, hogy egységnyi mérték sokkal kisebb változást jelent magasabb egységszám esetén, mint alacsonyabb esetén. A hangerőnél is, ha egy métert távolodsz a hangforrástól egy méter távolságban, sokkal nagyobb változást tapasztalsz, mintha ugyanezt az egy méternyi távolodást 100 méter távolság esetén tennéd meg.


"Egyébként például egy anyagba táplált energia (adott körülmények között, fázisváltás nélkül és bizonyos határokon belül) egyenesen arányos a hőmérséklettel."


Ideális esetben. Ha jól értelmezem :)


Az egész dolog részben szerintem azzal függ össze, hogy a fénysebesség 95%-ának eléréséhez pl. kevesebb energia szükséges, mint a 95%-ról 99%-ra való gyorsításhoz, pedig az már csak 4%-ot jelent az előbbi 95-tel szemben. További 0,5% gyorsításhoz megint több energia szükséges, mint az előtte lévő 99%-ra való gyorsításhoz. Tehát ha valamit a fénysebesség 99,5%-ára akarunk gyorsítani, akkor az ehhez szükséges energia mennyisége az utolsó 0,5% esetén legalább akkora, mint amennyi az előtte lévő 99%-ra történő gyorsításhoz szükséges.

2015. máj. 21. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 sadam87 ***** válasza:

#12

Hát nem tudom, én nem nagyon szoktam se 70, se 90 °C-s vasdarabokat fogdosni, de szerintem mind a kettő éget (persze a 90 °C-os biztos jobban). De azt nehezen tudom elképzelni, hogy itt jobban érzékelnénk a különbséget, tekintve, hogy ebben a tartományban a hőmérséklet érzékelő receptoraink már nem is működnek.

Egyébként a te logikád szerint éppen az alacsonyabb hőmérséklet esetén kellene jobban érzéklenünk a hőmérsékleti különbségeket. (Egyébként 0 K környékén pár K hőmérséklet változás is gyakran jóval nagyobb hatást okoz, mint magasabb hőmérsékleten. De ebből még nem következik, hogy logaritmikus mértékegység logikusabb volna.)

A hangerővel kapcsolatos megjegyzésemet félreértetted. Nem a tízes alapú logaritmussal van bajom (bár ezt sem értem, miért kevésbé "természetes"), hanem azzal, hogy egy nagyságrend változás tíz egységet (decibelt) jelent. Miért nem egyet? Sokkal logikusabb és egyértelműbb volna.

"... Ideális esetben. Ha jól értelmezem :) "

A fajhő csak bizonyos tartományon belül állandó (valójában nem teljesen az). Ennek viszont semmi köze a fénysebességhez, az nem értem, hogy jön ide.


Nyilván lehet olyan helyzet, amikor ideálisabb a logaritmikus (vagy exponenciális) skálájú mértékegység. De elég ok mennyiség esetén lehet elég sok helyzetet mondani, amikor a lineáris skála sokkal praktikusabb (pl. bármikor, ha két mennyiséget össze kell adni). A mértékegységeket ennek megfelelően kell megválasztani.

2015. máj. 21. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 A kérdező kommentje:

"Egy teljes reformáció után a Kelvin skálának ugyanúgy exponenciálisan növekvőnek kellett volna lennie"


De a kelvint nem az emberi érzékelés szempontjából találták ki, és ha egy tárgy 2x akkora hőmérsékletű mint a másik, akkor te nem mondhatod azt rá, hogy 10x olyan meleg, csak mert te úgy érzed. Amit mondtál, az hülyeség.

2015. máj. 22. 00:16
 15/16 Szirty ***** válasza:

Kelvin fok (fok Kelvin) hőmérséklet mértékegysége.

Kelvin színhőmérséklet mértékegysége.

2015. máj. 22. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

#7 és #10-nél van az igazság. De utoljára ezt Magyarországon 1991-ben adták ki:

[link]

2015. máj. 26. 21:29
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!